Свірзький (він же Свіржський) замок розташований у селі Свірж, що на Львівщині. Замок на перший погляд не надто складний, але там дуже красиво, чудна природа, романтична атмосфера - просто створена для художників пейзажна картина. До того ж, замок "під охороною" скель, які величають "скелями Івана Франка", начебто через любов Каменяря до цих кліфів.
Щодо дати утворення замку є деякі розбіжності, адже більшість джерел згадує 1530 рік, а от вивіска на брамі вказує 1482 рік, то ж самі обирайте на скільки старовинну споруду відвідуєте. Будівля збудована з дещо неоднозначним призначенням, адже вона виконувала й оборонну й світську функції, віддаючи перевагу все таки останній.
Замок належав знатному шляхетському роду Свірзьких, та в той час його вигляд був не такий як зараз, сучасного вигляду він здобув, коли перейшов у власність графа Цетнера, - у ХVІІ сторіччі, в той час його укріпили й перебудували. За деякими джерелами автором проекту став славнозвісний військовий фортифікатор Павло Ґродзицький, він же ж збудував у Львові два арсенали - Сенявський і Королівський.
Опісля перебудови замку він став ще більше не придатний до оборони, не зважаючи на своє вигідне положення. Тому навіть у 1648-1654 роках Свірзький замок не одноразово був здобутий козацькими загонами, ну а в 1648 році його навіть дещо спалили татари.
Наступні облоги, які випадали на долю замку йому вдалось вистояти, тому ми й маємо можливість відвідувати Свірзьку гордість і сьогодні щоправда не завжди це вдається зробити всередині, а частіше ззовні. Але це не зменшує зацікавлення спорудою.
На подвір'ї пам'ятки - колодязь і костел , збудований ще у ХV сторіччі. До того ж, з історією замку пов'язана легенда, в якій розповідається про дівчину зі замку, яка покохала ворожого солдата. Любощі їй запаморочили голову й під час одного з нападів зрадниця відкрила ворогам ворота. А після захоплення замку "коханий", не довго думаючи, кинув дівчину в колодязь, що досі зберігся на території Свірзького замку.
Так як село Свірж - це Львівська область, то дістатися його найлегше зі Львова - з автостанції №5, що на вулиці Зеленій. Там очікуйте маршрутні таксі в напрямку Перемишляни, але ті, які курсують через Свірж з періодичністю кожні 30-60 хвилин. Якщо ж ви на власному транспорті, то їдите трасою Н-09, у Бібрці поверніть ліворуч на трасу Т-14-11. Зі Львова до Свіржа 40 кілометрів.
Розташування: с. Свірж, Перемишлянський р-н, Львівська обл.
GPS: 49.652563, 24.432067
Офіційний сайт: https://svirzhcastle.org/
тел: +38(096)-721-88-68
графік роботи :
Чт – Нд з 11:00 до 17:00 (Пн – Ср вихідний)
http://castles.com.ua/sv.html http://www.thisisukraine.org/uk/where-to-go/lviv-oblast/49-svirjskyy-zamok.html