Землі за дніпровими порогами століттями приваблювали до себе нових і нових людей. З півночі сюди проникали слов’яни – землероби, зі сходу - племена кочівників. Довгий час ніхто не міг затриматись на теренах вільного степу, і лише українські козаки колонізували цей суворий і прекрасний край – Дикий Степ.
Дата заснування: 1770 рік
День міста: 14 жовтня(або перша субота місяця)
Населення: 770 тис.
Загальна площа: 240 км?
Запоріжжя у сучасному варіанті достатньо молоде місто. Його розбудовано на місці однієї з переправ через Дніпро. Цим шляхом користувалися ще в часи Київської Русі, тоді ж вперше згадується острів Хортиця (острів святого Георгія), а у ХVІІ ст.. місцевість отримала назву Велика Татарська Переправа.
Через близькість Дніпрових переправ місцевість біля обох Хортиць часто опинялась в центрі подій. Саме тут вступив у свій останній бій Святослав Завойовник. Кажуть,цей невгамовний вояка взяв з собою немало печенігів перш ніж померти і впав тримаючи в руках меча. Існує легенда, що якщо знайдуть меч великого вояки – Київська держава знову стане величною і могутньою як і колись.
Хочете вірте, хочете ні, але,кілька років тому, з дна водосховища рибалка випадково дістав довгий залізний предмет. Археологи оглянули залізяку і виявили на ній написи на латині. Це була назва майстерні на Рейні де в X-XI ст.. робили унікальні мечі. Один з таких мечів візантійці віддали в якості контрибуції Святославу…
Згодом переправами через Дніпро активно користувались татари. Навіть один з районів сучасного Запоріжжя – Кічкас, названо на честь тюркського слова, що означає – місце де переходять річку. Це був один з улюблених маршрутів татарських чамбулів на Україну.
Не дивно, що у 1552 році князь Дмитро Вишневецький на острові Мала Хортиця засновую фортецю, що стала першою Січчю. Вона добряче попсувала кримчакам крові, тому вже за 5 років татари спалили її.
Саме в цей час степи в нижні течії Дніпра отримали свою традиційну назву – Запорожжя. Не важко здогадатись, що це пов’язано з їх розташуванням нижче каскаду дніпрових порогів. Пізніше місто поблизу острову Хортиця отримає цю назву(тільки написану вже на сучасний лад). Та спочатку там існувала Олександрійська фортеця, яку після руйнування Кримського ханства перетворили на місто Олександрівськ.
Місто довгий час залишалось невеличким повітовим центром Катеринославської губернії. Це змінила поява залізниці. Лінія Москва – Севастополь першою пройшла через місто, згодом його з’єднали з Криворізьким і Донецьким басейнами і почали активно будувати промислові підприємства.
Та справжній розквіт промисловість міста отримала у першій половині ХХ ст.. Індустріалізація і електрифікація УРСР вимагала все нових і нових потужностей. Символом цієї епохи стало будівництво ДніпроГЕСу- найбільшої гідроелектростанції Дніпровського каскаду і однієї з найбільших у світі.
Велетенська дамба стала символом міста, та одночасно вона покінчила з іншим його символом – дніпровими порогами. Величезне водосховище затопило долину річки від Дніпропетровська до Запоріжжя, зробивши її судноплавною, але пороги назавжди сховались під водною поверхнею. Іронічно, як разом з символами одна епоха змінила собою іншу.
Завдяки вдалому розташуванні і дешевій електроенергії у місті було побудовано десятки металургійних і машинобудівних гігантів. Крім того, там було започатковано промислове виробництво алюмінію в СРСР. З невеличкого повітового містечка місто перетворилось на масивну кузню, залізний мурашник. в нетрях якого вогонь поглинав руду і вугілля,а віддавав високоякісну сталь.
Чим же є Запоріжжя зараз? Це промислове місто півдня України з майже мільйонним населенням, із стародавньою, багатою на секрети, історією і все ще діючими індустріальними «колосами». Країна зараз не потребує таких, по справжньому безкінечних, виробничих потужностей тому вони поступово зупиняються або ж пристосовуються до нових правил. Тим часом, місто й далі живе своїм життя як і тоді, коли хвилі ще розбивались об пороги, а татарські коні злякано іржали на переправах.
Відвідати варто багато різних місць. В першу чергу, хоча б раз проїхатись по ДніпроГЕСу, а краще піти на екскурсію по гідроелектростанції. Достатньо цікавим зразком радянського ампіру є центр міста, особливо центральний проспект, один з найдовших в Європі.
Ще одним не менш цікавим місцем є острів Хортиця. Там можна зустріти ще не зіпсовану людиною природу, помилуватись краєвидами міста, відвідати реконструйовану Січ і музеї козацтва.
Поряд з містом розташована не менш цікава пам’ятка палацової архітектури – садиба Попова.
Доїхати до Запоріжжя не проблема. Місто має залізничне сполучення з усіма великими містами України – це значний залізничний вузол. Крім цього. існує безліч варіантів для подорожі іншим транспортом -від велосипеда до літака.
Зупинитись можна в готелі або ж винайняти квартиру на декілька днів, оскільки місто не є типовим туристичним центром, ціни на житло не надто високі.
http://www.meria.zp.ua/test/
http://poizdka.net/886-zaporizhzhya.html