Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Нагуєвичі - батьківщина Івана Франка

  vote data
  Автор: Копровська Галина Володимирівна Дата публікації: 11.11.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Нагуєвичі – мальовниче галицьке село, яке, на перший погляд, схоже на інші. Але насправді воно має свою родзинку – серед цієї чарівної прикарпатської місцевості колись народився Іван Франко – український геній. І сьогодні в Нагуєвичах панує така творча атмосфера, як і за часів письменника. Село досі зберігає свою багату історію: в музеї, в стежці Франка, в устах селян. Переконайтеся самі.

  Батьківська хата Кузня Фото. Нагуєвичі - батьківщина Івана Франка Поляна казок

  Дата заснування: 1050

  Населення: 2518

  Загальна площа: 28 711 км?

  Особливості місця

  Село Нагуєвичі раніше називалося Сольне, а пізніше – Башево. За документами, які датуються 1686 роком, тут колись добували сіль та була солеварня. Окрім цього, в ХІІІ столітті в Нагуєвичах була фортеця та Василіанський монастир. Ще однією перлиною Нагуєвичів була дерев’яна церква Перенесення Мощів Святого Миколи 1801 року, у якій хрестили Івана Франка.

  Нагуєвичі сповнені пам’яті про свого славетного земляка. Видатний український письменник Іван Франко народився у цьому мальовничому селі 1856 року і доклав чимало зусиль до збереження його історії. У Нагуєвичах він написав чимало своїх творів, перекладав. Рідному селу письменник присвятив декілька наукових праць – «Коляда в Нагуєвичах», «Неолітичні знахідки в околицях Нагуєвич і їх сучасні уживання», «Спалення Упирів в селі Нагуєвичі в 1831 р.», «Лісові шкоди, кари в Нагуєвичах».

  У 1952 році без згоди селян Президія Верховної Ради Української РСР прийняла рішення про перейменування Нагуєвичів на село Івана Франка. Чимало тодішніх українських письменників виступали за повернення попередньої, історичної назви, але цього добилися тільки в 2009 році.

  10 березня 1994 року в селі відкрили Державний історико-культурний музей «Нагуєвичі», до якого входить музей Івана Франка, відновлена батьківська хата, господарські приміщення, капличка, пасіка, алея, гай, скульптурна композиція і поляна казок.

  Батьківська хата письменника не збереглася (згоріла), але в музеї інтер’єр відтворили згідно зі спогадами Франка: «Моя батьківська хата була під солом’яним стріхом, пошита китицями з житньої соломи. Вона була збудована правдоподібно ще наприкінці XVIII ст. Звичаєм майже всіх підгірських хат вона була орієнтована вікнами на полудень, мала дві обори…В хаті було дві кімнати, долішня, де стояла глиняна піч, при ній припічок і запічок».

  Варта уваги стежка Івана Франка, яка простягається від музею на 1700 метрів у лісі. Обабіч неї розташовані дерев’яні скульптури – герої казок і творів письменника. Свіже лісове повітря, цікаві скульптури, земля, по якій ходив один з найвизначніших українців… Нагуєвичі справді підходять для хорошого відпочинку.

  У 2012 році в Нагуєвичах проводили фестиваль «ФранкоФест», а в 2013 – фестиваль «ФранкоМісія». Музично-мистецьке дійство об’єднує тисячі людей із цілої країни та має на меті популяризування постаті та творчості Івана Франка. Приїхавши в Нагуєвичі, почувши біографію письменника, прогулявшись його слідами кожен зрозуміє, що Франко – не просто чудовий письменник, а й прогресивний українець, чиї погляди та думки актуальні й досі.


  Поради незнайомцю

  Нагуєвичі - невелике село, тому на нічліг зупинитися можна в готелях Дрогобича, що за 9 км від села.

  Під час фестивалю "ФранкоМісія" в Нагуєвичах організоване наметове містечко.


  Нагуєвичі - батьківщина Івана Франка. Як добратися?

  Від Дрогобича до Нагуєвичів відправляються автобуси з АС №2.

  Автомобілем також найкраще добиратися до районного центру Дрогобич, а звідти - у Нагуєвичі.

  Село невелике, тому ним можна прогулятися пішки.


  Контакти

  Сільська рада села Нагуєвичі: +38 (03244) 7-87-17

  Державний історико-культурний заповідник "Нагуєвичі": +38 (03244) 7-86-26


  Література

  1. http://visnik-press.com.ua/?p=3742

  2. http://www.karpaty.info/ua/uk/lv/dr/nahuyevychi/museums/preserve/

  Теги:

  Іван Франко стежка Франка поляна казок

  Радимо відвідати

  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Наскельне місто-фортеця ТуСтань Церква святого Юра - Дрогобич Туристичний комплекс готель "ТАОР КАРПАТИ" Нагуєвичі - батьківщина Івана Франка Страусина ферма Білаки Осоння Карпати Трускавець - місто Здоров'я