Авторизація
loading
  • Місця
  • Події
  • Журнал
  • Екскурсії
  • Мої Стежки
  • Про нас
  • Сплануйте маршрут




    Фільтр місць








    Куди поїхати на відпочинок?

    Наскельне місто-фортеця ТуСтань

    vote data
    Автор: Остап Мацьків Дата публікації: 25.11.2011
    Карта
    Сплануйте маршрут

    Тустань — давньоруський наскельний оборонний комплекс, митниця та місто-фортеця, залишки якого розташовані в Карпатських горах (Східних Бескидах), в Сколівському районі Львівської області, поблизу с. Урич, біля м. Борислава та містечка Східниця. Сучасний Державний історико-культурний заповідник «Тустань» у Підгородцівському лісництві.

    Фото. Наскельне місто-фортеця ТуСтань Фото. Наскельне місто-фортеця ТуСтань Фото. Наскельне місто-фортеця ТуСтань Фото. Наскельне місто-фортеця ТуСтань

    Початок роботи:

    Особливості місця

    В селі Урич варто відвідати рештки давньоруської фортеці, що в ІХ-ХІІІ ст. мала назву Тустань. Основою для неї слугувала скельна група під назвою Камінь. У минулому вона виконувала роль митниці і захищала Галицько-Волинську державу від ворогів. Купці, що рухались через терен Галичини, повинні були "Тут стати" і платити мито. Ще й зараз у скелі можна віднайти залишки 4000 вибитих пазів та врубів. На горі також є рештки двох цистерн, у які збирали воду. Про всяк випадок захисники змогли облаштувати добре забезпечену криницю. В середині ХІІІ ст. фортецю спалили ординці, а 1340 р. захопили поляки. Остаточний занепад настав в XVI ст. 

    Тустань -унікальна пам'ятка історії та архітектури ІХ-ХІІІ століття, аналогів якої немає в Європі. Це місце - де історію можна повернути назад та стати частиною культури Українського Середьовіччя. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає. Унікальність Тустані полягає ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев'яної забудови, що існувала на скелях. Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев'яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев'яних конструкцій. Дерева давно немає, а сліди в камені збереглися. Місто-фортецю Тустань творить комплекс скель Камінь, Гострий Камінь, Мала Скеля, Жолоб та скелі. які прилягають до хребта Вороного.


    Поради незнайомцю

    Сьогодні в Уричі діє музей історії міста-фортеці Тустань (працює щодня), а також знаходиться дерев'яна церква 1911 р. — пам'ятка архітектури місцевого значення.

    Щороку під Урицькими скелями Середньовіччя оживає на повну - його повертають учасники фестивалю "Ту Стань!". Протягом кількох днів у Тустані відтворюють життя древнього граду таким, як воно було тоді, у всіх його проявах: від ремесел до розваг. Особливу увагу на кожному фесті присвячують і військовій справі - десятки реконструкторів відновлюють баталії воїнів-русичів із ворогами на очах у гостей Тустані з точністю, якій позаздрить будь-який фільм.

     

    Цікаві факти

    У травні 1914 р. на території скель відбувся мітинг української молоді, приурочений до сотої річниці від дня народження Тараса Шевченка.

    Найстаріша документальна згадка про Тустань належить до кінця XIV ст. У листі Папи Римського Боніфація IX від 15 травня 1390 року йдеться про певні надання Владиславом Опольським новозаснованій Галицькій католицькій дієцезії.

    Фортеця (замок) Тустань проіснувала включно до XVI ст. У люстрації Дрогобицької соляної жупи (1565 р.) вказано, що «…у Тустані беруть мито від купців, котрі йдуть горами, минаючи Дрогобич».


    На території Заповідника діє комплексний квиток, який дає можливість відвідати екскурсії на скельний комплекс Камінь, в Музеї історії Тустані та у церкві св. Миколая.


    Вартість квитка: 60 грн.

    Пільгова вартість: 30 грн.


    Графік проведення екскурсій на території скель

    (включено у вартість квитка)

    пн, вт, ср, чтпт, сб, нд, святкові дні
    10:0010:00
    11:1510:45
    12:3011:30
    13:4512:15
    15:0013:00
    16:1513:45
    17:3014:30
     15:15
     16:00
     16:45
     17:30

    Наскельне місто-фортеця ТуСтань. Як добратися?

    Існують кілька варіантів доїзду до міста-фортеці Тустань. Скельний комплекс та Заповідник розташовані в с. Урич, Сколівського р-ну, що на Львівщині. Обрати один із маршрутів можна залежно від транспорту, яким Ви плануєте скористатись.


    1. Автомобілем. Відстань від Львова до с. Урич становить трохи більше 100 км. Доїхати до села можна:

    через Східницю. Дорога становитиме 110 км (7 км дороги від Східниці до Урича підсипані щебенем)

    трасою Київ-Чоп. В цьому випадку шлях становитиме 118 км (їхати до повороту на Дубину – і 20 км до Урича)

    2. Автобусом чи потягом. Якщо Ви вирішили скористатися в подорожі громадським транспортом, то найкраще до Урича організований доїзд зі Стрия. Проте, можна також добратися зі Східниці (до Урича 7 км), Трускавця та Сколе. Розклад руху автобусів та потягів знайдете на сторінці “Відвідувачам”.

    Контакти

    Музей історії Тустані

    Музей Тустані

    82612 с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл.

    +38 (067) 671 33 45

    Графік роботи:

    Заповідник працює щодня:

    з 09:30 до 17:00 (листопад-березень)

    з 10:00 до 18:00 (квітень-жовтень)


    Дирекція

    79005, м. Львів, вул. Чайковського, 17, 3-й пов.

    +38 (032) 261 37 80

    info@tustan.ua

    Література

    http://tustan.ua

    А-22 Автомобільна прогулянка Україною: путівник / І.Лильо, Ю. Ференцова, А. Глазовий, І. Чеховський. - К. : Балтія-Друк, 2008. - 576 с.:іл.

    Теги:

    Урич місто-фортеця Львівська область заповідник музей історії

    Радимо відвідати

    Кам’янець-Подільськи..
    Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
    Маршрут екскурсії
    Кам'янець-Подільський, Дністро..
    Ціна, грн 995
    Їдемо в дельфінарій
    Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
    Маршрут екскурсії
    Ціна, грн 150
    Сиро-Винний тур Зака..
    Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
    Маршрут екскурсії
    Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
    Ціна, грн 895
    Гуцульські Карпати +..
    Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
    Маршрут екскурсії
    Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
    Ціна, грн 895

    Підписуйся на оновлення


    Місця довкола

    Наскельне місто-фортеця ТуСтань Церква святого Юра - Дрогобич Кам’янка – ріка природніх див Нагуєвичі - батьківщина Івана Франка Гора Парашка Трускавець - місто Здоров'я

    Цікаво почитати

    Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом