Де пиво ллється рікою, де повітря наповнене запахом духмяного хліба, на мальовничій території Поділля, біля славетної ріки Серет розкинулось смт. Микулинці. Тернопільщина, взагалі, дуже гарний край із шляхетною історією та гордими, працьовитими і порядними людьми. Микулинці є своєрідним прикладом розміреного і благополучного життя, притаманного всім українцям, на багатій пам’ятками землі.
Дата заснування: 1096
Населення: 3728
Загальна площа: 4
Всі населені пункти, на Західній Україні, із історією більшою ніж в століття мають велику культурно-історичну спадщину. Це зумовлено тим фактом, що події різного плану тут ішли насичено еволюційним шляхом, який часто заповнювали революційними виступами. Не винятком із правила являється і теперішнє селище міського типу Микулинці. Скоріше навпаки – це одне з найдавніших поселень в Галичині.
На території селища та в околицях, люди селились ще із дописемних часів. Археологи констатують, присутність тут у давнину поселень Трипілля, представників західних скіфів та давньоруської культури. Перша письмова згадка датується 1096 роком і тим «рубіконом» від якого відраховують вік поселення.
Найбільшої слави Микулинці здобули у пізньому середньовіччі а саме у 14 – 16 століттях. Насамперед поселення розташовувалось на торгівельному шляху Львів – Київ, це зумовило швидкий ріст населення та його благополуччя. Також Микулинці знаходились на так званому «Чорному шляху» по якому вели свої набіги татари. Виходячи з життєвої необхідності тут постає фортеця у 1550 році. До 18 століття цей форт забезпечував відносну безпеку для місцевого населення. Згодом, втративши своє стратегічне призначення приміщення замку було переобладнано під суконну фабрику, яка діяла тут протягом всього 19 століття. З початком буремного 20 століття замок закинули і він залишився сам на сам з руйнівними процесами. Сьогодні руїни фортеці захищені законом і є однією із важливих архітектурних пам’яток Тернопільщини. Біля його мурів часто проходять історичні реконструкції тих чи інших подій давнини.
Місцеві жителі розповідають про привидів, що начебто живуть в замку та його підземеллях. Мається на увазі легенда, що розповідає про смерть дочки коваля яка мала позашлюбну дитину. Від докорів вона захворіла і померла, от тепер і гуляє її неприкаяна душа в пошуках маляти та судженого…
«Культурні століття», а саме 18 – 19, подарували сучасникам дві надзвичайно красиві та унікальні архітектурні пам’ятки. Першою з них варто виокремити костел Пресвятої Трійці. Культова споруда виконана в стилі бароко. В екстер’єрі присутні тематичні скульптури розміщені на різних рівнях фасаду. Інтер’єр тішить око вишуканою простотою. Особливої уваги заслуговують скульптури двох ангелів розміщених у найвищій частині храму. За традицією, біля костелу знаходиться старовинний цвинтар.
Микулинці, до уваги гостей, також представляють палац графів Реїв. Із самого початку він виконував виключно світську роль у житті аристократії та дворянства. Замок дійшов до нас у первозданному вигляді і є прикладом вишуканого смаку та розкоші. Довкола палацу було закладено парк площею 7 гектарів. Сьогодні у приміщеннях палацу діє Микулинецька обласна фізіотерапевтична лікарня.
Загалом в Микулинцях є на що подивитись і де погуляти, а отже отримати порцію хороших емоцій та відпочинку. Найкращою порою для відвідин цієї місцини є однозначно літо. Біля руїн замку можна розкинути кемпінг, або влаштуватись на ночівлю в місцевих жителів. Особливим поціновувачам історії буде мегацікаво побувати тут на котромусь з етно-історичних фестивалів, які час від часу організовують клуби історичної реконструкції.
З Тернополя до Микулинців щоденно, та ледь не погодинно курсують рейсові автобуси на Теребовлю, які проїжджають через Микулинці. Відстань від Тернополя до Микулинців 23 км. Також можна доїхати електричкою № 6271, проте від станції Микулинці, до самого населеного пункту відстань 4 кілометри (виїзд з Тернополя о 7:45 прибуття 8:33)
Селищна рада - смт. Микулинці, вул. С. Бандери, 11
Консультаційні центр - Національний заповідник «Замки Тернопілля».
Тел: (03550) 2-42-47, 2-47-02, 2-34-49, 2-23-1
http://mykulynci.te.ua
http://uk.wikipedia.org/wiki/Микулинці
http://www.castles.com.ua/myk.html