Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Старокостянтинів

  vote data
  Автор: Петро Боднар Ігорович Дата публікації: 12.11.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Старокостянтинів – невеличкий районний центр Хмельницької області. Містечко побудоване на річці Горині, коли вона була природнім кордоном між Гетьманщиною і Річчю Посполитою. Саме тут козаки перемогли у битві під Пилявцями, що надало змогу повстанцям продовжити рух на захід. Окрім цього, місто було однією з резиденцій Костянтина-Василя Острозького, де він відкрив другу православну «академію».

  Фото. Старокостянтинів Фото. Старокостянтинів Фото. Старокостянтинів Фото. Старокостянтинів

  Дата заснування: 1561 рік

  День міста: Друга неділя вересня

  Населення: 35 156 чол.

  Загальна площа: 40 км?

  Особливості місця

  Болохівська земля залишається чи не найтаємничішою територією у південній Русі. Річ у тім, що довгий час вона була залежною від Київського князя, та з якихось причин про неї майже не писали літописці. Можливо, на той час це був дуже спокійний регіон(як воно і є зараз) і тому не знаходилося приводу згадувати про неї в літописах.

  Саме на місці одного з міст цієї «землі» було засновано Старокостянтинів. Власне це й не дивно, в українців завжди була така тенденція, вони свою домівки засновували у тих містах, де жили їх предки. Спалені ж чи знищені з природніх причин поселення згодом відновлювалися нащадками. Саме тому історія українських міст часто триває в кілька етапів і у ній змінюються періоди розквіту й повного занепаду.

  Сучасний варіант цього міста вперше згадується у 1525 року -про передачу села Колищенці його власникам. Згодом, у 1561 році ,Костянтин-Василь Острозький викуповує це село й отримує у короля право заснувати тут місто з Магдебурзьким правом і регулярними ярмарками. Дивно, чому князь так хотів отримати цю місцевість, бо заплатив за неї він значно більше, ніж за звичайне село Поділля. Та і показним є той факт, що князь назвав місто своїм іменем, Костянтинів.

  Згодом виділився Новокостянтинів -село, розташоване поряд, а саме місто стали, як це часто бувало в ті часи, називати Старокостянтиновом. Острозький добряче постарався для впорядкування свого міста. Воно стало одною з головних резиденцій князя в його чисельних волинських маєтностях.

  Особливою пам’яткою для міста є замок-резиденція князів Острозьких (офіційний сайт - http://zamokostrozkyh.com). Він був побудований в достатньо вузькі часові рамки, як вважається для того, щоб закрити прогалину в обороні володінь князя від татар. Це завдання замок виконав, бо після побудови його майже жодного разу не брали приступом татари, навіть у 1618 році, коли сюди прийшла вся Кримська орда.

  Іронічно, але у свій час керівником надвірної козацької сотні, що охороняла замок, служив Северин Наливайко. Зараз про це знає далеко не кожен, але повстання Наливайка у той час, коли воно відбулося, сприймалося виключно як внутрішня справа сімї Острозьких. Королівська влада в нього навіть не втручалась, його придушив сам Костянтин-Василь. Подібною була доля повстання Криштофа Косинського, у придушенні якого власне і встиг взяти участь С. Наливайко.

  Окрім замку, в місті знаходиться наполовину зруйнований готичний костел Матері Божої у складі Домініканського монастиря. Монастир був чудовою пам’яткою архітектури свого часу й проіснував біля двох століть, та під час другої світової радянська артилерія, яка не особливо берегла пам’ятки архітектури, поставила крапку в його існуванні. Зараз це лише холодні й сірі руїни.

  В чомусь місто нагадує цей монастир і старенький замок. Воно старовинне, шалено красиве й колоритне, але його кращі часи-це часи Костянтина Острозького , і на кожному кроці мимоволі поринає в них. Згадуєш могутніх руських магнатів, некоронованого короля Русі і розумієш, як його не вистачає тут зараз.


  Поради незнайомцю

  Головні пам'ятки міста це руїни колишнього домініканського монастиря та чудовий замок Острозьких. Справжньою прикрасою міста є замок, він добре зберігся навіть через чотири віки і зараз милує око подорожнім.

  Окрім цього у місті чудова природа, а вечорами можна помилуватися прекрасними заходами сонця такими частими тут на кордоні Поділля з великим Волинським лісом.

  Старокостянтинів. Як добратися?

  Старокостянтинів - великий залізничний вузол, найкраще сюди їхати поїздом з Києва, Хмельницька чи Вінниці. З обласного центру(Хмельницька) можна доїхати автомобілем, приблизно за годину, дорогою Н-06.

  Контакти

  31100, Хмельницька обл.,

  м. Старокостянтинів,

  вул. К.Острозького,41

  zamokostrozkyh.com

  Література

  http://starkon.km.ua/kultura/index.php?option=com_content&view=article&id=152:2012-06-07-07-29-46&catid=21:2012&Itemid=34

  http://www.starokostyantyniv.com/history.htm

  http://odb.km.ua/index.php/ourvid/178

  Теги:

  Костянтин Острозький Острозька Академія Волинське воєводство Острозька ординація Заславські Острозьке євангелія Берестейська унія замок Острозьких у Страрокостянтинові Старокостянтинів.


  comments powered by HyperComments

  Радимо відвідати

  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Старокостянтинів