Авторизація
loading
  • Місця
  • Події
  • Журнал
  • Екскурсії
  • Мої Стежки
  • Про нас
  • Сплануйте маршрут




    Фільтр місць








    Куди поїхати на відпочинок?

    Хотинська фортеця

    vote data
    Автор: Остап Мацьків Дата публікації: 09.12.2011
    Карта
    Сплануйте маршрут

    Хотин — одне з найпривабливіших історичних місць в Україні. Неповторні ландшафти, кам'яний мис, на якому височіє замок-красень, та насичена подіями історія — усе приваблює сюди туристів не лише зі всіх куточків України, але й з різних країн. Історія Хотина — це оповідь про війни - перемоги і поразки, що сповнена таємниць і загадок, пов'язаних з великими імперіями і державами та великими її творцями - непересічними людьми з непересічною долею...

    Внутрішній двір Хотина Хотин Хотин Хотин зимою

    Не дивно, що на гербі міста домінуючими залишаються фортечні вежі та шаблі. За однією з версій, назва міста походить від слов'янського слова «Хотень», якому в сучасній українській мові відповідає прикметник «бажаний». За іншою версі­єю, — від імені ватажка дакійських пле­мен, якого звали Котизон. Вже за часів Київської Русі (ХІ-ХІІІ ст.) Хотин був значним населеним пунктом. Він займав територію понад 20 га. Хотин­ська фортеця в той час була дерев'яною.

     

    Історія


    Після нападу на Русь монголів усередині XIII ст. галицько-волинський князь Дани­ло Галицький наказав побудувати тут кам'яні укріплення, які захищали б важли­ву переправу на Дністрі і стримували гра­біжницькі напади степових кочівників. 

    Упродовж XV-XVI ст. Хотинська форте­ця була резиденцією молдовських гос­подарів. Завдяки міцності твердині і ви­гідному розташуванню Хотин став центром ремесел і торгівлі, що, своєю чергою, сприяло розквіту культури та економіки міста. Воєвода Стефан III Ве­ликий значно розширив межі фортеці. Проведені при цьому будівельні роботи з удосконалення замку можна цілком визнати циклопічними, а безіменних ар­хітекторів - геніальними. Відтоді хотин­ську фортецю почали захищати (й до­нині захищають) шість башт висотою 60 м, що відповідає висоті 16-поверхового будинку. У самій будівлі були викопані глибокі підвали, які слугували примі­щеннями для воїнів. Тоді ж пробили 65-метровий колодязь.

    Після занепаду Молдовського князів­ства місто і фортеця перейшли до рук турків, які ще посилили їх оборонну міць. У XVII ст. Хотин певний час пере­бував у складі Польщі. У вересні — на початку жовтня 1621 р. біля стін фортеці відбулася знаменита Хотинська війна, яка стала одним з переломних моментів в історії Османської імперії. 35 тисяч по­ляків і 40 тисяч українців під проводом ве­ликого литовського гетьмана Яна Кароля Ходкевича і гетьмана запорізьких коза­ків Петра Конашевича-Сагайдачного дали бій 200-тисячному турецько-татарському війську, що мало, окрім трьохсот потуж­них гармат, навіть чотирьох бойо­вих слонів. Цілий місяць тривали безуспішні шалені атаки турків. В той же час, запорожці нічними рейдами знекровили й деморалі­зували вороже військо, внаслідок чого турки змушені були підписа­ти вигідну для Польщі і усієї Єв­ропи мирну угоду. Український народ оспівав ге­роїв цієї битви у піснях, а поль­ські поети — у поемах. Навіть на далеких берегах Адріатики про подвиг українських і поль­ських воїнів писав хорват­ський поет Іван Гундулич, поширюва­лись переписані щоденники учасників війни. Польський поет Вацлав Потоць- кий написав у 1670 р. поему про Хотин­ську війну, а український письменник Осип Маковей — повість "Ярошенко".

    Ще одна славна сторінка була вписана в історію Хотинської фортеці 11 листопа­да 1673 p., коли коронний гетьман Ян Собеський на чолі 30-тисячного польсько-литовсько-козацького війська вщент розгромив у Хотині 40-тисячну турець­ку армію. Вирішальним моментом битви стала атака гусарів воєводи Яблоновського. Від загибелі або полону врятува­лось лише декілька тисяч турків. Опи­санням цієї перемоги завершив свій роман «Пан Володийовський» Генрік Сєнкевич.

    «Хотинська вікторія», про­славлена у цілій Європі, принесла Яну Собеському корону польського короля. Війни з турками тривали ще довгі роки. Тільки на початку XVIII ст. туркам вда­лося закріпитися у фортеці в Хотині. Нові господарі удосконалили укріплен­ня цитаделі. У 1711-1718 pp. за участі французьких інженерів була здійснена реконструкція твердині, що значно роз­ширило її площу, збудувано додаткові вали з бастіонами та прокладено рови. Усього на стінах нової фортеці встано­вили біля 200 далекобійних гармат і 20- тисячний гарнізон. У цей період укрі­плення Хотина стали наймогутнішим вузлом оборони Османської імперії на сході Європи.

    Але недовго турки панували у місті. Впродовж XVIII ст. хотинські стіни чо­тири рази штурмували російські вій­ська, завдаючи турецькій армії значних ударів. Остання битва, яка вирішила по­дальшу долю Хотинщини, відбулася у 1807 p., коли росіяни блокували форте­цю і змусили здатися її захисників. З того часу території Бессарабії та Букови­ни, в тому числі Хотин, перейшли у воло­діння Російської імперії. За часів панування росіян у фортеці було побудовано церкву для військових, освячену ім'ям князя Олександра Невського (1832). Цікаво, що до 1941 р. на­впроти церкви стояв мінарет — свідок минулої епохи. Його зруйнували на по­чатку II Світової війни, відступаючи, війська Червоної армії. Сьогодні фортеця є чудовим музейним об'єктом і надалі вражає красою, могут­ністю і масштабністю. Завдяки мальов­ничим краєвидам і унікальності тверди­ні тут зняли багато історичних фільмів.

     

    Особливості місця


    Фортеця має 6 башт висотою по 60 м кожна. Це відповідає висоті 16-поверховому будинку.

    Глибина колодязя 65 м.

     

    Цікаві факти


    В 1826 році місту Хотину був наданий герб: в золотому полі срібна тривежова цитадель, супроводжена вгорі срібним рівнораменним хрестиком над двома схрещеними шаблями - символами захисту краю від ворогів. На передній вежі півмісяць на держаку, а на держаках обидвох крайніх веж - застромлені бунчуки.

    Герб Хотина   Прапор Хотина

    Герб та прапор Хотина

     

    Як добратися?


    Найкраще з Кам'янця-Подільського

     

    Література


    Путівник Кам'янець-Подільський, Хотин, Замки долини Збруча, Подільські товтри. Тарас Палков. Львів-Ладекс, 2010

    Теги:

    Хотинська фортеця козаки турки Хотин

    Радимо відвідати

    Кам’янець-Подільськи..
    Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
    Маршрут екскурсії
    Кам'янець-Подільський, Дністро..
    Ціна, грн 995
    Кам’янець-Подільськи..
    Тривалість: 3 дні.
    Маршрут екскурсії
    Чернівці – унікальність в розм..
    Ціна, грн 1395

    Підписуйся на оновлення


    Місця довкола

    Кам'янець-Подільська фортеця Хотинська фортеця Подільські товтри - "На дні висохлого океану" Кам’янець-Подільський Будинок польського магістрату у Кам’янці – Подільському Собор Александра Невського у Кам’янці-Подільському