У минулі віки в Україні було чимало славних родів і кожен з них мав своє родове гніздо. Острозькі, Вишневецькі, Чорторийські і багато інших, усі ці роди названі на честь їх головного володіння. Одним з таких значних родів були волинські родичі Острозьких, Корецькі. Їх родовий маєток – Корець, зараз лише маленьке провінційне містечко, про яке ніхто, окрім навколишніх жителів не знає, та колись це було розкішне місто, а слава про його власників ширилася Україною.
Дата заснування: 1150 рік
День міста: 28 серпня
Населення: 7428 чол.
Загальна площа: 6 км?
Перша згадка про місто Корчеськ датується 1150 роком, періодом феодального розпаду Київської Русі і підйому Волинського князівства. Власне, перша згадка про місто була достатньо типовою для того часу. Річ у тім, що у князів на Русі було лише дві розваги: полювання і війна. Воювати вони вміли і любили, особливо між собою. У той злощасний рік Ізяслав Мстиславович вийшов з військами до міста на шляху до Києва, де княжив Юрій Долгорукий, щоб натякнути далекому родичу тримати руки при собі.
Наступною великою особою, що вплинула на долю міста, став Данило Галицький. У 1239 році він перебував в зеніті своєю могутності і, скориставшись тимчасовою вакантністю престолу в Києві, став великим князем і залишив в стольному граді намісника Дмитра. Що ж до Корця, то він, як прикордонна фортеця між Волинню і Київщиною , опинився вже в центрі країни.
Наступні віки овіяні таємницями, оскільки в час постійних навал монголів , а потім і просто татар ,було не до ведення літописів. Та й навіть якщо хтось їх і вів, частіше за все його життя і працю кочівники не розглядали як надто велику цінність. Тому, мабуть ,ні перше, ні друге не берегли. Та з вигнанням татар з Волині й Поділля за допомогою Ольгерда ситуація змінилася.
Так вже сталося, що багата на різних тварин, на лісових бджіл і інші корисні ресурси Волинь привабила до себе чимало жадібних очей. Першими великими волинськими князями(а також найбільшими у державі) були нащадки Гедиміна – Острозькі. Саме Федір Острозький відновлює Корець і будує тут замок. Згодом місто переходить до власності ще одного роду Гедиміновичів, нащадків Нарибута, які отримують свою назву на честь міста.
Один з князів Корецьких, Богуш продовжив славну справу своїх родичів з Острога і укріпив місцевий дерев’яний замок мурами. Вперше за свою історію місто отримало справді потужний бастіон і рід захисників, що берегли й розбудовували свої маєтності.
У роки Хмельниччини Корець був одним з багатьох міст, захоплених військами Максима Кривоноса і згодом він став частиною Волинського полку Гетьманщини. Місцеві селяни-кріпаки з великим ентузіазмом сприйняли перебудову державного ладу, чого не скажеш про місцеву шляхту й католицьке духовенство.
Ще під час військових дій, у 1651 році, рід Корецьких обривається і їх маєтності переходять родичам Чарторийським. Згодом місто кілька разів змінювало власників, в тому числі одного разу ставало власністю роду Лещинських.
Через війну місто добряче постраждало,та коли нарешті настав мир, воно стало помалу відновлюватися. Тут розвивалася мануфактура, відбувалися великі торги. У 1788 році вже в новій державі, Російській імперії, тут було побудовано фарфоровий завод. Цей завод виробляв першу в історії України власну порцеляну.
Засновником заводу і власником місцевого замку був Юзеф Чарторийський, великий магнат. Він же став ініціатором перебудови замку за сучасними бароковими традиціями. З суто оборонної споруди він помаленьку перетворювався на шикарну домівку знатного роду.
До інших відомих пам’яток міста належить Свято-Троїцький монастир. Будувався він ледь не 200 років і лише у 1820 році Йосиф Чарторийський остаточно завершив будівництво усіх приміщень. Спочатку це був монастир ордену францисканців,та зараз він знаходиться у власності вже православної громади і належить церкві Московського Патріархату.
Корець - один з чисельних родових міст-маєтків, розкиданих перлинами по Волині й Поділлю. Сотні знатних шляхетських родів, що суттєво вплинули на долю Речі Посполитої і України володіли ними і знаходили тут рідну домівку. Часто ці люди були різного походження, та різних конфесій, але близькість до цієї землі через багато поколінь зробила їх "модерними українцями"(такими як Липинський, Антонович та інші). У цих містечках отримуєш надзвичайну змогу відчути атмосферу "золотої вольності"!
Містечко розташоване в Рівненській області, біля дороги М-06. Саме нею найзручніше користуватись по дорозі до міста.
http://ukraine.kingdom.kiev.ua/region/17/korez.php
http://uht.org.ua/ua/part/municip/riv/korets/