Яремче – край мальовничих гірських пейзажів, дзвінки водоспадів і звуків трембіти. Це земля гуцулів, що довгі роки була відрізана від зовнішнього світу гірськими хребтами. Тут, поміж незайманої природи, ховається цілий особливий всесвіт з його чудернацькою мішаниною християнства і язичництва, святих й мавок з чугайстрами.
Дата заснування: 1787
День міста: остання неділя липня
Населення: 8000 чол.
Загальна площа: 657 км?
Перша згадка про місто датується 1797 роком. Тоді цей куточок землі тільки-тільки став частиною могутньої Австрійської імперії, а в його розміреному житті почали проявлятися зміни.
Яремче було одним з улюблених місць відпочинку для багатонаціональної аристократії з імперії. Вельможні сім’ї з Відня, Кракова, Львова приїжджали сюди заради Карпатської екзотики і безкрайої дикої природи.
Особливо цікавими для відвідувачів були місцеві жителі – гуцули. Річ у тім, що регіон, де вони проживають(Гуцульщина) до середини ХІХ ст.. взагалі не був вивчений. Дослідники не знали майже нічого про життя, побут, вірування місцевих жителів. Та навіть жителі сусідніх українських сіл часто мало вельми приблизне уявлення про своїх гірських сусідів.
Одною з найбільших особливостей гірських українців були їх обряди й вірування. Річ у тім, що вони, як і решта слов’ян, християнізувалися приблизно у 10 столітті, та через віддаленість від центральної влади нова релігія спочатку слабко впливала на місцеве життя і дуже скоро включилась в власну, місцеву язичницьку релігію.
В результаті утворився дуже цікавий синтез міфів, легенд, забобонів древніх людей з нормами християнської моралі й поведінки, а також суміш обрядів обох релігій. Це прекрасно описує Михайло Коцюбинський у своєму творі «Тіні забутих предків». Його герої наче живуть в світі де різні міфічна персонажі, чари ітд…це не казка, а реальний світ, що їх оточує.
В Яремче знаходиться Михайлівська церква і церква Іоана Милостивого. Це чудові зразки дерев»яної архітектури Карпат, її недавно внесли в список світової спадщини ЮНЕСКО. В їх внутрішньому оздоблені також часто-густо застосовуються язичницькі мотиви, як от світове дерево, різні тварини ітд..
Однією з найвідоміших сторінок історії Гуцульщини є боротьба опришків. Століттями вони мандрували лісами й полонинами, нападали на поміщиків, феодалів, руйнували владу загарбників і не давали їм почуватися «як у себе вдома».
Легендарним був вождь опришків Олекса Довбуш, ця людина -легенда, яку інколи називають мольфаром(місцевий чарівник) десятиліттями тримав в страху польських поміщиків. У місті, за легендою, знаходиться його камінь і печера, де він зі своєю ватагою переховувався від переслідування.
Вже в нашу добу місто продовжує ставати все популярнішим і популярнішим гірськолижним курортом. У 1895 році туди провели залізницю, що дало ще один туристичний бум, а також подарувало місту одну з його відомих пам’яток-залізничний міст, що височіє на висоті 28 метрів над річкою і ось уже більше 100 років служить людям.
За незалежності Карпати стали національним курортом, який люблять жителі різних куточків України. Наскільки нам відомо, Україна подала заявку на проведення зимових олімпійських ігор 2022 року у Львові і Буковелі, можливо, частина спортивних подій відбудеться також і в Яремчі, що привабить сюди велику кількість іноземних туристів. То ж думаю, варто насолоджуватись спокоєм і тишиною, які ще панують тут.
Це прекрасне місце для того, щоб почати подорож Карпатами чи Закарпаттям. Якщо вам довподоби зелений туризм Яремче просто ідеально створене для вас!
Найпростіший спосіб дістатися до міста - залізниця. У нього достатньо хороше сполучення з обласними центрами. Крім того, функціонує громадський транспорт.
Виконавчий комітет Яремчанської міської ради
78500, Україна, м.Яремче, вул.Свободи, 266
(03434) 2-23-27.
http://yaremche.org/district/74