А чи знаєте ви такий простий факт - ми всі живемо на дні океанів, старих, давно висохлих морів і озер? Земля - бурхливе місце, вода не один раз змінювала сушу, а суша землю, змиваючи і засипаючи сліди одне одного.
Та є в Україні місцина, де вже 60 мільйонів років не було океану, ледь не з тих часів,коли землею ще простували каравани величезних ящерів. Розташована ця місцина в долині Південного Бугу, там, де граніт з українського кристалічного щита виходить на поверхню масивними кам’яними шпилями.
Зараз ця місцевість між міста Первомайськ і Южноукраїнськ є частино національного парку Гранітно-степове Побужжя і є одним з 7 природніх чудес України. Воно розташоване на півночі Миколаївської області і складається з серії каньйонів і інших утворень на шляху Південного Бугу. Тут річка пробивається через старезні гори, що й спричиняє утворення таких чудернацьких форм рельєфу.
Сучасна площа цього ландшафтного парку більше 7000 гектарів. Місцина цікава як для вчених так і для звичайних туристів. Прекрасні скелі тішать око альпіністів, любителів і професіоналів. Бурхлива і багата на пороги річка притягує до себе любителів водного туризму або ж просто шукачів гострих відчуттів.
У долинах та понад берегами збереглись сотні рідкісних видів рослин. Тут знаходяться 86 рослин занесених до Червоної книги України і Європи. На достатньо маленькій площі сконцентроване просто величезне різноманіття живих організмів, яке більше мало де зустрінеш.
Як не дивно, цей природній скарб цікавий не лише для геологів і ботаніків, але й для істориків. Завдяки своєму унікальному розташуванню і особливому рельєфу, в цьому ландшафтному парку знаходять сотні археологічних пам’яток найрізноманітніших епох і народів, яких доля занесла до українського степу.
Особливу роль Південний Буг грав також і для запорозьких козаків. Хоча їх, перш за все, пов’язували з Дніпром, та Буг, чи як його називали – Бог, був стратегічним шляхом на південь і опорним пунктом в степу. Саме тут, на острові Гард, знаходився центр Бугогардської паланки – найбільшого у Новій Січі.
Козаки любили ці місця з багатьох причин, перш за все через те, що річка була багатою на рибу, традиційний об’єкт козацьких промислів. Крім того, її прикордонне розташування дозволяло наглядати за ворожими сусідами, а коли потрібно- швидко переправлятись і завдавати удару.
Окрім цього, цікавим є доля міста Первомайськ. Воно далеко не завжди мало «пролєтарську» назву, по факту, до часів революції жодного Первомайська і бути не було. Зате існувало три міста: Голта, Богопіль і Орлик(пізніше Овідопіль). У 1920 році, всі ці три міста були об’єднані в одне, а назви міст стали назвами районів.
Та найцікавішим є не сам факт об’єднання, а те, що у XVII ст.. ці 3 міста належали трьом різним державам: Османській імперії, Речі Посполитій і Війську Запорозькому і були прикордонними фортецями, що стояли на сторожі одна одної.
На південному боці ландшафтного парку знаходиться місто Южноукраїнськ. Ще один приклад, як в Країні Рад вдало і зі смаком підбирали назви для міст. На відміну від сусідів, це місто не мало історичних попередників, його побудували з нуля в голому степу в 1976 року. Побудували його для працівників ядерної електростанції.
Наявність великих запасів води і невелика густина населення в регіоні стали тими факторами, які змусили радянське керівництво відправити місцевих «козаків» об’їжджати мирний атом на Південноукраїнській АЕС. Минули роки, світової революції так і не сталось, а мирний атом і досі працює на людину у цій старовинній і красивій місцині
Та будьте обережними, природа тут справді делікатна, таких місць залишилось не так вже й багато, не варто їх руйнувати. Завершити подорож можна з вогником, наприклад, навпроти Південноукраїнської АЕС. Все ще думаєте, що це місце для геологів і ботаніків?
Перегляд Побужжя найкраще починати з міста Первомайська , а далі потихеньку сплавлятись річкою вниз повз місцеві пороги – брояки. Якщо є бажання і навички, можна спробувати себе у ролі альпініста серед чисельних скель і каньйонів, з них відкривається просто дивовижний вид на ріку і степи навколо.
Доїхати до Первомайська можна автомобілем по трасі Київ – Одеса, звернувши на дорогу Р-06. Крім цього, туди їздить громадський транспорт з найближчих міст- Миколаєва, Кіровограда,Умані. Також можна скористатись послугами залізниці оскільки Первомайськ -досить велика станція Одеської залізниці.
Телефон: (05161) 613-70
http://ridna.ua/konkursy/hranitno-stepove-pobuzhzhya-2/