Тернопільська область, нам відкриває безліч прикладів буремної, насичено жорстокої та шляхетної історії нашого народу та держави. Бучач, не є винятком, однак цьому містечку, що сьогодні є районним центром Тернопільщини, вдалось увібрати у себе всю вишуканість тих епох та етносів, що пройшли крізь його історію…
Дата заснування: 1260
День міста: 10 вересня
Населення: 12547
Загальна площа: 9.98
Що тільки не приписують Бучачу, щоб пояснити походження його неординарної, проте милозвучної назви… Вважається, що є зв'язок із тими буками, які росли колись навколо містечка, також виводять теорію від слова «буча» - бистриця, або буремна весняна вода. Найромнтичнішою версією – є думка, що етимологія назви походить від давньослов’янського «буч», що означає «гордий» і «непоступливий»… Що ж, кожен вибирає собі думку до смаку.
Перша письмова згадка про Бучач датується 1260 роком. Сьогодні достеменно відомо, що тут люди селились іще у доісторичних часах. Також констатується той факт, що середньовічний Бучач виник на місці старого слов’янського поселення.
Містечко побачило велич Галицько-Волинського королівства, його князі брали активну участь у всіх політичних процесах всієї історії монарших часів. Бучач бачив безліч вельмож, серед яких були і королі… Місто в продовж багатьох століть було центром розвитку культури і мистецтв.
Першим прикладом доблесті Бучача є руїни його однойменного замку. Замок було споруджено у 14 столітті. Враховуючи той факт, що весь регіон перебував у зоні постійних конфліктів, замок неодноразово руйнувався і відбудовувався. Протягом всього середньовіччя аж до приходу на ці землі Габсбургів форт був однією із найважливіших опорних точок Речі Посполитої. Остання реконструкція замку, була проведена, уже на кошти сім’ї Потоцьких. У замку було виведено житлові споруди у ренесансному архітектурному стилі. Мури були триярусні із бійницями для різнокаліберної вогнепальної зброї.
Замок почав занепадати із 19 століття. Його руйнацію довершили події двох світових воєн, а також систематичне розкрадання каменю на будівельні матеріали…
Жителі Бучача завжди вирізнялись винятковою духовністю та побожністю. Це мало відображення у сакрально-культовій архітектурі міста. Однією із найцікавіших споруд міста є Миколаївська церква. Спорудили її за ініціативою Марії, дружини Потоцького та сестри митрополита київського Петра Могили, у 1610 році. За прототипом всіх споруд міста, церква також виконувала оборонні функції.
В інтер’єрі церква порадує вас шедевром різьбярської роботи 17 століття. Мається на увазі різьблений іконостас. По мимо нього, око радують унікальні, однак традиційно українські, розписи стін.
Неподалік від церкви Миколая знаходиться, ще один шедевр традиційно-світської архітектури. До будівництва та оздоблення міської ратуші долучились такі відомі постатті 18 століття як Бернард Меретин та всесвітньо відомий Пінзель. Магістрат виконаний у стилі традиційного українського бароко з елементами відродження. Унікальне поєднання архітектури та скульптури заставить стояти годинами кожного, хто вдивлятиметься у неперевершені образи та пейзажі з каменю…
Взагалі Йоган Пінзель, доклався також до оздоблення Успенського костелу. Його скульптури оживляють весь екстер’єр. Варто також зазначити той факт, що відомий скульптор і помер у цьму чудовому місті.
В Бучачі присутні як мінімум три некрополі. Найстаріший з них це староєврейський цвинтар на околиці містечка. Також жителі міста вшанували пам’ять воїнів УГА та УПА. На центральному кладовищі присутні поховання радянських солдат.
Місцеві жителі поговорюють, що можна прожити століття у місті та так і не познайомитись зі всіма його скульптурами, мозаїками, історіями та легендами…
В місті розвинена туристична інфраструктура, тому ні для кого не складе проблеми тут залишитись на кілька днів та досліджувати цю перлину Тернопільщини. Ряд готелів та костелів прийдуться по гаманцю, будь-якому туристу. Місцеві гіди можуть годинами розповідати про ту чи іншу споруду та події, що з ними пов’язані.
Добратись до Бучача є доволі просто. Налагоджений регулярний залізничний зв'язок із Тернополем та Івано-Франківськом. Із обох обласних центрів, ледь не щогодини курсують рейсові автобуси.
Міська рада - Тернопільська обл., Бучацький р-н, м. Бучач, майдан Волі ,1
телефон - 03544, 2-11-43
http://uk.wikipedia.org/wiki/Бучач
http://www.buchach.org.ua/
http://www.castles.com.ua/n4n.html