Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Піп Іван - "Білий Слон"

  vote data
  Автор: Петро Боднар Ігорович Дата публікації: 01.10.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Вершина Піп Іван є однією найвідоміших Карпатських вершин. Гора входить до найвищого і найпривабливішого для туристів гірського хребта в Україні – Чорногори. Однак ця вершина стала відома навіть не через шалено красиві гірські пейзажі і безкраї вільні простори, а завдяки Білому Слону. Що ж робить цей слон серед холодних карпатських вершин.

  Фото. Піп Іван - "Білий Слон" Фото. Піп Іван - "Білий Слон" Фото. Піп Іван - "Білий Слон" Фото. Піп Іван - "Білий Слон"

  Особливості місця

  Коли читаєш назви різних гір на Чорногорському хребті і підходиш до гори Піп Іван здається: «Ну тут вже точно все зрозуміло. Мабуть, тут жив якийсь відомий піп і звали його Іван». Та ні, не все так просто. Власне така назва з’явилась після радянської окупації краю, тоді ж виникла і легенда про священика Івана, що на свято Купала водив людей на гору збирати лікувальні трави.

  Насправді ж давньою назвою гори є – Попіван. Саме ці слова переклали на свій лад російськомовні червоноармійці. Оригінальна назва походила від того, що на вершині завжди дуже гучний і сильний вітер, що наче співає свою дику і шалену пісню.

  Вершина увінчана великою кам’яною спорудою, на перший погляд, не зовсім зрозумілого призначення. Цією спорудою є стара метеорологічна обсерваторію, яку за часів відновленої Речі Посполитої(міжвоєнної Польщі) називали Білий Слон. Воно й не дивно, зважаючи на те, що споруда взимку обростала снігом і льодом, перетворюючись на своєрідного замороженого велетня, наче останній з мамонтів помер тут, на вершині, а лід залишив для нас його кістки.

  Хоча існує і простіше пояснення такої назви. Деякі науковці вважали будівництво в такій важкодоступній місцевості дорогою і безглуздою забавкою, містерією. Білий слон був для них вираженням чогось масивного, дорогого і абсолютно непрактичного з точки зору науки.

  Як би там не було, у 1935 році Міністерство повітряної оборони Польщі взялося за будівництво обсерваторії на горі. За рік було закладено перші камені в основу будівлі і розпочались основні роботи. Основна перешкода було у тому, що найближча залізнична станція, Ворохта, знаходилась за 70 кілометрів.

  Звісно ж всі будівельні матеріали, обладнання, інструменти і тому подібне, доводилось виносити на вершину двохкілометрової гори самотужки. Дещо доставляли кіньми, дещо несли в руках чи на спині. Часто важку роботу покладали на жителів місцевих гуцульських сіл, цих старовинних жителів гір, що наче гірські кози долали важкий шлях нагору і вниз без небезпеки для власного життя.

  Обсерваторію буквально збирали по крупинках з цілого світу. Основний її каркас, споруда у формі латинської букви L, створювався з місцевого пісковику, його видобували прямо на вершині ,відриваючи з розташованої там скелі. Щоб утеплити будівлю, її зсередини прокладали панелями з коркового дерева. Це дерево доставлялося морем через Гданськ до Варшава, а звідти- залізницею до Ворохти, кіньми- до околиць гори, а далі на руках.

  Серцям цієї наукової споруди був її астрограф. Його замовили в Единбурзі, звідки він пройшов свій шлях море, залізницею і людськими руками аж до самої вершини. Це була найцінніша частина обсерваторії, основний її прилад ,власне для якого все це й будувалося.

  Згодом обсерваторія пережила світову війну. Звичайно цінне обладнання з неї зняли, а те, що залишилось ,розібрали місцеві жителі. Зараз залишився лише кам’яний каркас, пустий і самотній. Там гуляє холодний вільний вітер, капають конденсовані каплі сотень дощів. Та Білий Слон продовжує стояти на своєму постаменті, а під ним розлягаються глибокі сіро-зелені(чи сріблясто-білі, залежно від пори року) полонини, і лише зрідка люди згадують про своє забуте творіння.


  Поради незнайомцю

  На горі холодно і вітряно цілий рік, тому краще сходження здійснити в теплу пору, взявши з собою трохи теплого одягу. По дорозі буде достатньо багато місць де можна заночувати. Дехто пробує це зробити в самій обсерваторії хоча ідея не найкраща, там завжди сирість і гуляє вільний вітер.

  Піп Іван - "Білий Слон". Як добратися?

  Найкоротшим виходом на цю гору є шлях з Дзємброні. Від траси Ільці - Зелена до села - 4,5 км. Дорога йде вздовж потоку, на 2-му кілометрі - трельовочний майданчик. Початком підйому з Дзємброні є автобусна зупинка.

  Література

  http://yablog.org.ua/2008/09/15/pip-ivan/

  http://www.karpaty.com.ua/?chapter=13&item=314

  http://firtka.if.ua/?action=show&id=35779

  Теги:

  Білий слон обсерваторія Піп Іван Попіван Верховина Карпати Чорногора.

  Радимо відвідати

  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Чорногірський хребет Чорногора Несамовите Піп Іван - "Білий Слон" "Верховина" Говерла Петрос