Історико-етнографічний музей «Яворівщина» — історико-етнографічний музей у місті Яворові Львівської області, зібрання матеріалів і предметів з історії, культури і видатних особистостей Яворівщини; традиційний міський культурний осередок.
Данте писав: «Спалені мости у минулому, нам відкривають шлях у майбутнє», а отже, пам’ятати ми маємо минуле, з вірою крокуючи у світле майбутнє.
Таким куточком минулого, у якому можна дізнатися про одяг, який носили наші предки, яке знаряддя праці використовували для обробітку землі, якими грішми розраховувалися у крамницях чи на ринках у тому чи іншому столітті…, слугує для мешканців яворового краю історико-етнографічний музей «Яворівщина», історія створення якого сягає кінця 20-х початку 30-х років ХХ ст. Саме тоді він був створений, з ініціативи гуртка «Рідної мови». Активними учасниками музейної справи були адвокат і громадський діяч Михайло Фільц, художник Олекса Харків, вчителі Михайлина Гординська та Вікторія Турянська.
Ще тоді планувалося виділити під музей «Яворівщина» окреме приміщення, але через відсутність коштів, куточок історії знайшов притулок на другому поверсі Яворівської гімназії «Рідна школа», у якому проіснував до Другої світової війни.
Після Другої світової війни місцеві активісти планували відродити яворівський музей у народному стилі. Його прикрашали експонати релігійного спрямування – старовинні церковні книги, ікони, антикварні меблі, одяг… Очолив музей у 1945 році Омелян Корончевський. Але у скорім часі всі ці ідеї були тодішньою владою успішно припинені і музей отримав спрямування радянської пропаганди.
З розповідей старожилів, тодішній відроджений музей знайшов прихисток у приміщенні колишнього суду (окреме приміщення). За яких обставин він припинив свою діяльність, невідомо. Але сталося це приблизно у 70-их роках. Багато експонатів з яворівського музею зберігаються нині у фондах львівських музеїв. Як вони туди потрапили, невідомо. А вже третє відродження історико-етнографічного музею «Яворівщина» відбулося 22 серпня 2002 року (напередодні Дня Незалежності України). Приурочена ця подія була Світовому Конгресу вихідців із Яворівщини.
Час роботи:
10:00-18:00, обідня перерва 13:00-14:00, субота, понеділок — вихідні.
З міста Львів маршрутними автобусами напрямку Львів — Яворів.
Україна:
м. Яворів
(Львівська область)
вул. Львівська, 31
Тел.: +38 (03259) 7-84-37, +38 (098) 523-72-35