На пагорбі понад старовинним містом Луцьк розкинулось могутнє кам’яне укріплення – Верхній замок або, як його ще називають, замок Любарта. Замок століттями захищав столицю Волині і її укріплення. Та зараз він вже не може захистити сам себе…
Час роботи: цілодобово
Усі ми пам’ятаємо Галицько-Волинське королівство, могутню середньовічну державу, котра під владою династії Романовичів заклала фундамент проукраїнської держави. Так вже сталось, що основним центром цієї держави і резиденцією правителів окрім Львова, що виник пізніше, був Володимир. Та зі смертю правлячої династії почалась війна, внаслідок якої Волинь дісталась Дмитру-Любарту Гедиміновичу, тестю короля Лева ІІ.
Цікаво, що хоч дехто називає Любарта – литовським князем, він мав руське ім’я, дружину слов’янку і виключно руські удоли. Князь не володів жодним міліметром землі поза межами старої Русі. Деякі історики кажуть ще цей період на початку XIV ст. став часом формування нової правлячої династії Русі – Гедиміновичів!
Новоспечений князь відійшов від старих традицій і не зробив своїм стольним градом Володимир, як його попередники. Він переніс столицю до Луцьк, а на одному з його пагорбів, на місці дерев’яного дитинця, заклав мурований замок. Це й був відомий усім лучанам – Верхній Замок. Укріплення були одними з перших на території Русі створених за європейськими технологіями з каменю, що й забезпечило його довговічність.
Чи не найбільша легенда Луцька пов’язана з одним з наступників Любарта – Вітовтом Кейстусовичем. Річ у тім, що в час його правління Литва, послаблена величезною територією і могутніми ворогами зі сходу, потрапила під вплив Польського Королівства. Наслідком цього стала Кревська унія і могло б стати об’єднання держав, якби не талановитий і енергійний полководець Вітовт.
Силою зброї новий князь відвоював свою вотчину і став княжити в чи не найбільшій європейській державі. Та ворогів у нього не поменшало, навпаки , до них додався Ягайло Король Польський. Для того, щоб здобути визнання і підтримку, Вітовт організував чи не єдиний за всю середньовічну історію з’їзд європейських монархів у Луцькому замку, куди прибули правителі всіх найпотужніших держав. Туди ж приїхав легат папи Андрій, кажуть, віз він з собою корону.
На з’їзді крім обговорення питань внутрішніх стосунків між правителя і загрози від турків-сельджуків, мала відбутись коронація Вітовта. Цим самим князь ставав рівноправним європейським володарем. Корона вже була майже в сильних руках литовсько-руського князя, але ,за легендою , Ягайло домігся того, щоб її розрубали і вивезли в різні кутки континенту.
Після такого жодної мови про перемовини бути не могло. Починалась війна і Вітовт був повен бажання показати своєму нахабному родичу , хто з них має право правити між двома морями. Луцьк почав готуватись до війни, на вежах замайоріли прапори, задзвеніли мечі та старий князь вже ніколи не поведе своє військо до бою, бо душа його відправилась до перевізника Харона.
Та справи мертвих мало хвилюють серця живих. Новий володар приходиться до Луцька. Свидригайло, прихильник руської аристократії ,проголошує себе правителем Литовсько-Руського князівства, на противагу йому виступає пропольський Сигізмунд, починається громадянська війна.
Свидригайло - представник останнього покоління самостійних правителів руських князівств удолів в рамках Литви. Це були славетні роди, що захищали і розбудовували свою землю. Не винятком був і сам князь. Навіть після поразки у війні, коли він отримав у довічне володіння Волинь, він займався улюбленим містом, добудовував замок. В цей час укріплення стали цегляними, сформувались 3 вежі і сучасний вигляд зовнішніх мурів. Таким ми замок знаємо навіть зараз через шість століть.
Згодом замок пережив ще не мало подій, але своє обонне значення поступово втратив, залишивши за собою статус однієї з головних принад Луцька!
Місто Луцьк відносно велике по міркам західної України тож проблем з поселенням бути не повинно. Тут є хостели, готелі, а також можна винайняти квартиру чи просто кімнатку на кілька днів.
Верхній замок або Любартів замок знаходиться в старовинній частині міста неподалік від вулиці Замкової і Кафедральної.
http://old-lutsk.at.ua/
http://www.volynpost.com/articles/209-cikavyj-zamok-lyubarta-descho-pro-taiemnyci-za-stolitnimy-muramy