Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Теребовля

  vote data
  Автор: Петро Боднар Ігорович Дата публікації: 15.09.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Не далеко від Тернополя, на річці Гнізна знаходиться місто Теребовля. Це одне з найдавніших місто України згадка про якого є ще у Іпатіївському літописі 1097 року. Пізніше тут існував центр одного з могутніх удільних князівств. Місто стало одним з центів утворення Галичини, а в подальшому, прикордонною фортецею, яка захищала її від атак зі сходу.

  Фото. Теребовля Фото. Теребовля Фото. Теребовля Фото. Теребовля

  Дата заснування: 1097 р.

  День міста: 7 липня

  Населення: 13 тис.

  Загальна площа: 11 км?

  Особливості місця

  У руську добу Теребовля була одним з тих уділів з який сформувалась Галицька земля. Там правили князі-вигнанці Ростиславичі, тому вона доволі рано відійшла від влади Києва. Це була чи не перше незалежне князівство, яке стрімко багатіло від вигідної торгівлі сіллю.

  У той час місто обмежувалось, так званою, Старою частиною обнесеною валом біля Замкової гори. Згодом коли король Казимир ІІІ захопив ці землі і дістав титул короля Руського, він надав своєму слузі Бартошу привілей створити Нове Місто у Теребовлі.

  Нова частина міста будувалась за річкою Гнізна через яку було побудовано міст. Поселенців король звільняв на вісім років від різних поборів і служби. Саме з тих часів Теребовлю ділять на дві частини, відносно того на якому березі річки знаходить.

  Одним з найпомітніших туристичних об’єктів у місті є руїни замку. Він розташовувався на горі, що дістала назву замкова і височіла над Старою Теребовлею. Коли точно було побудовано укріплення не відомо, однак швидше за все там знаходився ще руський дитинець, котрий перебудували за польського правління.

  Мурований замок у Теребовлі виник в 1366 року. Необхідність виникла через те, що Королівство Польське і Велике князівство Литовсько-Руське постійно воювали за володіння Західним Поділлям, а зі сходу їх тіснили татарські орди. Таким чином Теребовля поступово стала аванпостом у захисті Галичини від нападів зі степу.

  Пізніше замок перебудовувався у 1631 році. У замку було три вежі абсолютно різної форми одна еліпсоподібна, одна п’ятикутна і одна квадратна. Зі східного боку знаходились ворота оформлені в популярному тоді ренесансному стилі. Все це було оточено кам’яними стіна товщиною до 4-5 метрів, вкритих бійницями і галереями для стрільців. На той час це було не велике, але дуже ґрунтовне укріплення.

  Основна історія замку розгорталась у ХVII ст. спочатку тут оборонялись від козаків. Оборонялися не надто ефективно, бо у 1594 році до міста підійшов Северин Наливайко і його війська. Практично земляк з сусіднього Гусятина зумів домовитись з місцевими і місто без бою здалося.

  Згодом місто не раз страждало від козацьких військ під час Хмельниччини та чи найстрашнішим ворогом залишалися татари. Коли турки в союзі з Дорошенко оволоділи Поділлям мусульманська експансія в регіоні стала хорошою традицією. Орда за ордою татари нападали на Теребовлю. Ця тривале протистояння породило одну з найцікавіших міських легенд. Історію про Софію Хржановську.

  Річ у тім, що в 1674 році велась підготовка до чергової війни з турками, місцеву фортецю укріпили і прислали комендантом Яна Хржановського. Приготування виявились не даремними і зовсім скоро яничари відправились спустошувати Поділля і зупинились аж біля Теребовлі.

  Історія розповідає, що оборонців міста надихала Софія, дружина коменданта, яка сама брала участь в боях і пообіцяла чоловіку, що якщо він здасть замок то вона заріже себе і його заразом. В пам’ять про хоробру жінку у місті поставили пам’ятник, який простояв аж до XIX ст. і завалився. Його потім ненадовго відновили, але остаточно його повернули вже у наш час у 2012 році.

  Взагалі для міста був дуже характерний оборонний стиль в архітектурі. Тут існувало також дві основних сакральних споруди, церква Миколая і монастир кармелітів, пристосовані для ведення оборони від ворога. Миколаївська церква знаходиться в самому центрі містечка на роздоріжжя і зараз суттєво перебудована і функціонує як греко-католицький князь.

  Ще однією пам’яткою є Кармелітський монастир. Побудований на початку буремного XVII ст., він був споруджений з міцними стінами і вікнами схожими на бійниці, щоб у випадку нападу послужити не лише для оборони душ, але й для цілком мирського захисту. Не те, щоб це дуже допомагало, але, мабуть, монахам так було спокійніше.


  Поради незнайомцю

  Містечко невеличке однак затишне тому з житлом проблем виникнути не повинно однак потрібно завчасно про нього потурбуватись, найкращий варіант зупинитись у місцевих жителів. Варто в першу чергу оглянути Замкову гору і пейзаж на нове місто, що відкривається з неї. Далі варто перейте через річку і відправитись досліджувати глибини старого, галицького міста. Хто зна, що ви тут знайдете?

  Теребовля. Як добратися?

  Доїхати найпростіше від Тернополя, залізницею до станції Трембовля(польська назва міста) або ж будь яким іншим транспортом, що їде у південному напрямку.

  Контакти

  http://terebovlia.net.ua/zvorotnij-zvyazok/ - зворотній зв'язок на офіційному сайті міста.

  Література

  http://www.castles.com.ua/terebra.html

  http://www.castles.com.ua/trem.html

  Теги:

  Теребовля Трембовля Тернопіль Західне Поділля Галичина Галицьке князівство Ростиславичі Софія Хржановська татари Северин Наливайко.

  Радимо відвідати

  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Печера Оптимістична Теребовля Микулинці