Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Славута

  vote data
  Автор: Петро Боднар Ігорович Дата публікації: 12.11.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  У старі часи Україна була багата різноманітними державами в державі. Найвідомішими з них були маєтності Заславських і Острозьких на Волині й Поділлі. Одним з центрів у володіннях Заславських було місто Славута. Це затишне містечко на довгий час стало вірним домом благородній сім’ї, а зараз служить пам’яткою їх колишньої могутності.

  Фото. Славута Фото. Славута Фото. Славута Фото. Славута

  Дата заснування: 1633 рік

  День міста: -

  Населення: 35 704 рік

  Загальна площа: 20 км?

  Особливості місця

  Місто було засновано Юрієм Заславським у 1633 році. Це були неспокійні часи козацьких повстань та з іншого боку в Європі бушували тридцятилітня війна. Позбавлена можливості нормально вести своє господарство, Європа з радістю купувала зерно, вирощене на Україні. Зрозуміло, що багатіли на цьому в першу чергу місцеві магнати.

  Саме тому Заславські розширювали свої володіння і намагалися якомога більше закріпити свою владу в них. Тому вони й засновують і розбудовують містечко, якому надають Магдебурзьке право. Через 4 роки воно вже складалося з ринкової площі, чотирьох вулиць і мурів з вісьмома вежами.

  Місто проходить через буремні роки Хмельниччини і Руїни. Проходить не без втрат та руйнувань, що й не дивно, бо часто бойові дії велися на Волині й Поділлі, однак, воно продовжує розвиватись і багатіти. Через виродження династії Заславських місто переходить у власність їх спадкоємців, князів Любомирських.

  В ті часи не рідко одні роди згасала і змінювались іншими, часто бували такі періоди, коли майже всі старі роди вимирали. Ближче до середини XVII ст. така ситуація виникла й на Волині. Таким чином Славута, завдяки одруженню Маріани Любомирської з Павлом Сангушком, стала частиною маєтностей цього роду, їх основною резиденцією.

  Саме Сангушки побудували у місті свій розкішний палац-резиденцію, а також багато різноманітних мануфактур і фабрик. Окрім цього, активно велось будівництво храмів, як-от церква святої Дороти.

  Під кінець ХІХ ст. у місті побували дві епохальних для України особи. Одна з них, Лариса Косач, більш відома під іменем Леся Українка. Видатна українська поетеса жила тут і лікувалася на місцевому курорті.

  Цікавою для нас є й інша особа, білоруський художник Наполеон Орда. Видатна людина, поет, художник, музикант. Він встиг побувати і у складі польської еміграції в Парижі і повернутися в Російську імперію, де виконав мрію всього життя. Він їздив різники куточками України й Білорусі й змальовував старовинні замки, палаци, краєвиди міст.

  Чому він такий важливий для України? Та тому, що без його малюнків не вдалося б встановити, як колись виглядали багато різних архітектурних пам’яток, без який зараз важко уявити нашу державу. Всі знають могутню фортецю в Кам’янці, затишний замок Дубна, прекрасну Андріївську церкву в Києві. Всі вони були відновлені саме за його детальними описами й ескізами.

  Та епоха аристократії закінчилася з кінцем ХІХ ст., у 1917 році «революційно налаштовані» вояки російської армії закололи багнетами Романа Сангушка, останнього власника Заславської ординації. Так закінчилась багатовікова історія волинських магнатів, що володіли Славутою.

  Зараз це невеличке та чепурне містечко на північній Хмельниччині. Воно тішить око своїми безмежно привітними краєвидами, стародавніми храмами й палацом, що ще нагадує про свою давню розкіш!


  Поради незнайомцю

  У місті обов'язково варто відвідати його найдавнішу пам'ятку - костел святої Дороти, а також побувати на місці колишнього палацу Сангушків - власників міста. Також обов'язковим пунктом є породож околицями міста, що наповнені чудовими краєвидами і чудовою природою.

  Славута. Як добратися?

  У місті знаходиться залізнична станція куди прибувають приміські потяги з Хмельницька, а також можна приїхати з Рівного громадським транспортом або власним автомобілем. Дорога (з Рівного) Р-05, на південний-схід.

  Контакти

  Контакти:

  Україна, Хмельницька обл.

  м. Славута, вул. Соборності, 7, індекс: 30000

  тел: (03842) 2-13-59

  факс: (03842)7-12-33

  e-mail: sl_mvk@ukr.net


  Література

  http://historyofslawuta.freeservers.com/

  http://www.slavuta.info/

  Теги:

  Славута Заславські Сангушки Річ Посполита Погоня Леся Українка Наполеон Орда залізниця Острозькі Федір Острозький Волинь.


  comments powered by HyperComments

  Радимо відвідати

  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Ізяслав Славута