Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Острів Хортиця і Запорізька січ

  vote data
  Автор: Петро Боднар Ігорович Дата публікації: 15.08.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Найбільший в Європі річковий острів знаходиться на річці Дніпро і входить в межі міста Запоріжжя. Це одне з 7 чудес України – острів Хортиця. Перші згадки про нього трапляєлися у трактаті «Про управління імперією» Костянтина Багрянородного. Там він згадується як острів Святого Георгія. Це дивовижне місце нагадує Україну в мініатюрі, тут можна зустріти степи й ліси, гори й пустелі і багато різних тварин, деякі з них зустрічаються лише в цих місцях. Та, мабуть, найбільше Хортиця відома своєю славною історією, запорозькими козаками і великим князем Київським Святославом Завойовником.

  Фото. Острів Хортиця і Запорізька січ Фото. Острів Хортиця і Запорізька січ Фото. Острів Хортиця і Запорізька січ Фото. Острів Хортиця і Запорізька січ

  Дата заснування: 1500 рік - перша гіпотетична Січ.

  Час роботи: цілодобово

  Стан місця: Відмінний

  Загальна площа: 23,59 км?

  Особливості місця

  У одному з руських літописів була легенда про половецького принца, якого замолоду віддали як заручника до Київського князя. Хлопець ріс в розкоші і пошані та з часом забув про свою батьківщину, про своїх рідних і про все на світі. Його старий батько перед смертю попросив старого співця нагадати синові, хто він та повернути додому. Старий, під захистом ночі, проникає в покої до юнака й розповідає йому про дім, грає тужливих пісень, але ніщо не може зрушити в йому серці спогадів. Тоді посланець дістає жмуток степової трави, євшан-зілля, і дає понюхати хлопцеві. Ніжний спогад зринає в молодому серці, і хлопчина згадує свою батьківщину, безкраї степи…

  Острів Хортиця, наче те євшан-зілля для українців. Він нагадує про їх корені, береже могили предків і згадки про старі подвиги. У 2011 році, тут, на Хортиці, простий рибалка витягнув з води меча. Старовинна знахідка виявилась історичним артефактом, тисячолітньою розкішною зброєю, яку викували у верхів'ях Рейну. Багато істориків вважають, що цей меч належав Святославу Завойовнику в його останній битві, яка, до речі, відбулася саме на острові Хортиця. Тому знаково, що меч знайшли саме зараз.

  Мабуть однією з найвідоміших пам’яток Хортиці є відтворена вже у наш час на північно-східному узбережжі острова Запорозька Січ . Тут можна насолодитися атмосферою свободи і козацьких розваг. Покататись на конях, подивитись різноманітні вистави за участю запорожців або просто спостерігати за їх безтурботним життям. Першим спонсором і засновником цього комплексу став металургійний велетень міста – «Запоріжсталь». Згодом споруди лише доповнювались, особливо суттєвим оновленням стали декорації до фільму «Тарас Бульба», за однойменним твором Миколи Гоголя. Як і у знаменитому творі, відвідувач спочатку входить у ремісничі передмістя фортеці, у ,так званий Великий Кіш. Тут можна подивитись на традиційні козацькі курені, зимівники старших, поважних козаків, крім того, дуже цікавою є експозиція традиційних промислів і ремесел. Виблискує ковальських молот, відбиваючи на дзвінкому залізі якийсь забутий марш, а поруч з ним гончар весело крутить в руках шматок глини.

  Містечко не стоїть на місці, воно кипить своїм звичним життям, а поряд вже чути іржання коней і захоплені крики дітей- це працює кінний театр. Потрібно визнати, що сучасні козаки поводяться з кіньми незгірш своїх предків. В глибині передмістя знаходиться вхід всередину фортеці-січі, оточеної високим частоколом. Подорожнього зустрічає висока сторожова вежа, увінчана дзвоном. Колись цей дзвін, мабуть, збирав козаків на раду або повідомляв про небезпеку.

