Тернопільщина – це одне з найекзотичніших в Україні. Не віриться? Досі думаєте, що все на, що тут можна помилуватись – це кілька розкішних замків, та «файне місто» Тернопіль? Ви глибоко помиляєтесь. В прямому сенсі глибоко, а відповідь знаходиться прямо під ногами, у товщі ґрунту.
Річ у тім, що нам місці сучасної Тернопільщини колись бушувало величезне й повноводне – Скіфське море. Не потрібно шукати цю таємничу водойму на карті, оскільки її там немає і ніколи не було. Море це існувало у доісторичну епоху і зникло задовго до того, як люди почали малювати карти.
Однак не зважаючи на це географічне упущення, воно залишило про себе згадку людям. Річ у тім, що Західне Поділля багате на крейду, вапно, гіпс і інші речовини, які легко вимиваються водою. В товщі землі нерозчинні шари, змішуються з розчинними наче, якийсь величезний пиріг. Вода за тисячі років розмила значну частину того, що могла розмити і з часом пішла з цієї землі, а там де вона побувала утворились карстові печери і озера.
Зараз ми можемо помилуватися сотнями таких печер в різних куточках області. Одним з найцікавіших з них є печера Вертеба, біля села Більче-Золоте. Вона отримала від археологів ще й другу назву – Українська Помпея. Причиною стала неймовірна кількість знайдених тут залишків з прадавніх часів і особливо цікавими є сліди трипільців.
Всі ми знаємо про трипільців зі шкільного курсу з історії. Це були землеробські племена, смуглявих, сильних і хоробрих людей, що жили в сучасних Україні, Молдові і Румунії. Вони відомі своєю прекрасною керамікою, землеробським способом життя і величезними протомістами, своєрідними стародавніми мегаполісами.
Все це чудово описує звичний портрет трипільської культури, однак Вертеба тим і особливо, що крім неї трипільці завжди селились на відкритих на відкритих пагорбах понад річками. Це єдине місце у світі де представники групи племен спробували знайти свій дім під землею.
Кажуть відкрили печеру у 1820 році коли місцевий орендатор Ян Хмелецький полував на лиса. Тварину загнали в печеру, а після тривалого застілля туди спустили людину, на пошуки здобичі. Здобичі там не виявилось, а от купа кісток добряче налякала чоловіка, про що він люб’язно повідомив колег своїм істеричним криком.
Печеру активно почали досліджувати лише в часи незалежної України. Тут знайшли цілий шар пам’яток доби неолітичної революції і особливо багато залишилось саме від трипільців. Іронічно, але археологи кажуть, що сліди древніх культур найпростіше знайти по їх сміттю. Всі цінні й потрібні речі люди завжди брали з собою, а от мотлох залишали на місці, тому його ми і знаходимо.
Печера у свій час була просто завалена трипільською керамікою. Зараз знахідки зроблені тут розвезено по різних музеях як України так і світу, вони дуже багато розповіли нам про життя і побут трипільців. Однак, як і раніше археологи не знають, що саме змусило землеробські племена спуститись під землю.
Однією з гіпотез є те, що печера була добре захищена від жорстокого вітру і завірю тому тут могли ховатись люди під час особливо суворих зим. Та навряд чи тут жили постійно, тому ще ймовірнішою є інша гіпотеза про те, що печера мала сакральне значення. Можливо, побачивши таку таємничу і величезну підземну споруду трипільці, які поклонялись Матері Землі, вважали її святилищем свого бога.
У будь якому випадку печера зараз відкрита для всіх охочих і кожен може спуститись сюди й власною шкірою відчути як же жилося древнім людям в глибинах землі.
Печера Вертеба знаходиться біля села Біличе-Золоте, яке також є дуже цікавим місцем для прогулянки тому варто поєднати відвідини цих двох місць. Житло можна знайти у місцевих жителів або ж просто залишитись в палатці десь біля входу в печеру чи іншому живописному місці.
Печера знаходиться на північних-захід від с. Біличе-Золоте, на лівому березі річки Серет. Дійти туди можна пішки від села.
Про екскурсію Вертебою слід домовлятися з Борщівським краєзнавчим музеєм, тел. (03541) 2-692.