У князівські часи стольний град – Київ, розташовувався у дуже небезпечному місці. З півдня і сходу його оточували безкінечні степи, які тягнулися далеко на схід аж до Уралу і Середньої Азії. Для того, щоб вберегти столицю від небезпеки, на місці злиття річок Альта і Трубіж, Володимир Великим заснував велику фортецю – Переяслав.
Біля безпечних стін високої фортеці виникло велике місто, яке стало воротами між Києвом і степом. Жителям міста не раз доводилось брати на себе удар кочових народів, тому захистом Переяслава займались серйозно і тут завжди стояла велика князівська «дружина».
Коли князь Ярослав ділив свої землі між трьома синами він виділив 3 найважливішим міста: Київ – столиця, Чернігів – опікун північних володінь і Переяслав – захисник сходу. Переяславський уділ був найменшим і його віддали наймолодшому сину – Всеволоду. Так було засновано Тріумвірат Ярославовичі, брати мали ділити між собою всі радості і проблеми, та разом керувати державою.
Іронічно, але саме з Переяславом пов’язаний, як початок занепаду держави, так і остання доба її могутності. У 1068 році, на сході Русі, з’явився новий могутній союз племен – половці. На річці Альті, біля Переяслава, вони розбили об'єднані війська братів і цим заклали розкол у тріумвіраті. У Києві почалось повстання проти князя Ізяслава, а його брати почали власну боротьбу за владу.
В Русі почалась епоха феодальної роздробленості, уділи ставали все меншими, спадкоємців ставало все більше. Так тривало аж поки до влади не прийшов Володимир Мономах, син Всеволода Ярославовича і доньки Візантійського імператора.
Він отримав у спадок батьківський уділ і присвятив життя боротьбі з половцями. Це й не дивно зважаючи на те, що йдучи на захід до багатої Київщини степовики завжди навідувались до Переяслава і цим візитам мало хто був радий. Тому успішні походи проти кочівників зробили князя неймовірно популярним, а його дружину одною з найкращих в усіх Русі.
У 1113 році, в Києві розгорілось народне повстання проти не князя-невдахи Святополка Ізяславовича. Місто палало, безконтрольний гнів падав на всіх і все, здавалось ніщо не зможу зупинити цей хаос. Та як тільки у місті побачили червлені щити Переяславської дружини повстання зупинилось, просто взяло і зупинилось, ніхто не зважився підняти зброю на тих за чиїми спинами вже століття стояла Русь.
Як Великий Князь Київський, Володимир Мономах нагадав русичам його славного прадіда. Він централізував у своїх руках три четвертих території Русі, ліквідував загрозу з боку половців, зумів втримати державу в руках і дати їй розвиватися. Перед смертю великий князь залишив по собі твір «Повчання дітям» де давав порад майбутнім поколінням правителів.
Та ніщо у світі не вічні, правління Володимира продовжив його син Мстислав, названий Великим, та зрештою Русь повернула до звичайного стану поділу земель між безкінечними князями і їх родичами. Тому коли туди навідались монголи вже ніщо не стало їм на заваді. Орда пройшла вогнем і мечем, а на місці великої цивілізації залишились лише груди попелу і безмовні руїни.
Минали роки, забулась монгольська навала, а над цими землями запанувала спочатку Литва, а згодом і Річ Посполита. Та відомим місто Переяслав стало завдяки козакам, а саме їх гетьману Богдану Хмельницькому. Саме в Переяславі він провів раду і уклав договір про союз з Московським царством. Багато хто вважає цей договір страшною помилкою, але як би там не було він був епохальним і визначив долю України на 3 століття вперед!
Чим же зараз є Переяслав – Хмельницький? Мабуть, не важко здогадатись, на честь кого йому дали другу частину назви. Ви не помилитесь, якщо назвете його містом музеїв, їх тут десятки і обійти всі не так вже й просто, але тут кожен знайде щось цікаве для себе!
Переяслав - це місто тисячі музеїв. Перш за все потрібно переглянути список музеїв і визначити свої пріоритети, щось цікаве для себе знайде кожен! Дуже цікавими є: Музей народного побуду під відкритим небом і музей кобзарства.
До міста можна дістатись громадським транспортом з Києва чи інших міст або ж власним автомобілем, з цим немає жодних проблем. Тарифи різняться залежно від музею.
http://www.niez-pereyaslav.com.ua/
http://ukrainaincognita.com/muzei-pid-vidkrytym-nebom/pereyaslav-khmelnytskyi
http://www.niez-pereyaslav.com.ua/