Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Арабатська фортеця

  vote data
  Автор: Христина Процик Дата публікації: 16.07.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Арабатська фортеця (або ж просто Арабат чи Арабатка) – це єдина татаро-турецька фортеця в Криму на Азовському узбережжі. Фортеця знаходиться на дуже тонкій піщаній смузі між Сивашем й Арабатською затокою, на південній стороні Арабатської стрілки за два кілометри в напрямку північного заходу від села Кам’янське (колишнє село Ак-Монай). Фортеця – важливого оборонного значення, вона охороняла собою Крим зі сходу та півночі від нападів ворогів.

  панорама панорама панорама панорама

  Дата заснування: ХV-ХVІ ст.

  Час роботи: цілодобово

  Стан місця: руїни

  Особливості місця

  Перші згадки про Арабат датуються 1651 роком, коли була надрукована відома книга знаного французького картографа та військового інженера Гійома де Боплана «Опис України». Однак є відомості, що фортеця появилася значно раніше, ще до появи турок у Криму, адже на карті Південної Сарматії 1526 року Ваповського вже був позначений Арабат.

  Згадки про Арабатку є й у книзі турецького письменника Евлія Челебі «Книзі Подорожей». Тут він зазначає, що «башта» мала б перекривати калмикам і запорожцям шлях до Криму через Арабатську косу. Записи зроблені протягом 1665-1666 років. У книзі розміщена й легенда про утворення фортеці. Вона гласить, що коли декілька козаків, втікаючи з неволі по косі, зустріли калмиків і вирішили спільно напасти на кримських татар. Спочатку напад був вдалим, але опісля Мехмед ІІ Герай, із військом, наспів утікачів-нападників та розгромив їх. Ото вже тоді-то й збудували фортецю, щоби перешкоджала таким нападам.

  Проте мету фортеці не зовсім виходило виконувати. Адже козаки користалися іншими шляхами до Криму та напади не припинялися. У 1668 році під проводом Івана Рога Арабат узяли штурмом і всіх, хто там був. Майже через століття фортеця знову була захоплена військом під командуванням Онисима Білого, ще через близько тридцять років Арабат знову ж здобули, цього разу російською армією під командуванням генерала-аншера Долгорукого.

  Фортеця занепадала. Оновили її під час Кримської війни 1853-1856 років. Міський статус будівля втратила в 1856 році. У 1919 році фортеця була свідком боїв денікінців, згодом – битви Великої Вітчизняної війни. Тож місце визначне та історичне. Тут витає дух багатьох важливих подій та періодів історії.

  Тут досі інколи проводяться археологічні дослідження, адже місце є ще таємничим та зберігає, певні, чимало загадок. Учені стверджують, що шукають якісь нові факти про історичне минуле відомого форту.

  Сама фортеця за формою – неправильний багатокутник (дещо схожий до трапеції) із міцними оборонними стінами, двома воротами (Головна брама та Морська брама), п’ятьма бастіонами та глибоким ровом кругом споруди. За кріпосним ровом є вал, який має до восьми метрів висоти. До того ж у фортеці була пристань, протягом якогось періоду тут були стоянки турецького флоту.

  Зараз є добре збережені фортечні стіни, завтовшки три метри, кам’яна кладка стін, багатокутники фортів, та в кріпосному дворі залишилися тільки камені та глина, а раніше тут були порохові погреби, лазня, мечеть.

  Поради незнайомцю

  Місце є дуже гарним, адже навколо – природа, а гуляти тут можна скільки захочете, хоч усю ніч!

  Арабатська фортеця. Як добратися?

  Фортеця знаходиться на Арабатській стрілці поблизу (2 км) села Кам’янське, що в Ленінському районі в Криму. Від столиці АР Сімферополя – автошлях P23, або ж Е105 і М-17. Транспортом громадським можна від Сімферополя добиратися поїздом до Джанкой, звідти поїздом до станції Петрово, а там вже таксі, авто чи пішки (5,9 км).


  Література

  http://www.nedaleko.ua/sight/Арабатська_фортеця.uk

  http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Crimea.Arabat.htm

  Теги:

  Кам’янське Арабатська фортеця Арабат Арабатка Ак-Монай Боплан «Опис України Крим Сарматія Ваповський Евлія Челебі «Книга Подорожей калмики запорожці Арабатська коса Мехмед ІІ Герай Іван Рог Онисим Білий Долгоруков Головна брама Морська брама бастіони.


  comments powered by HyperComments

  Радимо відвідати

  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Арабатська фортеця