Однією з найвідоміших печер Тернопільщини є – Млинки. Назва з’явилась приблизно у XIX ст. коли на місцевому струмочку побудували водяний млин. Через нього цю назву отримала спочатку річечка, а згодом і місцевий хутір. Згодом хутір приєднали до села, потічок забули, але назва залишилась, її отримала, випадково знайдена, печера…
Печера, як і багато інших у цій місцевості є карстового походження і виникла через вимивання землі мільйони років тому коли тут знаходилось древнє, Скіфське море. Завдяки цьому цікавому явищу Тернопільщина вкрита густою мережею підземних лабіринтів, які тягнуться на сотні кілометрів і ніхто точно не знає скільки їх, куди вони ведуть і де починаються. Існує думка, що вони навіть з’єднані в одну безкінечну мережу де можна сховати цілу країну.
Зараз досліджено близько сотні таких печер, хоча як вважають їх дослідники їх може бути більше 500. Найвідомішою зараз є печера Оптимістична, однак не варто упускати з виду і інші, наприклад печеру Вертеба. Вона цікава тим, що є єдиною підземною пам’яткою трипільської культури. Можливо, це навіть був храм Матері Землі, де хлібороби трипільці приносили жертви своїй покровительниці.
Однак, повернемося до нашої печери Млинки. Вона починається 60 метровим Вхідним залом, який згодом розходиться на 4 основних тунелі. Через деякий час ці тунелі об’єднуються в один, однак спершу їх потрібно пройти. Починати варто з того який зветься лисячий. Назва його пов’язана зі скелетом лисиці, який колись тут знайшли, хоча якщо чесно здається, що це натяк на те ким треба бути, щоб тут пройти.
В печері частенько доведеться пролазити в маленькі щілини, повзати, видряпуватись і всіляко долати природні перешкоди. Якщо у вас вистачатиме сил оглядати пейзажі навколо печера буде ще цікавішою. Наприклад, на стінах знаходяться поклади вапняку, що утворюю наче маленькі морські хвилі. Подолавши вхід і невеликий зал сюрприз ви повинні вибрати правильний з 5 маршрутів, правильний як завжди не помітний!
Коли ви нарешті пройдете перший етап шляху перед вами постане просторий грот з кам’яним столом посередині. На стінах і стелі, під світлом вашого ліхтаря виграють кристалики гіпсу, а навколо відкривається велика кількість шляхів, які можуть завести вас куди завгодно.
Попереду вас чекає цікаве дослідження глибинами печери, де вас чекає як справжній пластунський вишкіл, так і прекрасні витвори тисячолітньої природи – сталактити і сталагміти. При електричному світлі всі ці чудеса печери, звиклі до вічної темряви, блистять і сяють, наче радіють несподіваному гостю.
Іти в печеру варто виключно з досвіченими екскурсоводами, самому - це дуже небезпечно!
Дістатись до Млинків можна:
потягом Тернопіль-Іване-Пусте, вийти на станції Залісся, звідки пішки пройти до печери (відстань - 2 км);
Потягом Київ-Чернівці до станції Чортків, а звідси маршрутним автобусом до Залісся
громадським транспортом з Чорткова чи Тернополя.
власним автомобілем, якщо їхати з Чорткова повернути праворуч у с.Шманьківчики.
Печера розташована в околицях с.Залісся Чортківського району Тернопільської області.
http://grigoryev.net/mlynki.html
http://www.tourclub.com.ua/uk/info/local-lore/caverns/descriptions/mlynky_cavern_radzievsky