Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Домініканський собор

  vote data
  Автор: Marik Дата публікації: 19.02.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Греко-католицька церква у центральній частині Львова, у зоні всесвітньої спадщини ЮНЕСКО; пам'ятка архітектури національного значення. До ІІ світової війни — головний собор римо-католицького монастиря ордену домініканців; у радянський період — музей історії релігії.
  Монастир домініканців на цьому місці заснували ще у XIII столітті на прохання дружини українського князя Лева Даниловича, угорської принцеси Констанції, яка була католичкою і на чужині тужила за своєю вірою. Від XV і до середини XVIII століття тут стояв костел, збудований у готичному стилі.

  Фото. Домініканський собор Фото. Домініканський собор Фото. Домініканський собор Фото. Домініканський собор

  Дата заснування: 1749 рік

  Початок роботи: 10 00

  Кінець роботи: 18 00

  Особливості місця

  В 1749 р. був закладений фундамент за проектом інженера і архітектора Я. де Вітте. Будівництвом керував М. Урбаник, з 1764 г.— К. Мурадович, а закінчував фасад С. Фессінгер. До 1764 г. Домініканський костел був в основному завершений, але після пожеж 1766 р. і 1778 р. роботи відновилися. В 1865 р. за проектом архітектора Ю. Захарієвича до костелу прибудували чотириярусну дзвіницю. В 1895 р. був перебудований ліхтар на куполі, в 1905—1914 рр. реставрований інтер'єр. Собор побудований в стилі пізнього барокко за західноєвропейским зразком. Він зображає витягнутий хрест з овальною центральною частиною і двома дзвіницями по боках. Возвеличує костел величезний еліптичний купол. Масивні здвоєні колони підтримують галереї і ложі, прикрашені дерев'яними статуями роботи львівських скульпторів другої половни XVIII ст. Над галереями — колони барабана, що підтримують купол. В інтер'єрі збереглися скульптуры С. Фессінгера. В 1956—1958 рр. велись реставраційні роботи. До собору примикає будівля монастирських келій, перебудована заново в 1556—1621 рр. і відновлена після пожеж 1766 і 1778 рр. Будівля кам'яна, прямокутна в плані, трьохповерхова, з двома внутрішніми двориками, з типовою для монастирських будівель коридорною системою планування і арковими перекриттями.

  Цікаве рельєфне зображення знаходиться на фасаді Домініканського собору: собака на Біблії з палаючим факелом в зубах символізує чернечий орден домініканців, які називали себе «псами Господніми» – охоронцями і носіями Христової віри по всій Земній кулі. Сама назва ордену домініканців (Domini canus) дослівно перекладається, як «пси Божі».

  Під куполом нефи, як антирелігіозний символ, повис маятник Фуко. І лише під час незалежності України в домініканському соборі знову відновились богослужіння. У наш час тут знаходиться греко-католицька церква, а в колишньому монастирі зберігся музей, правда, без явно виражених антирелігійних акцентів.

  З домініканським собором пов'язана сумна історія казково багатої красуні Гальшки Острогської, яка любила князя Симеона Слуцкого. Не бажаючи виходити заміж за «назначенного» королем воєводу Луку з Гурки, Гальшка разом з матір'ю закрились в монастирі. До них під виглядом старця таємно пробрався князь. Влаштована воєводою-нелюбом облога в кінцевому результаті залишила монастир без води, і ченці вимушені були здатися. Гальшку силоміць вивезли в средньовічний замок в Шамотулі, де вона провела 14 років майже в повній ізоляції. Там і народилася легенда про «чорну княгиню», яка часто з'являлася у вікні замкової башти і була одягнена у все чорне.

   


  Поради незнайомцю

  Офіційна назва: Церква Пресвятої Євхаристії

  Розклад роботи: 10:00-18:00, Вихідний – Понеділок


  Домініканський собор . Як добратися?

  Якщо Ви потрапили у Львів на залізничний вокзал:

  трамвай №: 1, 6, 9, 10;

  маршрутне таксі №: 24, 29.


  Контакти

  м. Львів, пл. Музейна, 1

  Теги:

  собор домінікани


  comments powered by HyperComments

  Радимо відвідати

  Підземелля стародавн..
  Тривалість: 1 день.
  Маршрут екскурсії
  Костел єзуїтів , Домініканськи..
  Ціна, грн 59
  Львів - перше побаче..
  Тривалість: 1 день.
  Маршрут екскурсії
  Львів- культурна столиця Украї..
  Ціна, грн 59
  Львів за 1 день
  Тривалість: 1 день.
  Маршрут екскурсії
  Львів- культурна столиця Украї..
  Ціна, грн 149

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Ретро Мото Музей Львів / Retro Moto Museum Lviv Палац Потоцьких у Львові Головний корпус Національного університету "Львівська політехніка" Головний залізничний вокзал Львова Львів- культурна столиця України Високий Замок Личаківський цвинтар Лиса гора у Львові Міжнародний аеропорт Львів Вірменський собор