Перлиною України та Полтавщини є садиба, де народився відомий письменник Іван Котляревський – творець «Енеїди», «Наталки-Полтавки»,зачинатель української літературної мови. Усі шляхи на Полтавщині сходяться на відомій Івановій горі, де й розташувався музей – відомий на усю Україну. Саме тут, на Івановій горі, знаходиться й пам’ятник галушкам, загадкова арка – це місце таїть у собі особливу українську енергетику!
Оселя славнозвісного автора «Енеїди», «Наталки-Полтавки» та «Москаля-чарівника» й по нині привертає увагу туристів та й випадкових мандрівників, які їдуть через Полтаву. Хто такий Іван Котляревський – зайвий раз говорити не треба. Про зачинателя української літературної мови ми знаємо ще зі школи. Музей-садиба знаходиться на символічній полтавській горі – Івановій. Це місце є символом Полтави та зберігає на своїй землі не лише історію та культуру цього краю, але є й цікавим загадковим місцем, що оповите багатьма історіями та переказами. Послухати цікавих історій про гору та садибу можна замовивши екскурсію, тоді досвідчені працівники музею розкажуть вам багато того, про що пересічний турист і не здогадується.
Музей-садиба був відкритий у 1969 році. Будинок Івана Котляревського відтворили у тому вигляді, у якому він був ще в далекому 1837 році. Нині це меморіальний комплекс, де бережеться пам'ять про відомого українського письменника, батька нашої мови.
Садиба-музей Івана Котляревського – це філія Полтавського літературно-меморіального музею І. П. Котляревського, що розташовується поряд з Успенським собором, що на однойменному майдані на Івановій горі.
За словами науковців, щоб відтворити садибу Котляревського, було підійнято багато архіві, де були старі фото, замальовки художників. План садиби зберігався у обласному архіві багато років, саме він став головним у відтворенні оселі, в якій у 1769 році народився Котляревський.
У будинку Івана Котляревського 5 невеликих кімнат: кабінет, світлиця, вітальня, кімната економки і кухня. У кабінеті особливу увагу мандрівників привертає інтер’єр – тут знаходиться старовинний диван, стіл та шафа з численними книжками латинською, російською, французькою мовами – все це старовинна література, особливо рідкісна для музею.
Музей-садиба стилізований під 19 століття. Тут можна побачити багато цікавих речей, що належали Іванові Котляренку. Також у музеї зберігається й старовинний годинник та картина невідомого фламандського художника 17 століття. Про всі ці речі можна дізнатися детальнішу інформацію в екскурсоводів.
Біля входу до садиби знаходиться меморіальна дошка з написом: «Садиба І. П. Котляревського. Земля натхнення великого поета. Тут засвітив він зорю нової української поезії. Звідси вийшли в безсмертя «Енеїда», «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник». Івановій Горі доземно вклонялися Тарас Шевченко, М. Гоголь, М. Щепкін, Леся Українка, Панас Мирний, М. Кропивницький, М. Заньковецька, багато інших діячів культури. Слава осяює це місце. Схились до святині!».
Отож, побачити це культурне та історичне місце України можна вже сьогодні – залишається лише брати квиток до Полтави!
Для мандрівників, що побувають у садибі Котляревського, буде цікаво знати, що пам’ятник відомому письменнику знаходиться на бульварі, названому на його честь. Пам’ятник було встановлено у 1903-му році. исота пам’ятника – бронзового погруддя, увінчаного лавровим листям – більше 5 метрів.
Телефон для довідок музею +38 (05322) 7-20-73.
Зупинитися на ночівлю у Полтаві краще у готелі «Київ» (вул. Сінна, 2/49).
Пообідати можна на Івановій горі, неподалік садиби. Тут є однойменне з горою кафе.
Музей знаходиться у центрі Полтави на Івановій горі. Добратися від вокзалу можна на маршрутках, що йдуть до центру. Детальніша адреса: це вулиця Соборний майдан, 3.
1. http://kolorama.poltava.ua/turizm/po-poltavi/1343-poltava-turistichna
Фото http://www.doroga.ua/poi/Poltavskaya/Poltava/Muzej_Kotlyarevskogo/561