Івано -Франківськ – місто, як мінімум , з трьома назвами. Чому так багато? Все дуже просто -його офіційна подвійна назва дещо складна для вимови, тому більшість жителів уникає її і називає місто Франківськ або навіть Франик. Кажуть, місту дали таку дивну назву для того, щоб не викликати асоціацій з іспанським диктатором Франциско Франко. Тим часом поляки ще досі згадують стару назву міста Станіслав чи Ставніславів, на честь графа Потоцького.
Дата заснування: 1662 рік
День міста: 7 травня
Населення: 226 124 чол.
Загальна площа: 83,73 км?
Це місто розташоване посеред Карпатських схилів, дещо далеко від рідних місць Івана Яковича Франка, хоч і назване на його честь. Його засновником був граф, представник давнього й могутнього у Речі Посполитій роду, Потоцький Андрій. Вважається, що назвав він містечко, що було у його власності на честь свого сина Станіслава і близько 1662 року надав йому Магдебурзьке право.
Місто було важливим центром прикарпатської торгівлі і ремесла, а через нього проходили багаті торгові шляхи. Крім цього, тут була побудована потужна фортеця, що й не дивно, оскільки заснували Станіслав в добу козацьких воєн, а згодом і опришківських походів. Місто було одним з центрів опришківського руху, багато хто з них воював в навколишніх лісах та горах, багато кого судили і кидали в міську в’язницю.
Минав час, змінювалося місто і його власники також. Сім’я Потоцьких не впоралась з боргами , тому місто у 1801 році було націоналізовано й стало суттєвим повітовим центром. Одним з найкращих шляхів потрапити в місто була і є залізниця. Перша її лінія проходила від Відня через Краків і Перемишль до Львова, а звідти через Станіслав до Чернівців. Її українська частина була третьою найстаршою лінією на сучасній території України.
В місті було побудовано грандіозну залізничну станцію в кращих традиціях тогочасної архітектури. Її перон оздоблений чавунним литвом і є хорошим прикладом модерної архітектури з рисами традиційного для Галичини ренесансної традиції. У 1997 році електричні лампи компанії Сіменс вперше освітили своїм металево-золотистим світлом перони станції Станіслав.
Як і в більшості галицьких поселень, центром і осередком міста була і залишається площа Ринок з Ратушею. Остання є беззмінним атрибутом міст з Магдебурзьким правом, там засідав магістрат і війт. Це було джерело муніципальної влади, а на розташованій поряд ринковій площі відбувалися торги і міщани обмінювалися новинами й плітками.
Приміщення колишніх єзуїтського костелу і колегіуму після ліквідації ордену послідовників Ісуса змінило багатьох власників, аж поки не стали власністю місцевого медичного університету. Зараз університет чимось нагадує колишні єзуїтські школи, завдяки своїй інтернаціональній структурі.
Найстаршою будівлею в місті є парафіяльний костел, де поховані батько й син Потоцькі, засновники міста і його покровителі. Саме вони подарували місто його самобутній вигляд ,в тому числі і цей бароковий костел з елементами ренесансу.
Надзвичайно цікавою є така рідкісна перлина міста, як Вірменська церква. Здавалося б, що вірмени робили в Галичині у той час. Як не дивно, після завоювання їх батьківщини вони переселялися до Криму, а звідти до Львова, Кам’янця, і інших міст Руського воєводства. Там вони залишили унікальні пам’ятки своєї архітектури й мистецтва.
Таким ми зараз можемо побачити Івано-Франківськ. Це зручне і приємне для життя місто з радістю чекаю усіх гостей і випадкових відвідувачів!
Івано-Франківськ довгий час був одним з лідерів по якості життя серед українських міст. Це справді зручне і красиве місто, яке подарує багато хороший вражень і натхненних фотографій. Тож не стійте на місці, вперед досліджувати!
Місто є обласним центром тому у нього хороше автомобільне і залізничне сполучення з усіма сусідніми областями. Вибирайте той вид транспорту, що вам видається найбільш зручним!
http://www.mvk.if.ua/aboutcity
http://www.ivfrankivsk.if.ua/
http://nashemisto.if.ua/
http://www.ivfrankivsk.if.ua/
http://nashemisto.if.ua/