На південному краю Львівщини, біля Ужоцького перевалу, знаходиться місто, яке називають столицею Бойківщини – місто Турка. Цей аванпост довгі віки стояв на межі Закарпаття і Галичини. Через таке стратегічне значення він не раз приваблював увагу до себе володарів обох країв. Та зараз як і більшість старих міст Львівщини – це затишний і спокійний куточок серед прекрасної природи і живописних гір, де людині так просто відчути подих природи.
Дата заснування: 1280 рік
День міста: -
Населення: 7 тис.
Загальна площа: 3 км?
Перша згадка про місто у офіційних документах датується 1431 роком. У той час Львівщина, під назвою Руське воєводство, стала частиною Польської Корони. Король Владислав Ягайло передав це місто Ванькові Волоху, про що й збереглась відповідна згадка у документах. Після того на кілька століть містечко випадає з історії. Не те, щоб тут сталось щось таємниче. Просто нічого не сталося.
Наступною важливою датою став 1730 рік ,коли власник міста Антоній Калиновський вибив для свого міста Магдебурзьке право. Воно суттєво вплинуло на остаточне формування архітектурного обличчя міста. Тоді з’явився магістрат, сформувався ансамбль площі Ринок і центральних кварталів міста ітд…
Однією з найпомітніших пам’яток Турки є місцевий костел. Його історія почалась 1777 року коли завалився старий, дерев’яний храм і громада почала потихеньку будувати новий, мурований. Нова церква багато разів будувалась, реставрувалась і відновлювалась, у 1860х. роках його було майже завершено та остаточного вигляду церква набула вже перед першою світовою війною.
Важливою пам’яткою у прикарпатських містах Галичини завжди були дерев’яні храми. Один з них знаходиться і в Турці. Збудована у 1700 році церква святого Миколая ось уже більше 3 століть вірно служить місцевим парафіянам. Вона була побудована у традиційному для тутешніх бойків народному стилі,а навколо неї розбито невеличке старовинне кладовище.
По-своєму цікавим є також і власний герб міста Турка. На ньому зображено стрілу, півмісяць і дві зірки Давида на синьому фоні. Останні, мабуть, пов’язаний із значною єврейською меншиною в місті, протягом більшої частини його історії. Що ж до півмісяця і стріли – вони символізують боротьбу з мусульманстом і османськими завоюваннями, що було дуже гострою проблемою для Європи.
У наш час Турка – це невеличке містечко ,розташоване поряд з горами. Воно дуже затишне й гостинне, тішить своїми старенькими потрісканими стінами, побитою бруківкою під ногами й густою зеленню, що в теплу пору обплітає все довкола. Та ще й гори на горизонті дуже тішать око туриста. До того ж, після 1992 року в Турці проводяться Всесвітні бойківські фестивалі. Це достатньо цікава подія, яка дозволяє ознайомитись з культурою українців, що віками жили в цьому куточку Карпат.
Місто Турка, закинуте серед бойківських Карпат, трохи сонне та по своєму красиве.Тут починається перехід між гористою Галичиною й Закарпаттям. Турку найкраще відвідувати під час фестивалю бойківської культури, тоді вона відкривається у всій красі як етнографічний центр регіону та навіть у прості дні це дуже красиве гірське містечко.
До Турки можна доїхати приміською залізницею зі Львова чи Самобра. Окрім цього можна скористатися громадським транспортом чи власний автомобілем та дорогою Н-13 їдучи зі Львова або Ужгорода.
http://turka.at.ua/
http://www.castles.com.ua/turka.html
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/640