Чи всі назви міст відповідають їхній сутті? Мабуть, що так, якщо назва природня і несе в собі первинний сакральний зміст. Чортків – це місто обласного значення, яке розкинулось на берегах річки Серет. Довкола міста розкинуті мальовничі пейзажі лісів та урочищ. В самому ж Чорткові збережений цілий букет архітектурних пам’яток давнини, що заворожують око та викликають мурашки по тілі… «До біса» красиве місто!...
Дата заснування: 1522
День міста: 12 липня
Населення: 29640
Загальна площа: 30
Кожному, кому зустрічається назва міста, стає цікаво – «А чому ж Чортків?». Дана місцина носила подібні назви, ще до утворення міста. Враховуючи те, що тут були поселення ще часів Трипільської культури, можемо стверджувати про природнє походження назви. Деякі вчені виводять гіпотезу про зв'язок імені міста та дохристиянського язичницького Чорнобога. Зрозуміло, що місто та місцевість з такими назвами породила силу-силенну легенд та бувальщин.
Найбільш відомою легендою на тему походження самоназви Чортків ту вам розповість кожен мешканець. Насамперед висловлюється думка, що назві стільки ж років скільки й землі. Тобто, в той час коли Господь творив землю і наповнював ріки водою (мається на увазі річка Серет) Диявол тричі перекривав русло місцевої ріки і тричі зазнав невдачі. В третій раз, коли проривалась вода, чорта закрутило і поховало в долині. Так мабуть воно й було?..
Місто Чортків, волею обставин чи вищих сил, зберегло у задовільному стані велику кількість зразків міської архітектури 17 -19 століть. Серед найбільш відомих це – ратуша, костел св. Станіслава, церква Вознесіння Христового, Покрови Пресвятої Богородиці, дві синагоги, народний дім К.Рубчакової та ще багато інших.
Особливої уваги гостей міста заслуговують руїни Чортківської фортеці. Із самого початку, 1522 року, була закладена як стратегічно-фортефікаційна споруда. Замком впродовж століть володіли славетні дворянські роди Польщі – Гольські та Потоцькі. Замок та місто біля нього неодноразово ставали ареною кровопролитних боїв. Тут сходились і пересікались інтереси Галицько-Волинської держави, Польщі, Литви, Монголо-татар, козаків Б.Хмельницького, Османської імперії, Росії, Австро-угорщини… Замок в сьогоднішньому архітектурному вигляді постав у 18 столітті. Потоцькі реконструювали його під чергову свою резиденцію в стилі ренесансу.
Під палацом та містом до сьогодні збереглись підземні ходи. Говорять, що вони тягнуться на десятки кілометрів і можуть з’єднуватись з іншими замками регіону. Правда це чи ні, вияснити зараз є доволі складно, так як більшість із них уже давно завалились. Тому гіди наполегливо рекомендують самотужки не досліджувати підземелля. Що правда, місцеві дітлахи можуть посперечатись із науковцями, а в підземеллях, малі бешкетники, знаються як ніхто.
Чортків, якщо й не був в центрі над важливих подій, то обов’язково знаходився десь поряд. У всіх політичних та культурно-цивілізаційних процесах містечко та його жителі брали надактивну участь. Тут свою діяльність розгорнули патріотичні організації «Сокіл», «Пласт», «Січ» та багато інших, що в результаті стали ядром національно-визвольних змагань першої половини ХХ століття. Так, у червні 1919 року, місцевість стала свідком грандіозно-героїчної операції військ УГА – Чортківської офензиви. В тому ж році в Чорткові розмістилась канцелярія ЗУНР, місто приймало Симона Петлюру. В період боротьби УПА, тут була розвернута надпотужна агентурна сітка української підпільної агентури…
Цікавинкою у житті Чорткова є той факт, що містечко неодноразово намагались перейменувати і кожного разу ініціатори зазнавали невдачі. В кінці 30х років ХХ століття польські керівники прагнули створити тут шикарний курорт, але почалась ІІ світова війна, потім 1953 року до дня народження Сталіна визріла ініціатива перетворити Чортків у «Жовтневе» , і знову не судилось – вождь помер… Остання ініціатива середини 90х наткнулась на відсутність коштів у бюджеті. Чортівщина чи не так?
В Чорткові туристу не проблема зупинитись та переночувати в одному з готелів міста. Тут дійсно варто затриматись на декілька днів, так як в рамках екскурсійної програми Вам не вдасться осягнути всієї магічної величі містечка. Місцеві жителі є дуже привітними та комунікабельними, тому кожен гість може розраховувати на їхню підтримку та поради.
З Києва до Чортків можна доїхати рейсовими автобусом «Київ – Яремче», в дорозі прийдеться провести 7 годин. Або поїздом Київ – Чернівці і виходити вже в самому Чорткові.
З Тернополя регулярно протягом дня відбувають як рейсові автобуси так і електрички.
Міська рада – Тернопільська обл., м.Чортків, вул.Шевченка,21
тел/факс:(03552) 2-27-98
http://uk.wikipedia.org/wiki/Чортків
http://www.travelua.com.ua/
http://www.castles.com.ua/