Пам’яткою часів Київської Русі Чернігова є Борисоглібський собор – окраса древнього міста та території Дитинця. До нашого часу вціліла ця старовинна будівля, що пережила велику історію руйнувань і відновлень та зберігає пам'ять князівського життя, легенди часів монголо-татар та польської шляхти.
Початок роботи:
Борисоглібський собор має стильові риси давньоруської архітектури. Збудований Борисоглібський собор у середині XII століття на території Дитинця між Валом і Спаським собором на залишках фундаменту кам'яної споруди XI століття. Тип собору – це одноверхий, хрестово-купольний, шестистовпний, триапсидний храм. Фасади Борисоглібського собору прикрашено півколонами.
Цікавим є й те, що у північних та південних стінах храму є ніші князівських поховань. Особливою відзнакою інтер’єру є фресковий розпис, підлога ж храму інкрустована спеціальною стильовою мозаїкою.
Також цікавими відзнаками Борисоглібського собору є приналежність відомих людей до нього. Зокрема тут поховано відомого церковного та культурного діяча 17 століття Лазаря Барановича.
Біля Борисоглібського собору розташована соборна площа. Ще у 19 столітті тут було проведено археологічні розкопки та знайдено старовинну підземну споруду, яка виявилася круглим цегляними приміщенням з чотирма укріпленими галереями. На підлозі приміщення було знайдено старовинні монети часів Петра Першого. Отже, за словами археологів, цю загадкову споруду біля Борисоглібського собору було зведено у 17-18 столітті. Зазначимо, що одна з галерей йшла у напрямку до Спаського собору – у бік схилів пагорба.
Також з Борисоглібським собором пов’язані такі відомі пам’ятки українського мистецтва як, так звані, капітелі та наріжні камені. Ці кам’яні елементи різьбленого декору мають рослинний орнамент та зображення фантастичних істот – птиці Сіріна, пса Сімарґла, левів тощо.
Ось такі вони загадкові та красиві храми Чернігова, як треба відвідати кожному українцеві, адже ці дива на нашій землі просто гріх не побачити!
Зупинитися на нічліг можна у готелях Чернігова. Ціна в середньому від 100 грн./ добу.
м. Чернігів, вул. Преображенська, 1.
Дістатися найкраще на маршрутках, що ідуть до центру – Вал, історична частина міста.
1. http://donklass.com/arhiv/histdisk/heritage/heritage/kraeznavstvo/regioni/MonChern/2Borys.htm
2. http://podorozg.ostriv.in.ua/publication/code-43208D4138167/list-1938C19FB27
Фото: http://podorozg.ostriv.in.ua/publication/code-43208D4138167/list-1938C19FB27 ; http://forum.our.cn.ua/index.php?topic=779.0
Фото: Олексій Пісьменний та Воробей Валентин