Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Золотий потік

  vote data
  Автор: Володимир Лазор Володимирович Дата публікації: 09.11.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Над річкою Золота, що тече неподалік Стрипи, яка впадає у Дністер, розкинулось селище міського типу – Золотий потік. Це поселення, із такою романтичною назвою, знаходиться у Бучацькому районі Тернопільської області. Земля про яку сьогодні говоритимемо, як і багато інших, належала роду Потоцьких. Саме завдяки їм, сьогодні, і є відомим Золотий потік.

  Фото. Золотий потік Фото. Золотий потік Фото. Золотий потік Фото. Золотий потік

  Дата заснування: 1388

  День міста: 5 серпня

  Населення: 2473

  Загальна площа: 19.7

  Особливості місця

  Для початку, варто зазначити, що поселення тут виникло у 1388 році і отримало назву – Загайполе. Згодом, в кінці 16 століття місцевість на картах позначають, як Потік. Сучасну назву, тодішнє містечко, отримує у 1601 році, разом із Магдебурзьким правом.

  Що до походження назви «Золотий потік», розповідають кілька легенд. Найромантичнішою із них є легенда, котра розповідає про тяжку облогу містечка татарами та відсутність води у ньому. Якийсь старий мудрець, наказав найти нецілованого хлопця, що народився в ніч на Івана Купала. Коли такого найшли, а це був місцевий підліток, то сказали йому шукати воду. Тільки той копнув землю, із під каменя полилась життєдайна волога і оборонці містечка змогли витримати облогу.

  Іншою популярною легендою, що пояснює походження назви селища – є та котра розповідає про зраду та лицемірство. Отже, під час однієї із облог татарами, тогочасного містечка, котрийсь із військових відчинив ворота для нападників. Ціною питання були сто золотих монет. Після того, як татари перебили гарнізон та взяли поселення, вони розтопили золоті монети і напоїли ними зрадника…

  Сьогодні, основною принадою для туристів у Золотому потоці є місцевий замок. Золотопотоцький замок було споруджено за наказом Польського короля Сигизмунда ІІІ Вази, на кошти Стефана Потоцького. Замок із самого початку поєднував у собі стратегічну та житлову функції. Як і більшість фортець того часу, на Тернопільщині, піддавався неодноразовим нападам. У кінці 17 століття, замок було захоплено турками та татарами. Згодом його вдалось повернути, а наслідком конфліктів стала практично повна руйнація твердині.

  Зі входом цих земель до Австро-Угорщини, замок реконструюють. Таким чином на початку 18 століття було відбудовано фортифікаційні споруди із повною реконструкцією житлових приміщень, що відтоді почали виконувати функції палацу. Золотопотоцький замок став однією із багатьох резиденцій Потоцьких на Українських землях.

  Сьогодні замок є одним із найбільш збережених представників архітектури того часу. Варто зазначити, що палац виконаний у стилі пізнього ренесансу. Фасади щільно оздоблені гравюрами та декоративною ліпниною. На сьогоднішній день замок вважається руїною, проте дану споруду можливо реконструювати та реставрувати.

  В центрі селища Золотий потік, знаходимо ще одну пам’ятку історії та архітектури – це костел Різдва Найсвятішої Панни Марії і Святого Щепана першого мученика. Костел виконано у готичному стилі, будівництво завершили у 1634 році. На долю костелу випала нелегка доля. Після завершення його будівництва, він був закинутий у зв’язку із війною Богдана Хмельницького, згодом піддавався спустошенням під час татарських набігів. Повноцінно функціонував протягом 18-19 століть. У 1933 костел спіткала масштабна пожежа. Зараз костел відновлено та ведуться внутрішні реставраційні роботи.

  Золотий потік, також відвідувачів, радує прекрасною природою. Серед того, що варте уваги – це двохсот літній дуб на липовій алеї в колишньому маєтку магнатів Гнєвошів.


  Поради незнайомцю

  Подорожуючому туристу Золотий потік, буде цікавий з точки зору здобуття неординарних та екстремальних фотографій на руїнах замку. На сьогоднішній день, ця місцина, включена до небагатьох туристичних програм. Тому при виборі туру на неї слід звертати увагу. При бажанні зупинитись тут на нічліг можна розглядати варіант кемпінгу на березі річки, або спробувати щастя у приватному секторі. При індивідуальному відвідуванню замку, особливу увагу звертайте на особисту безпеку.

  Золотий потік. Як добратися?

  Доїхати до Золотого потоку, можна із Бучача на автобусі, або автостопом. Найближча залізнична станція також розташована у Бучачі.

  Контакти

  Сільська рада - 48461, Тернопільська обл., Бучацький р-н, смт. Золотий Потік

  Література

  http://www.castles.com.ua/potik.html

  http://ternopillya.livejournal.com/14374.html?thread=77606

  http://1ua.com.ua/c704

  Теги:

  Потоцькі потік замок палац бучач золота стрипа загайполе

  Радимо відвідати

  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Золотий потік Бучач – вишуканість, що п’янить Коропець Дністровський каньйон Озеряни