У центрі древнього містечка Седнів, що на Чернігівщині, на узвишші урочища Коронний Замок розташована дерев’яна Георгіївська церква, яка за переказами, була збудована ще у до монгольський період. Церква унікальна у своєму роді на території усього Лівобережжя, вона визнана одним із найкращих витворів архітектури народного мистецтва!
Початок роботи:
Архітектурний ансамблю Седнева асоціюється з життям і діяльністю відомого чернігівського полковника Якова Лизогуба, який володарював тут у 17 столітті. Георгіївська церква – частина архітектурного комплексу часів Я. Лизогуба.
Історики говорять, що церква збудована у 18 столітті. Точна дата залишається дискусійною. Найімовірніші роки між 1715 та 1747-м. приурочена церква Георгію Побідоносцю, ім’я якого носить. Тут святили свої шаблі козаки Седнівської сотні Чернігівського полку перед важкими воєнними походами, брали благословення на дорогу. Як відомо, Георгій Побідоносець – захисник войовників, тих хто йде у бій, кого треба захищати від ворогів.
Що особливо цікаво, що церква не просто збереглася до наших днів за довгі століття, але й те, що церква збудована без жодного гвіздка. Особлива будівельна техніка різьблення допомогла втілити такий замисел у життя. Спочатку, як кажуть історики, церква була одно купольною, два інші куполи було добудовано у процесі реставрації. На жаль, вони були пошкоджені під час пожежі.
Інтер’єр Георгіївської церкви відзначається висотно розкритим простором центрального верху. Стіни мають нахил до середини, а тому висота церкви здається ще більшою. Устремління йде у верх. На дверях храму збереглися первісні ковані залізні накладки.
Існує про Георгіївський храм така історія, що в церкві знімалися ключові епізоди популярного радянського фільму «Вій» за однойменною повістю Миколи Гоголя. Однак матеріал не сподобався начальству «Мосфільму», а тому усі сцени фільму були зняті у Москві. Так чи ні – історична загадка, яку, думаю, за потреби можна розгадати. А поки ж – приїхати та оглянути унікальну в своєму роді архітектуру Георгіївської церкви. До речі, можливо місцеві жителі й розкажуть багато чого про церкву та зйомки фільму, дізнаєтеся щось нове та побачите Україну!
Цікаву екскурсію Георгіївською церквою може провести наглядальниця храму Тамара (запитати у церкві). Про неї позитивно відзиваються мандрівники, які вже побували на цьому місці.
У Седневі є комплекс відпочинку «Кінний двір» - там у готелі можна й переночувати та пообідати в кафе комплексу. Також «Кінний двір» славиться своїми кінними прогулянками, які надають відвідувачам та багатьма іншими розвагами. Адреса «Кінного двору» - вулиця Пекуровська, 44.
Адреса: м. Седнів, вулиця Лизогуба, 76.
Якщо на власному авто, то їхати по трасі Київ-Чернігів. У центрі Чернігова звернути на право на Новгород-Сіверський, далі в районі селища Киселівка по дороговказу «Седнів» звернути на ліво.
Від Чернігова йдуть маршрутки та автобуси у напрямку Седнєва.
1. http://tour-cn.com.ua/publ/cerkvi_chernigivshhini/chernigivskij_rajon/georgijivska_cerkva_v_sednevi/123-1-0-749
Фото: http://photocentra.ru/work/55590