На невеликому пагорбі у місті Полтава примістився старовинний та прекрасний Хрестовоздвиженський монастир. Він виник у Полтаві за ініціативи відомого полковника Мартина Пушкаря. Перед мандрівниками та паломниками сьогодні відкривається заворожуюча картина монастиря, який виконаний в чудовому стилі українського бароко.
Початок роботи:
Історія Хрестовоздвиженського монастиря почалася ще у 17 столітті. Його тоді було побудовано на одному із трьох полтавських пагорбів над річкою Ворскла. Монастир відомий тим, що приймав у своїх стінах і Тараса Шевченка, художника Г. Мясоєдова. Пізніше вони змалювали монастир у своїх картинах.
Архітектура собору й досі залишається одним із кращих зразків українського бароко. За формою будова Хрестовоздвиженського монастиря хрестоподібна, трохи вигнута; усі три сторони собору здаються однаковими.
У 18-му столітті Хрестовоздвиженський монастир опікували по-особливому, йому приділялося багато уваги. Так, зокрема, було виконано внутрішні розписи, прикрашено іконостас. Майстер, що займався оздобою монастиря, - це С. Шалматов. Його було вбито більшовиками у 30-х роках.
Найбільш привабливою для мандрівників на території Хрестовоздвиженського монастиря є чотириярусна дзвіниця, висотою майже під 50 метрів. Цю дзвіницю за стилем та красою часто порівнюють із дзвіницею Києво-Печерської лаври. Раніше на дзвіниці Хрестовоздвиженського монастиря було 10 різних за формою і розміром дзвонів. Оригінальною родзинкою вважався дзвін, вага якого була понад шість тонн. Таким чарівним і мелодійним передзвоном починався ранок над полтавською землею…
На території Хрестовоздвиженського монастиря знаходиться Троїцька церква. Вона проста в своїй архітектурі, має лише один ярус та один купол, але вона органічно вписується в архітектурний ансамбль монастиря та вважається його невід’ємною частиною. Також на території монастиря є однокупольна Семенівська церква, зведена в 1887 році. Ще на обійсті монастиря примістилися келії та підсобні приміщення. Увесь архітектурний ансамбль монастиря є оригінальним та неповторним – він як святість, що височіє над землею Полтави.
Цікаво, що нині споруди монастиря вже кам’яні, а у 17-му столітті вони були дерев’яними. У 1695 році Хрестовоздвиженський монастир був зруйнований кримськими татарами. Згодом у 18-му столітті за сприяння українського державного діяча В. Кочубея було розпочато спорудження вже кам’яного собору.
Непересічним є і той факт, що, за історичними джерелами, у Хрестовоздвиженському монастирі розташовувався військовий штаб короля Швеції Карла ХІІ перед початком вирішальної битви з військами Петра І (Полтавська битва).
Нині Хрестовоздвиженський монастир є пам’яткою старовини і культури України. Ця свята земля приймає усіх мандрівників, туристів, паломників, це своєрідний оберіг Полтави!
Храмове свято у монастирі – 27 вересня.
За детальною інформацією про роботу монастиря можна звернутися за телефоном: +38 (05322) 7-90-59.
Зупинитися на ночівлю у Полтаві краще у готелі «Київ» (вул. Сынна, 2/49).
Пообідати можна в кафе.
Адреса Хрестовоздвиженського монастиря: вул. Свердлова, 2-а.
Дыстатися краще на маршрутних таксы, що йдуть у напрямку до Хрестовоздвиженського монастиря.
http://www.safari.kiev.ua/hrestovozdvizhenskij-monastir-u-poltavi/
2. http://www.poltava.pl.ua/catalog/6/
Фото: http://www.safari.kiev.ua/hrestovozdvizhenskij-monastir-u-poltavi/
http://www.safari.kiev.ua/hrestovozdvizhenskij-monastir-u-poltavi/