Невелике туристичне містечко Прилуки, що на Чернігівщині, багате на яскраву стародавню архітектуру житлових і громадських будівель, величних храмів. Туристичні стежки Прилук відомі на всю Україну, як і архітектурні перли міста. Зокрема затишною будівлею із цікавою історією є будинок вчителя Котляренка, зведений наприкінці 19 – на початку 20 століття.
Будинок учителя Котляренка знаходиться на затишній вулиці Соборній, що пролягає близько до центру міста Прилуки і в той же час є спокійним і комфортним місцем для відпочинку та прогулянок. Колись ця вулиця називалася Радянською, а тому залишилася у пам’яті багатьох гостей міста саме під таким ім’ям.
Архітектурна будівля під номером 35, як кажуть прилучани, належала вчителеві Котляренку. На жаль, детальних відомостей про педагога не збереглося. На початку 20-го століття, офіційно зафіксовано у 1910-му році, будинок на вулиці Соборній належав міщанці Надії Журавльовій. Спочатку свого життя будинок був дерев’яним, а потім обкладеним цеглою – тоді такого типу були переважно всі будинки.
З історії відомо, що до війни у приміщенні будинку на вулиці Соборній був гуртожиток для студентів Прилуцького педагогічного училища. У післявоєнні роки у цьому приміщенні був РАЦС – тут молодята скріплювали свою любов та стосунки сімейними узами.
Нині будинок охайний на вигляд та доглянутий. На щастя, він збережений у вінку архітектури міста, а не занепадає як багато історичних будівель у нашій країні. Цим будинок завдячує тому, що нині у ньому розміщена Прилуцька районна бібліотека. Книги стали повноправними господарями цього будинку з 1954-го року. Згодом з цього приводу будівлю було розбудовано, зокрема новою прибудовою став великий і просторий читальний зал. Тож усім, хто зацікавиться цим туристичним місцем, можна залюбки відвідати приміщення бібліотеки, оглянути будівлю та сфотографуватися на пам'ять. До речі будинок учителя Котляренка увійшов до архітектурної експозиції «Сім див Прилук», а тому є унікальною у своєму роді туристичною та архітектурною пам’яткою для міста над Удаєм.
Подвір’я сучасної бібліотеки теж має свою цікаву історію. Зокрема тут росте гнучкий дикий або ще дівочий виноград, про який існує цікава легенда. Кажуть, що була гарна та струнка дівчина Орися, якій заздрили дівчата та впадали біля неї парубки. Закохалася Орися в одного парубка, що хотів з нею одружитися, та й думала, що вже знайшла своє щастя. Однак пан, у якого Орися служила, захотів її зробити своєю дружиною. Орися ж силою вирвалася від нього і втекла до лісу. Там ворожка лісова дала їй зілля, що перетворювало дівчину у гнучку ліану, яку в народі прозвали диким виноградом. Так дівчина рятувалася від слуг пана, що її шукали.
Нині на подвір’ї вчителя Котляренка багато гнучкого винограду, кажуть він росте там, де багато красивих дівчат. А як не вірите – приїздіть до Прилук і перевірте самі – багато тут красивих дівчат чи ні!
Зупинитися на нічліг у м. Прилуки можна в однойменному готелі «Прилуки», що по вулиці Вокзальній (навпроти головної площі).
Пообідати можна у кафе міста, піцерії.
Адреса будинку вчителя Котляренка (Прилуцька районна бібліотека) – це вулиця Соборна, 35.
Відстань від Києва до Прилук автошляхами 127 км. Постійно йдуть маршрутки «Прилуки-Київ». Залізничне сполучення добре розвинуте із Черніговом та іншими містами України. У місті є залізничний вокзал.
1. Г. Горіла / газета «Град Прилуки» - інформаційний портал «Град Прилуки» - http://gradpryluky.info/index.php?newsid=1157
2. Інформаційний портал Прилуцької районної бібліотеки - http://www.prcb.org.ua/
Фото: http://prcb.org.ua/