Що тягне людину в гори? Кажуть, там вона стає ближчою до Бога, до природи чи до самої себе. Там, далеко від міської метушні, почуваєшся наче у задзеркаллі. Густий запах хвої і вологої землі накриває приємно пеленою, з- під якої зовсім не хочеться йти. Та людину тягне не просто в гори, а в гори найвищі. Однією з таких є Говерла.
Чим є Говерла? Це найвища вершина Україна. Розташована у гірському масиві Чорногори. Тут окрім неї є і інші високі гори, що формують обличчя українських Карпат. Обличчя це овіяне містикою і таємницями. Поряд з цими горами більше двох тисячоліть тому з’явилися перші слов’янські племені і більше вони не полишали цю землю.
За висотою Говерла є абсолютним лідером в країні(2061 м.), однак, порівняно з іншими «супер вершинами», вона доволі скромна. Для порівняння, Еверест, найвища гора у світі, має у висоту приблизно 8800 м. Тобто, Говерла більш ніж у 4 рази нижча за нього. Тим не менш, для рівнинної України, навіть підйом у два кілометри вгору здається величезним.
Нижній ярус гори покритий густим, дрімучим і непролазним лісом. Вся ця територія знаходиться в межах національного заповідника, тому тут і досі зустрінеш диких звірів, хоч вони не надто прагнуть контакту з людиною. Крім того, довкола розкинулись чисельні села, де століттями живуть місцеві люди.
Віками вони була пастухами, що кожної весни виганяли овець пастися на полонини і жили у своєму маленькому світі, далекі від різних дурниць великого світу і ,тим більше, «великої політики». У них були свої казки, легенди, оповіді. Були у них і свої специфічні вірування й ритуали, багато з них збереглися ще з язичницьких часів ,та навіть з приходом християнства вони не зникли.
Єдине, що змінилось тут з приходом християнства – це чудові дерев’яні храми, занесені в список ЮНЕСКО. Ці витончені, повернуті до неба й сонця, дерев’яні будівлі як ніщо добре ілюстрували світогляд місцевої людності.
Та повертаємося до Говерли,де за лісами і обжитими теренами починаються альпійські луги. Такі ж самісінькі, на яких пасуться фіолетові корови з реклами. Тільки без корів і не в Швейцарії. Коли стоїш на вершині гори дуже легко помітити, як різко пояс лісу обривається і змінюється просто зеленими луками.
Окрім трави, влітку схили Говерли покриті численними польовими квітами, які ,наче кораблі,розбрелись цим зеленим морем. Ми ж можемо спостерігати різнокольорові вітрила, що прогинаються від вітру і ховаються за хвилі.
У хорошу погоду на вершині Говерли можна спостерігати цікаве явище, пов’язане з хмарами. Буває таке, що хмари ніби падають на неї. В результаті. вершина і людина на ній ніби опиняються в середині цієї атмосферної форми. В такі дні здається, що гору накрив молочно-білий туман.
Буває й таке, що хмари проходять нижче вершини і тоді туристи можуть насолодитися глибоким синім небом. Воно видається таким близьким і таким далеким одночасно. Здається, що можна підняти його і зачерпнути трішки, наче з океану.
З гори відкривається просто неймовірний краєвид. Видно все навколо - сусідні вершини, і румунську частина Карпат на півдні, і далекі гірські селища, і густі волохаті ліси, голі полонини, швидкі струмочки, що біжать кудись в бік рівнин.
На вершині Говерли знаходиться кам’яний хрест і зображення гербу України. Вони є тією невеличкою згадкою, яку залишили у цього царстві вічності про події кінця минулого тисячоліття. Хоча тут, на вершині ,мало що нагадує про метушню внизу, але, дивлячись на герб, мимоволі згадуєш, що ти залишив позаду. Згадуєш і розумієш, що в горах добре, близько до Бога і до Землі, але там ,внизу, твій дім. Яким би не був цей дім, ти зробиш його кращим і колись знову піднімешся на вершину. Вона чекатиме на тебе…!
В гори варто відправлятись лише з досвідченими провідника, взимку підніматися на гору взагалі заборонено. Сходити на Говерлу варто зранку влітку до початку спекотної частини дня, однак обов'язково потрібно взяти теплий одяг на вершині завжди низька температура.
Найпопулярніший маршрут від селища Завоєля над Прутом, розташоване за 14 км від Ворохти, або ж спортивно-туристична база "Заросляк", розташована на 7 км вище. До бази легко доїхати машиною. Біля каплички на нижній терасі розташована автостоянка. По області подорожувати можна автобусами, електричками чи власним транспортом.
http://travel.tochka.net/ua/7506-voskhozhdenie-na-goverlu-samye-populyarnye-marshruty/