  Взагалі, козаки були справжніми майстрами комунікації. У давнину на вершечку таких веж сиділи на чатах козаки. Вони вдивлялись за горизонт, де стояли десятки і сотні подібних сторожових веж. Коли десь з’являлися вороги, охорона підпалювала сигнальний вогонь і ланцюгом передавала сигнал до Січі. Саме тому козаки знали про татарські набіги вже тоді, коли вони ще тільки залишали межі своїх володінь.

  У самісінькому центрі фортеці знаходиться церква Покрови Пресвятої Богородиці. Запорожці вважали її своєю заступницею, тому церква завжди була найбільшою святинею в Січі, яку захищали навіть ціною життя. Навколо церкви розташований просторий майдан. Коли луною розносився звук дзвонів, туди проходили козаки на раду вибирати собі нових ватажків, збиратись в похід, судити злочинців та ділити здобич.

  Також в центрі майдану знаходяться домівка кошового, бойового ватажка запорожців, та арсенал з бойовими гарматами і самопалами. Навколо ж концентричними колами, наче домівки древніх трипільців, розташовуються курені, де жили козаки. У курінь приймали людей з певної місцевості, вони разом жили, працювали і йшли в похід під своїм прапором. Це була своєрідна сім’я в, яку приймали новоприбулих. А потрапити туди, кажуть, було не так вже й просто. Щоб стати козаком потрібно було продемонструвати свою хоробрість і силу, а також заслужити нове ім’я, яке давали кожному новоприбулому.


  Поради незнайомцю

  Якщо хочете отримати максимум вражень від поїздки, варто залишитись тут на ніч з палаткою. Так можна буде насолодитись нічною тишею лісу, скупатись у Дніпрових хвилях, побачити нічну ілюмінацію німого сторожа порогів ДніпроГЕСу.

  А вдень відвідати Музей історії козацтва, Січ, спробувати знайти місцину останньої битви Святослава. А для особливо вправних природа пропонує величезний масив скель усіх форм і розмірів. Кажуть, ще козаки тут вправлялися в своїх спритності й силі. Недаремно їх порівнювали з кавказькими гірськими козами.

  Крім того на острові Хортиця можна зупинитись в одному з чисельних санаторіїв: • SPA готель «Пектораль» - тел. (061) 286-54-65; (099) 949-80-00; www.pectoral.in.ua; • Готельно-ресторанний комплекс «Хортиця» - тел.(061) 286-53-85; • Санаторій-профілакторій «Запорізький трансформаторний завод» - тел.(061) 270-33-05; • Санаторій-профілакторій ВАТ Запорізького металургійного комбінату «Запоріжсталь» - тел.(061) 286-53-12 (бух.); 286-53-15; • Санаторій-профілакторій «Дніпроспецталь» - тел.(061) 286-53-96.


  Острів Хортиця і Запорізька січ. Як добратися?

  На сам острів вхід вільний для усіх бажаючих. Платний вхід в Музей історії козацства і реконструкцію Січі(вартість квитка 18 грн. для дорослих і 9 для дітей, студетів...)

  Є декілька шляхів, якими можна потрапити на острів: - власним автомобілем чи іншим індивідуальним транспортом з обох берегів Дніпра по дорогі Т-08-06; - маршрутними таксі № 46, 93 ,15 та тролейбусом №3 вийти потрібно на зупинці магазин Молодіжний і пройти через парк та арочний міст на о. Хортицю до музею 2 км.


  Контакти

  емейл: zapovidnyk@mail.ru Телефон: 0612-52-51-88 Факс: 0612-52-51-88 Номер мобільного телефону: +38-095-914-77-06


  Література

  http://www.ostrov-hortica.org.ua/uk/main.html

  Теги:

  Хортиця острів Свободи Січ Запоріжжя козаки Святослав Завойовник ДніпроГЕС Музей історії козацтва Дніпровські погори Байда Вишневецький Військо Запорізьке.


  comments powered by HyperComments

  Радимо відвідати

  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Острів Хортиця і Запорізька січ Дніпровська ГЕС Запоріжжя