Головною домінантою затишного міста Прилуки, що на Чернігівщині, є Спасо-Преображенський собор, збудований у середині 17 століття. Вартує уваги й той факт, що і до наших днів храм дійшов у своєму первісному вигляді. Спасо-Преображенський собор відкриває перед мандрівниками красу українського бароко на центральному майдані міста!
Початок роботи:
Прилуки нараховують у своїй історії понад дев’ять віків. За цей час місто пережило багато важливих історичних подій. Вона туго пов’язане з козацькими звитягами й перемогами, з архітектурними пам’ятками, яких тут пре достатньо, з модерновим сьогоденням. Затишні вулички та кав’ярні приваблюють туристів не лише Чернігівщини, але й України та ближнього зарубіжжя. Це місто художників та письменників, творчих зустрічей, смачної кави та безкраїх клумб із чорнобривцями, адже місто носить почесний колоритний титул «Прилуки – місто чорнобривців»! Приїздіть і ви самі в цьому переконаєтеся!
Головною архітектурною, духовною та історичною окрасою Прилук є старовинний Спасо-Преображенський собор, який збудований на кошти полковника І. Галагана. Розташувався собор на місці колишньої Прилуцької фортеці, також раніше тут була дерев’яна Спаська церква. Отож, у 17 столітті на цій території було збудовано кам’яний храм, який витриманий у стильових особливостях пізнього бароко. Кошти на будівництво храму збирала прилуцька община. У середині 19 століття було проведено реконструкцію, але фундаментальних змін не було. Нині це один із небагатьох храмів Чернігівщини, який зберіг свою первозданну будову та архітектуру. За своєю будовою Спасо-Преображенський собор пятикупольний.
У 19 столітті при соборові була відкрита школа облаштовувався госпіталь. За радянських часів храм було закрито, відновив свою роботу він аж у 1991-му році. У 2012-му році тут було проведено багато реконструкцій, а тому нині храм абсолютно новітній, охайний та красивий.
Сьогодні всередині Спасо-Преображенського собору похований його засновник полковник І. Галаган. Окрасою подвір’я біля собору є двохярусна дзвіниця, ландшафтно оформлений сад з охайними алеями та квітучими чорнобривцями.
По-особливому прилучани цінують у храмі ікону Божої матері «Скорбяща» - тут постійно багато квітів, а люди йдуть до неї з усієї Чернігівщини. Кажуть, хто щиро просить, то допомагає. Біля ікони багато коштовних подарунків за зцілення та почуті молитви.
Цікавими фактами, пов’язаними із цим собором є те, що саме у стінах Спасо-Преображенського собору вперше почув молитву маленький Яким Горленко, який в майбутньому став святителем Іоасафом Білгородським. Нещодавно на площі біля храму встановлено пам’ятник святому. Також цікаво, що Спасо-Преображенський собор у 1854-му році відвідав Тарас Григорович Шевченко, який був надзвичайно вражений красою храму та відобразив його в одній зі своїх робіт.
У Спасо-Преображенському соборі й нині проходять служби, тому можна завітати сюди у вихідні, у будні людей у храмі менші – можна детально все оглянути.
На подвір’ї Спасо-Преображенського собору є невеликий дитячий майданчик – так для прихожан з дітьми це справжня знахідка!
У Прилуках безліч кав’ярень, де можна відпочити та випити кави. Через дорогу від головної площі знаходиться кафе «Два зерна» та піцерія. Заночувати можна у готелі «Прилуки», що також знаходиться біля кафе «Два зерна». Номери від 100 грн. за добу.
Адреса собору – це м. Прилуки, вулиця Шевченко, 1.
Від автовокзалу та залізничної станції можна дістатися на маршрутних таксі, що йдуть до центру, але містечко невелике, а тому можна пройти й пішки – так ви побачите більше цікавого.
Від Чернігова до Прилук є залізничний шлях – це приблизно 150 км.
Від Києва до Прилук автошляхами 127 км.
Місто має зручне автомобільне та залізничне сполучення з іншими регіонами України, Росії, Білорусії.
1. http://www.doroga.ua/poi/Chernigovskaya/Priluki/Spaso-Preobrazhenskij_sobor/1179
2. http://www.nedaleko.ua
Фото: http://www.orthodox.cn.ua/eparhija/hramy/105.html