Пнівський замок - найпам'ятніша споруда з усіх Надвірнянських місць. Це будівля, де минуле протистоїть сучасності, в стінах якої живе нерозвіяний дух історії, що увібрав легенди та загадковість не лише Пнівського замку, а й усього селища Пнів. Пнівський замок пройшов немалий та нелегкий шлях минулим до сьогодення, і частково зумів зберегти свою міць та незрушність.
Дата заснування: XVI століття
Початок роботи:
Історія Пнівського замку тісно пов'язана з селищем, де він розташований, точніше правильніше було б сказати навпаки, що історія села Пнів переплітається з історією замку, адже саме завдяки цій споруді виникло поселення, яке започаткувало Надвірну. Пнівський замок - це добре продумана фортифікаційна споруда, що будувалася з метою оборони від чужоземних феодалів.
Історія Пнівського замку розпочалася з сивої давнини. Завершення його будівництва датується XVI століттям. Згідно історії замку його будівниками був рід польського походження Куропатвів, що отримав право на землі під забудову за відданість польській короні. Фортецю неодноразово перебудовували. Певнинного вигляду споруди Пнівського замку не залишилося, так як лише у XVII столітті будівля набула остаточної форми. Фортеця будувалася добре продуманою: для міцнішого та надійнішого укріплення будівельним матеріалом слугувала цегла товщиною до півтора метра, а точніше великі тесані брили гірського сірого каменю. Розташування, форма та додаткові укріплення надавали ще більшої непідступності Пнівському замку. Фортеця пережила непросту військову історію, часті перебудови, зміни господарів та зміни погодних умов негативно відзначилися на укріпленні Пінківського замку і поступово наставав час його занепаду.
Незважаючи на всі історичні негаразди, Пнівський замок таки дійшов до наших днів. Сучасний стан фортеці пошкоджений, проте майже незрушними збереглися декілька частин споруди. Окрім своєї міці та непідступності Пнівський замок також славився підземною системою приміщень, що на сьогодні майже не зазнали шкоди. Велика кількість підземних ходів також помітно підсилювала обороноздатність фортеці.
Проте окрім військових історій Пнівський замок приховує немало і містичних сторін. Розповідають, що у розвалинах стародавньої фортеці живуть привиди. Однією з дивин замку є привиди-сторожі, кілька років тому під час розкопок будівельниками були помічені ці дивні істоти. Згідно легенд в споруді існувала одна потаємна кімната, що не була позначена на жодній схемі, в цій кімнаті відбувалися мученицькі допити сумнівних осіб, які влаштовували охоронці замку. І, мовляють, що тепер тих жорстоких охоронців мучить совість, яка досі не дає їхнім душам спокою. Ще одна легенда розповідає, що між руїнами Пнівського замку можна знайти скарби, кажуть кілька років тому група молодих хлопців гуляла територією фортеці і, навіть не маючи цього на меті, знайшла чимало срібних та бронзових монет.
Пнівський замок - загадкова споруда, що дивує своєю величчю та міццю. І хоч від первісної форми споруди зашилися величні розвалини, будівля все одно приваблює своєю містичністю та зберігає у своїх стінах справжній дух історії Прикарпаття.
Гуляючи розвалинами Пнівського замку варто бути обережним, так як споруда дуже стара. Також неодмінно зверніть увагу на краєвиди, що оточують руїни замку.
До селища Пнів можна добратися автомобілем: відстань від Львова становить 177 км, приблизний час в дорозі три з половиною години, від Івано-Франківська - 45 км, дорога займе у вас не більше години, від міста Надвірна - всього 5 км. Оптимальним способом добратися можна зі Львова до Івано-Франківська електричкою , а від Івано-Франківська до Пніва маршруткою.
http://www.budfond.com/history/castles-houses/1891-pro-shcho-movchit-pnivskij-zamok
http://rbrechko.livejournal.com/5850.html
http://geoclub-ua.blogspot.com/2011/07/blog-post.html