Місто Збараж, розташоване за 24 кілометри на схід від Тернополя, сьогодні належить до ТОП-50 міст України за кількістю архітектурних пам’яток. Тут є і замок, і храми, і старовинні будинки, і некрополі… Кожна вулиця містечка дихає старовинною, віддає духом героїзму та розповідає про трагедії, що спіткали місцевих жителів за 800 років існування укріпленого міста.
Дата заснування: 1211
День міста: 15 жовтня
Населення: 14004
Загальна площа: 7
На зорі Європейських державностей тут на річці Гнізна стояло одне з найукріпленіших поселень центрально-східної частини континенту. Перша згадка про Збараж датується 1211 роком, однак історики та археологи відзначають тут присутність старіших поселень, що носили стратегічний характер.
Протягом всієї своєї історії Збараж був одним із ключових міст у розгортанні військових конфліктів. Обидві світові війни пройшлись полями довкола містечка, татари, монголи та половці палили Збараж та самі складали тут свої голови. Найбільшої слави, це величне місто, отримало в час національно – визвольних змагань Богдана Хмельницького. Мається на увазі знаменита битва під Збаражем, що закінчилась Зборівським миром. Події, що розгорнулись довкола цієї баталії стали дійсно трагічними для обох сторін. Скорочення реєстру для козаків, а також втрати жителів Збаража, від голоду, під час облоги стали чорною сторінкою в історії нашої землі.
Особливою і неперевершеною пам’яткою Збаража являється місцева фортеця у вигляді прямокутника, розташована на підвищені. Її грізний вигляд і до сьогодні вражає мандрівників та туристів. Спроектована виключно для оборонних цілей та розміщення великого гарнізону, фортеця довгі століття захищала місцевих жителів від різноманітних загроз.
В місті розташовано ряд культових споруд, що надають своєрідного забарвлення для Збаража та формують світогляд городян. Серед багатьох варто виділити: синагогу збудовану у 1537 році, Спасо-Преображенську церкву 1600 року, костел і монастир отців бернардинців зведений у 1627 році та Успенська і Воскресенська церкви побудовані Г.Гимонюком у середині 18 століття.
Із вище перерахованих зупинимо свою увагу на Бернардинському монастирі. Ансамбль монастиря проглядається із кожної точки міста. Його історія така ж складна, як і самого Збаража. Неодноразово руйнувався та палився в час татарських набігів. В сьогоднішньому вигляді монастир постав у середині 18 століття. Коштом Юзефи та Станіслава Потоцьких було реконструйовано та відбудовано костел святого Антонія. За тодішньою модою його було зведено в ренесансно-барочному вигляді. Монастир оздоблений різноманітними скульптурами та різьбою в екстер’єрі. Інтер’єр радує око унікальним іконостасом та настінними розписами.
Нещодавно, під час археологічних розкопок у підвалинах монастиря, було знайдено безліч людських кісток. Про дату поховання говорити ще зарано, дослідникам потрібно визначити, чи це пам’ять монахів, чи місце злочину тоталітарних режимів.
На території міста є розташовані два некрополі. Перший це упорядковані і систематизовані могили Січових Стрільців на центральному цвинтарі Збаража. Інший це меморіальний комплекс присвячений воїнам, що загинули у боях за Збараж у 1944 році. Він розташовується у парку ім. Б.Хмельницького.
Варто зазначити, що практично кожна споруда у Збаражі носить ту чи іншу пам’ятну таблицю, так як це місто дало Україні безліч наукових, культурних та політичних діячів.
Кожного року у Збаражі проходять різноманітні фестивалі. Традиційно тут реконструюють битву за замок часів козаччини, проходять етно–музичні та хореографічні конкурси та концерти.
Для туристів Збараж відкривається не зразу, а поступово, так наче вабить своєю загадковістю. Щоб обходити всі тут присутні пам’ятки та музеї, вам слід затриматись мінімум на два дні, так як лишень день потратите на ознайомлення із замком.
Збараж будучи туристичним містом, радо пропонує ряд готелів та хостелів. Місцеві жителі часто здають в оренду власні житла. На всій території міста присутні різноманітні кафе та ресторани. Люди у Збаражі є дуже привітними та гостинними, тому кожен турист може розраховувати на всебічну підтримку та будь-яку необхідну пораду.
Через Збараж пролягають ключові залізно дорожні шляхи, тому сюди доїхати не складає проблеми а ні з Києва, ані зі Львова. Від Тернополя до Збараж відправляється автобусний транспорт частіше ніж раз в годину.
Міська рада - Тернопільська обл., м. Збараж, вул. Б. Хмельницького, 4
телефон - (03550) 21412
http://uk.wikipedia.org/wiki/Збараж
http://www.castles.com.ua/zb.html