Троїцький монастир у Чернігові має майже тисячолітню історію свого життя, він – перлина часів Київської Русі, яка збережена й до наших днів. Архітектура монастиря, що включає в себе багато інших храмів, заворожує своєю величністю і пишністю у стилі українського бароко. Троїцько-Іллінський монастир розташувався на Болдиних горах, звідки відкривається незабутній краєвид на старовинний Чернігів.
Початок роботи:
Подвійна назва Троїцько-Ільїнського монастиря пояснюється тим, що він складається з двох частин: давнішої Ільїнської обителі та новішої Троїцької обителі. У давні часи тут були лише келії, де монахи здійснювали молитви до Бога. Пізніше, коли з’явилися обителі, їх було поєднано дерев’яною галереєю на кам’яних опорах.
Сьогодні головним у цьому архітектурному й духовному комплексі є Троїцький собор – основний храм монастиря. Він оточений невеличкими капличками, що надає цьому місцю особливої привабливості. Також поруч основного храму знаходяться спеціальні посудини зі свяченою водою.
Нині немає однієї думки, хто ж був архітектором Троїцького собору. За одними свідченнями – це І. Баптіста, за іншими – А. Зернікау. Собор витриманий у стилі українського бароко. На жаль, храм, за історію свого існування, зазнавав багато руйнувань, пережив не одну пожежу. Тому й архітектура собору, що відновлювався, дещо змінювалася та спрощувалася від пишних барокових форм.
Цікаво, що Троїцький собор зовні прикрашене мозаїками. Внутрішня будова храму характеризується схожістю до триапсидних храмів. Також зазначимо, що внутрішнє оздоблення вирізняється пишною ліпниною та живописом у стилі 18-19 століття. Дзвіниця собору зведена у 1700-х роках, вона налічує аж 5 ярусів, кожен із яких увінчується пишним багатопрофільним карнизом. Цікавими у Монастирі є й огорожі та брами з баштами, які виконані у стилі російських монастирів. Огорожі з’явилися вкінці 17 століття, деякі уціліли з тих часів, їх уміло від реставрували і вони прикрашають територію монастиря й сьогодні, від північної брами залишилися лише фрагменти.
Троїцько-Іліїнський монастир – цікава духовна й архітектурна пам’ятка чернігівської землі та й усієї України. Сюди їдуть за духовним натхненням та спокоєм, а також, щоб заповнити прогалини у власних історичних і культурних знаннях про нашу землю. Самі краєвиди, що відкриваються з Болдиної гори, варті того, щоб сюди їхати!
Працює Троїцький собор з 10:00-17:00. Краще їхати у будні, адже в святкові дні тут дуже багато людей, роздивитися щось вдасться не в повній мірі.
Храми Троїцько-Іліїнського монастиря, які варто побачити:
Собор Тройці Живоначальної, Церква Пророка Іллі, Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці, Часовня-усипальня Стефановичів, Церква Феодосія Тотемського, Церква Антонія Печерського.
Цікавими є й келії у південно-західному куті монастиря та будинок архімандрита, що примикає до них.
Адреса Троїцько-Іліїнського монастиря – це м. Чернігів, вулиця Л. Толстого, 92.
1. http://www.stejka.com/ukr/4ernigovskaja/4ernigov/monastery/troickiy_monastyr/
2. http://naiz2.at.ua/index/0-29
Фото: : http://arts.in.ua/tag/35247/
http://sobory.ru/article/?object=01652
http://goloskarpat.info/blog/ukr/9789.html