Над квітучими садами Південного берега гордо підноситься велична гряда Ай-петрі. Високогірний масив, немов дбайливий батько, взимку оберігає запашні долини від холодних вітрів континенту, влітку від розжарених суховіїв, весною і осінню затримує дощові хмаринки, щоб напоювати свої передгір'я благодатною вологою... З гори відкривається прекрасна панорама на берег і місто Ялта.
Особливості місця
Гора носить ім'я Святого Петра - одного з апостолів Христа. По відданнях Ісус нарік свого учня Симона ім'ям - Петро (скеля), оскільки віра його була міцна як камінь, саме на цьому твердому фундаменті і споруджена Церква Христова.
Основною пам'яткою гори є неповторної краси види, що відкриваються з її вершини. Безкрайня синя далечінь, що зливається з горизонтом, потопаючі в зелені передгір'я, будиночки і звивисті вулички Великої Ялти, овіяний легендами Аюдаг, таємнича гора Кішка, Никітськая яйла, мис Мартьян, хребет Іограф, гора Могабі, схожа на вимерлий вулкан, мис Ай-тодор - все це збережено в пейзажах Ай-петрі!
Ай-петрі є великим гірським масивом, що обернувся на південь скелястими схилами. З північного боку тягнуться пологі лісисті схили, з багаточисельними стежинками, ведучими на плато. Вершина гори - високогірна яйла (плато), поросла травами. Ай-петрінськие лугу перемежаються кам'яними розсипами, ялівцевими чагарниками і лісистими острівцями. Тут виростає безліч цілющих рослин: чебрець, звіробій, меліса, суниця.
Ароматний запах чабреца особливо відчувається в сонячну погоду. Подекуди попадається в'яз, бук, кизил, шипшина, дика груша, тис ягідний, рідка кримська железница і кримська сосна. Ай-петрінаськая яйла - природний природознавський музей просто неба!
Ай-Петрі занесена до Книги рекордів України, як найбільш вітряне місце в Україні. На ній 125 днів на рік віє вітер, його швидкість досягає 50 м/с!
Поради незнайомцю
Славиться гора Святого Петра і карстовими порожнинами, яких тут понад 200, з них досліджено лише 35. Особливо цікава для відвідин печера «Трехглазка», що виходить на поверхню трьома отворами «очима», поблизу верхньої станції Канатної дороги.
Ліворуч від станції Ай-петрі підноситься однойменна вершина, заввишки 1234 м-коди над рівнем морить. З точки зору геології гора є викопним рифом, складеним з коралів, черепашок і скам'янілих водоростей древнього моря позднеюрского періоду.
Сучасними пам'ятками гори є: видовий майданчик скелі Шишко, Ай-петрінський меридіан - глобус з точними геодезичними відомостями, підйомник бугеля поблизу метеостанції, і, звичайно ж, знаменита Канатна дорога.
Як добратися?
На Ай-Петрі проведена канатна дорога з найдовшим у Європі безопорним прольотом — Місхор — Сосновий Бір — Ай-Петрі.
Окрім канатної дороги, до гори можна дістатися автомобілем трасою Ялта—Бахчисарай, яка проходить повз вершину, після виїзду на плато.
Пішки — від водоспаду Учан-су стежкою Таракташ до виходу на яйлу й ґрунтовою дорогою до траси Ялта—Бахчисарай.
Також на гору ведуть численні альпіністські маршрути, в тому числі через зубці Ай-Петрі.