Чи доводилося вам минати державний кордон? Якщо так, мабуть, кожен пам’ятає пропускні пункти, митницю. Часто довжелезні черги і велику кількість вимученого народу. Такий собі модерний спосіб катування цивілізованих людей - і все законно. Та є в Україні місто, яке всю свою історію було на кордоні і виконувало функції митниці. Цікаво, як їм там жилося??
Дата заснування: 1595 рік
День міста: 24 серпня
Населення: 32 099 чол.
Загальна площа: 21,63 км?
Могилів відносно молоде місто для Поділля. Воно було засноване у 1595 році, за рік до укладення легендарної Берестейської унії. Засновник – Ярема Могила, старший брат господаря Молдови Симеона. Він викупив землю на місця сучасного Могилева, заснував тут поселення, а тоді подарував зятю Стефану Потоцькому.
Здивований такою щедрістю родича, Стефан називає містечко Могилевом на честь засновника. Згодом до назви додавалося багато епітетів для того, щоб вирізнити його поміж інших, аж поки не прижилася назва Могилів-Подільський. Перша митниця згідно з документами виникла тут у 1643 році. З перервами вона працює й досі.
За правління Стефана Потоцького місто розбудовувалося, там заклали замок, побудували для власників будинок. Із замку у наш час нічого не залишилося, а будинок перетворився на коробку з сірого каменю. На відміну від більшості міст Поділля, Могилів – не місто-воїн. Воно завжди було містом торгівлі і транзиту, правда, часто транзиту тих таки армій.
За однією з версія саме з Могилева походить видатний козацький командир Максим Кривоніс. Окрім цього, саме звідси армія Петра Сагайдачного вирушила під Хотин на допомогу польському коронному війську, а у 1650 роках через місто транзитом проїхали Богдан і Тиміш Хмельницькі свататись до доньки Молдавського господаря Розанди.
Після завершення буремного ХVII ст. містом надовго опановує мир. Воно стає центром торгівлі і мануфактури. Оскільки Могилів лежить на судноплавному Дністрі, багато товарів сплавлялися вниз по течії. Окрім цього, через місто лежав торговий тракт до самої Бессарабії і далі вглиб Османської імперії.
До найвідоміших пам’яток міста належать Миколаївська церква й Георгіївський собор, побудовані саме в цей мирний період. Місто було відоме в околиці своїми розкішними садами, пишними виноградниками, чудовими виробами зі шкіри та й інших матеріалів. Чимало тут було мігрантів з усіх околишніх країв, що лише додавало йому особливого колориту.
Зараз Могилів-Подільський це районний центр у Вінницький області. Місто, що розкинулось на березі Дністра, понад румунським кордоном. Воно помаленьку росте й відновлює свою старовинну красу, а також захоплює усіх відвідувачів красивими заходами сонця й неймовірними пейзажами берегів Дністра.
Могилів - це південний край Поділля, прямо на шляху до Молдови. Він би став прекрасним доповнення для мандрівки вздовж живописної місцевості в долині Дністра.
Найпростіше доїхати користуючись дорогою М-21 з боку Вінниці й Житомира.
24000, Вінницька обл., м. Могилів-Подільський, пл. Шевченка, 6/16, 6-52-40
http://ukrmap.org.ua/Pages/Mogilev_Podolskiy_ukr.htm
http://imsu-vinnycja.com/mista-i-sela-vinnyckoi-oblasti/mogyliv-podilskyj-rajon/mogilv-podlskiy.html