Один із музеїв відомого драматурга Антона Павловича Чехова знаходиться у Сумах, на Луці, не території колишньої садиби сім’ї Линтварьових, у якій із 1888 по 1889 рр. російський письменник жив та працював. Він тепло згадував про своє перебування на Сумщині, вважав, що це місце нічим не поступається найвідомішим курортам. В одному із флігелів садиби Чехов не лише створював літературні шедеври, а й приймав хворих, лікуючи його від тих чи інших хвороб.
Будинок-музей А. П. Чехова у місті Суми є одним із музеїв Антона Павловича Чехова – відомого російського письменника (1860–1904 рр.). Колишня садиба сім’ї Линтварьових, у якій із 1888 по 1889 рр. мешкав письменник, знаходиться у Сумах, у районі Луки.
Вважається, що автором цієї садиби став П. Ярославський - губернський архітектор із Харкова.
Між боковими виступами на фасаді головного будинку, котрий прийнято вважати типовим представником «дворянських гнізд» XVIII–XIX ст., розташовується тераса, тоді як із іншого боку будинку знаходиться невеличкий балкон
На території садиби знаходиться кілька флігелів. Один із них – одноповерховий, збудований із дерева. Це приміщення розділене на передпокій та п’ять окремих кімнат. Будиночок спереду прикрашений шістьмома колонами. Слід зазначити, що таке архітектурне рішення також є типовим для подібних споруд. Над вхідним тамбуром, який знаходиться між двома середніми колонами, розташовується фронтон трикутної форми.
Ще один флігель було збудовано із цегли. Він має три поверхи. Загалом садиба була зведена у стилі класицизму.
У дворянській садибі поміщиків Линтварьових драматург Антон Павлович Чехов, відомий російський письменник, жив та працював у західному флігелі у 1888–1889 рр. Сьогодні у цьому будинку розташовується музей. Саме тут Чехов лікував хворих та займався написанням літературних шедеврів. Так, на Луці ним була написана розповідь «Неприємність». Інші твори письменника також оповиті спогадами про життя у Сумах. Зокрема, серед них п'єси «Чайка» та «Лісовик», а також розповіді «Іменини» і «Нудна історія».
Саме на Сущині від чахотки пішов із життя художник Микола Чехов – брат Антона Павловича. Це сталося влітку 1889 року. Його було поховано на Лучанському кладовищі.
У серпні 1894 року. Антон Чехов востаннє приїжджав на Луку.
Про час проживання у флігелі колишньої дворянської садиби Линтварьових, на Луці, в передмісті Сум, Антон Павлович згадував так:
«Крім природи ніщо не вражає мене так в Україні, як загальний достаток, народне здоров'я, високий ступінь розвитку тутешнього мужика, який і розумний, і релігійний, і тверезий, і моральний, і завжди веселий і ситий».
Щодо самої садиби письменник зазначив:
"Аббація і Адріатичне море чудові, але Лука і Псел краще".
Відкриття будинку-музею як відділу Сумського обласного краєзнавчого музею відбулося 29 січня 1960 року і було присвячено 100-й річниці із дня народження Антона Чехова. Мармурова дошка із написом про те, що «у цьому будинку в 1888–1889 рр. жив і працював великий російський письменник Антон Павлович Чехов», була встановлена ще у 50-х роках минулого століття.
Загальна площа музею складає 124 квадратних метри, 96 із яких є експозиційними. Загальная кількість експонатів основного фонду сягає позначки в 1760. Зокрема, мова йде про побутові речі та меблі кінця ХІХ століття, прижиттєві видання творів, які створювалися безпосередньо на Луці, документи та оригінальні фотографії Антона Павловича Чехова і його рідних, серед яких – оригінальне фото письменника І889 року, на якому міститься дарчий напис Н. М. Линтварьовій.
Відвідувачі музею, зокрема, іноземці, мають можливість дізнатися більше про лікарську діяльність драматурга, про його допомогу місцевим мешканцям, про творчу працю письменника, а також про його подорожі Україною. Увійшовши до приміщення, можна зануритися в епоху Чехова, ознайомитися із особливостями тогочасних інтер’єрів, побувати у «кімнаті Антоші», у якій російський письменник бачив сни та працював. Одна із кімнат будинку присвячена братові Антона Павловича Михайлу. У ній знаходяться його оригінальні малюнки, фотокартки та документи.
Працівники музею проводять досить цікаві та пізнавальні екскурсії. Крім цього, до наших днів зберігся великий східний флігель садиби Лінтварьових, де мешкала родина письменника, у той час як сам Антон Чехова подорожував на Сахалін у 1890 році.
Кожного року у музеї відбуваються літературно-музичні вечори і театралізовані свята, які зазвичай присвячуються "Дню Чехова". При музеї функціонує «Клуб друзів А. П. Чехова».
Зупинитися на нічліг у Сумах краще за все в одному із місцевих готелів. Також можна зняти квартиру подобово. Будинок-музей А. П. Чехова знаходиться за адресою: 40022, м.Суми, вул. Чехова,79. Музей працює із 10:00 до 17:00. Важливо: у четвер час роботи музею закінчується о 16:00. Вихідний – п’ятниця.
Доїхати до музею можна на таксі або на громадському транспорті, який курсує від самісінького вокзалу. За бажанням можна дійти пішки. Проїзд у маршрутному таксі в місті Суми станом на 2013 рік коштував 2 гривні.
+38 (0542) 25-11-96, 221-659
http://uk.wikipedia.org/wiki/Будинок-музей_Чехова_в_Сумах;
http://www.doroga.ua/poi/Sumskaya/Sumy/Muzej_Chekhova/693;
http://www.gorod.sumy.ua/news_67.html.