Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Покровська церква-фортеця

  vote data
  Автор: mirasa Дата публікації: 03.04.2015
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Унікальний зразок архітектури XIV—XV ст., є одним з найдавніших в Україні оборонних храмів і єдиним середньовічним оборонних храмом тетраконхового типу.

  Дата заснування: 1476

  Початок роботи:

  Особливості місця

  Загальноприйнята дата споруди церкви – 1476 рік. Про це повідомляв напис на одному з дзвонів, хоча в дійсності будівля, мабуть, дещо старша. Її історія пов’язана з історією місцевого дворянського роду Сутковських, предок яких, Хотько Кроат, виходець з Угорщини, одержав ці землі в 1407 р. від великого князя литовського Вітовта. Онук Хотька Кроата Федір став родоначальником сім’ї Сутковських.

  У другій половині XV ст. Сутковські побудували на пагорбі над річкою Ушиця невеликий замок, покликаний захистити село від татарських набігів — адже лежали Сутківці на самому Кучмацському шляху! А іншим вузлом оборони села стала Покровська церква-фортеця. Особливість цього дивовижного храму полягає в тому, що архітектори пристосували його для достатньо довгої самостійної оборони, тоді як інші церквй-фортеці, як правило, лише відігравали роль допоміжних укріплень.

  Загальна концепція будівлі, конструкція перекриттів і склепінь, окремі архітектурні деталі виразно свідчать про готичний характер пам’ятки. Навколо центральної квадратної частини стоять чотири напівкруглі башти, три з яких завершуються широким зубчатим карнизом. Завдяки цим тісно поставленим баштам храм справляє враження неприступної фортеці. Монолітність стін підкреслюють невеликі бійниці-вікна. Сувора, аскетична зовнішність будівлі пожвавив лише пояс машикулів, що спираються на фігурні кронштейни.

  Центральна будівля (власне церква) має два поверхи і перекрита двосхилою крівлею з характерними для готичної архітектури високими ступінчастими фронтонами. Спочатку вони фланкували високу двосхилу крівлю, але в 1906 р. замість неї був влаштований декоративнцй верх. Приміщення першого поверху, квадратне в плані (8×8 м, висота 6,5 м) з круглими кріпосними вікнами і амбразурами перекрите складною системою склепінь з готичними нервюрами. Стіни церкви, що місцями досягають двометрової товщини, складені з вапняку, склепіння — з цегли.

  Інтер’єр церкви скромний і затишний. Тут збереглися фрескові розписи XVI ст. Під час ремонту храму в XVI ст, портали дверних отворів були прикрашені білокам’яним різьбленням в стилі ренесанс. Верхній поверх, призначений для розміщення стрільців, має цілу систему стрільниць-амбразур. Як на першому, так і на другому поверсі влаштовані бійниці. Завершуються стіни поясом машикулів з чотирма мініатюрними башточками на одного стрільця, розташованими по кутах.

  Покровська церква-фортеця. Як добратися?

  До села можна доїхати від м. Ярмолинці – це приблизно 15 км, а тому сюди йдуть рейсові автобуси, можна замовити й таксі. Дорога до Сутківців від Ярмолинців досить в хорошому стані, а тому можна вирушати й на власному авто. Від Хмельницька до м. Ярмолинці можна доїхати потягом – з. ст. Ярмолинці.

  Література

  http://www.panoramio.com/photo/74220532

  http://www.travelua.com.ua/xmelnichchina/yarmolineckij/sutkivci.html

  http://uastudent.com/cerkva-fortecja-v-sutkivcjah/

  Теги:

  Сутківці храм церква оборонна споруда Хмельниччина ренесанс

  Радимо відвідати

  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Покровська церква-фортеця Сутківці