Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Старомерчанська садиба на Харківщині

  vote data
  Автор: Н. Мариноха Дата публікації: 02.08.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  У мальовничих краях села Старий Мерчик Валківського району Харківської області знаходиться колишня садиба Шидловських – пам’ятка культурної спадщини національного значення. Будівля виконана у стилі класицизму з оригінальним ліпленням та скульптурою. Сьогодні садиба не реставрована, але це не зупиняє мандрівників побувати у справжньому середньовічному замку з лісами й озерами.

  Фото. Старомерчанська садиба на Харківщині Фото. Старомерчанська садиба на Харківщині Фото. Старомерчанська садиба на Харківщині Фото. Старомерчанська садиба на Харківщині

  Початок роботи:

  Особливості місця

  Палацовий комплекс родини Шидловських знаходиться на берегах річки з цікавою назвою Мокрий Мерчик. Автор садибного комплексу, на жаль, залишився невідомим. І хоч у місцевих газетах того часу писали, що це був Растреллі, але, як переконують історики, він не мав жодного відношення до палацу. Збудовано ж садибно-парковий комплекс у 1770-му році. Він і по нині зберіг свій первозданний вигляд, причому – у буквальному розумінні. На жаль, реставрацію цієї чудової й оригінальної пам’ятки ніхто не робив. Однак це не заважає мандрівникам оглянути палац та прилеглі приміщення, серед яких найкраще збереглася садибна церква.

  Власником садиби довгий час був Григорій Шидловський, ця територія в Мерчику дісталася йому від діда, який був полковником Ізюмського слобідського козацького полку. Саме за часів Григорія й було створено архітектурний комплекс, який дійшов і до наших днів.

  Разом із будівництвом присадибних будівель наприкінці 70-х років минулого століття на місці дерев’яної церкви було збудовано нову камінну церкву Всіх Святих, яка збереглася й до нині. Вона й досі не позбавлена людської уваги. За останні роки у приміщенні церкви було зроблено ремонтні роботи, однак оригінальний вид не відновлено. Перед фасадом палацу створено альтанку, каскадні сходи, кілька оглядових майданчиків. Зберігся й до нині будинок, де раніше жила прислуга.

  Сьогодні ще можна уявити колишню красу палацу. Залишилися зрази ліпнини, скульптурні гірлянди, ніші з вазами. На фасаді було зроблено декоративну ліпнину у форму гілок лавра та дуба.

  Парк біля садиби Шидловських розбито на території природної балки. Тут було викопано два ставки, які є й сьогодні. У ставках було створено штучні острови та містки. Площа парку складає близько 70-ти гектарів. На схилах балки вимощені доріжки, які були створені для кінної їзди. Парк створено на основі природних для цієї місцевості лип та дубів з включенням хвойних рослин. Недалеко від садиби залишилися руїни гроту. У яру, який називається Журавльовим, ще можна вгадати залишки колишніх розкішних островів.

  Після смерті останнього з роду Шидловських, садибу викупив Василь Орлов, потім власником був інженер-залізничник Євген Духівський – він став останнім господарем палацу аж до початку 20 століття. Радянські часи не принесли особливих архітектурних змін для комплексу. У ті часи в приміщенні будинку були кінний та спиртовий заводи.

  Садиба Шидловських у с. Старий Мерчик – оригінальна пам’ятка нашого минулого. Незважаючи на свій стан, все ж це місце залишається цікавим для мандрівників Харківщини та України.


  Поради незнайомцю

  Старий Мерчик – село міського типу, невеличке містечко, атому там також можна знайти, де пообідати, але краще все-таки харчі взяти із собою.

  На ночівлю можна стати табором на березі річки Мокрий Мерчик, неподалік від садиби.

  Можна замовити екскурсію «Старовинні садиби Харківщини» на сайті http://www.otdihnavse100.com.ua/tours/excursion/usadbi-harkova-ekskursii.html. Орієнтована ціна – 135 грн. відправлення з Харкова від Лялькового театру (ст. метро «Радянська»). Телефон для довідок - (099)561-22-44.


  Старомерчанська садиба на Харківщині. Як добратися?

  Їхати від Харкова до Старого Мерчика приблизно півгодини. Можна сісти на маршрутне таксі, яке їде у цьому напрямку.

  Неподалік від села проходить залізничний шлях. Електричка «Харків-Мерчик». Станція «Мерчик». Від станції до садиби 3 км. Можна замовити таксі, що їдуть від залізничної станції.

  Їхати на власному авто треба по київській трасі. Там ви побачите вказівник на Старий Мерчик.


  Література

  1. http://maxybaby.net.ua/index.php?loc=art-family-rest&art=stariy-merchik

  2. http://putnik.ucoz.ua

  Фото: http://maxybaby.net.ua/index.php?loc=art-family-rest&art=stariy-merchik

  Теги:

  палацовий комплекс садово-паркова архітектура родина Шидловських

  Радимо відвідати

  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Старомерчанська садиба на Харківщині