Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Рогатин

  vote data
  Автор: Петро Боднар Ігорович Дата публікації: 18.10.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  На половині шляху з Львова до Галича знаходиться чарівне прикарпатське містечко Рогатин. Тут в тінях безмежних карпатських лісів народилося чимало видатних українців і українок, а саме місто залишило свій слід у історії завдяки їх діянням.

  Фото. Рогатин Фото. Рогатин Фото. Рогатин Фото. Рогатин

  Дата заснування: 1184 рік

  День міста: друга неділя липня

  Населення: 8 тис.

  Загальна площа: 15 км?

  Особливості місця

  Цікаво, що місцевість, де знаходиться Рогатин, є одним є місць древніх регіонів поселення слов’ян. Навіть сама назва закінчується на –тин, що є ознакою дуже старого походження населеного пункту. В його околицях знаходять язичницькі капища, археологічні залишки давніх слов’янських племен…

  Однак, офіційно за рік заснування міста приймають 1184 рік. Кажуть, в тутешніх лісах полюбляв полювати князь Ярослав Осмомисл. Полювання або, як його ще називали на Русі, лови ,тоді вважалась одним з найкращих занять для князя і великий володар Галичини багато часу присвячував таким вправлянням.

  Одного разу він глибоко забрів до темної гущавини лісу, далеко від своїх супутників і заблукав. Ліси тоді були зовсім не такими милими й невеличкими зеленими насадженнями як зараз. В часи Русі ліси могли займатись сотні і тисячі квадратних метрів, а також часто кишіли хижими тваринами. Ці звірята з радістю поласували би благородним князем, якби не щасливий випадок.

  Сталося так, що Ярослав помітив перед собою дорослого оленя з розкішними рогами. Наш герой,мабуть, відчув, що ці могутні роги -це його єдиний шанс і кинувся навздогін за твариною. Олень був прудким та спритним, та його «корона» все ж видавала його, князь бачив її навіть за густими чагарниками, завдяки чому знайшов вихід з лісу.

  Хто його знає, правда це чи ні, але за легендою на місці, де володар Галичини вийшов з древнього лісу, він заснував місто Рогатин, прагнучи зберегти свою вдячність силі, що його вивела з пастки.

  Згодом місто жили тихим і спокійним життям, про яке ми насправді мало що знаємо. Зі завоюванням Казимира Польського воно перейшов під владу королівської корони і стало прикордонною фортецею. Вже у 1415 році на хвилі моди місто наділили Магдебурзьким правом, а згодом і особливими привілеями королівського міста.

  Місто розбудовувало за кращими ренесансними традиціями. Тут будувалися католицькі костели, православні храми блищали на сонці своїми позолоченими банями.

  Держава в якій воно знаходилося була, незважаючи на постійні напади татар, однією з найбільш віротерпимих у Європі. Ніхто й не здогадувався про ту ворожнечу, яка скоро розгориться між католиками й православними.

  Місто дало країні, з одного боку, одного з перших полемістів, прихильника унії, єзуїта Петра Скаргу, а з іншого боку -братів Рогатинців, «патріархів» Львівського Успенського братства.

  Рогатин , окрім своїх видатних жителів, може похвалитись чудовими екземплярами ренесансною архітектури, а також, в першу чергу, неймовірними дерев’яними церквами. Одна з них, церква святого Духа, стала пам’яткою міжнародного значення під захистом ЮНЕСКО.

  Крім цього, прямо в діагонально протилежному кінці міста від церкви святого Духа знаходиться Миколаївський костел, такий собі представник західної традиції. Храм хоч і багато пережив, а в часи татарських навал встиг спробувати себе в ролі фортеці ,та все ж виглядає дуже пристойно.

  Ця пам’ятка архітектури несе в собі традицію ренесансного собору з елементами готики, її прагненням вгору і певною зловісною монументальністю. За часів Австрійської(і як наслідок Австро-Угорської імперії) його було ґрунтовно відреставровано і зараз храм продовжує виконуватисвою функцію.

  Та чи не найвідомішою легендою, пов’язаною з Рогатином, є легенда про Настю Лісовську. Мабуть, це ім’я вам нічого не каже, але скаже інше, відоме в українському фольклорі – Роксолана. Кажуть, саме тут народилась донька православного священика, що стала дружиною Сулеймана Пишного.

  Ця дівчина добряче вплинула на європейську політику в свою епоху та й на багато наступних віків. Іронічно, але є така думка, що саме з її сина починається епоха занепаду держави Османів, епоха, що триватиме століттями і закінчиться у визначальні для багатьох роки першої світової війни.

  Що ж до міста Рогатина, він береже згадку про свою знамениту землячку, про великих публіцистів і громадських діячів і всіх тих людей, що формували його історію. Їх голоси досі живуть серед древніх стін і між тріщинами старої бруківки.


  Поради незнайомцю

  Місто ідеально підходить для довгих, піших прогулянок. Тут є на що подивитися як в плані архітектури, так і в плані мальовничої природи.

  Рогатин. Як добратися?

  Рогатин знаходиться між двома великими центрами Галичини Львовом і Галичем. Вони поєднуються трасою Н-09, яка проходить через місто. Також тут знаходиться станція Укрзалізниці!

  Контакти

  http://rogatyn.info/

  Література

  http://castles.com.ua/r.html

  http://www.history.iv-fr.net/article.php?id=429

  Теги:

  Рогатин Галичина Івано-Франківщина Петро Скарга Брати Рогатинці Роксолана Сулейман Пишний Австро-Угорщина Галич Львів.

  Радимо відвідати

  Сплав по Черемошу і ..
  Тривалість: 2 дні.
  Маршрут екскурсії
  Львів, Рогатин, Яремче, Букове..
  Ціна, грн 895
  Яремче, Буковель + Г..
  Тривалість: 2 дні.
  Маршрут екскурсії
  Львів, Рогатин, Яремче, Букове..
  Ціна, грн 995

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Рогатин