Єдина в Україні садиба, що збереглася в комплексі з іншими архітектурними спорудами маєтку, - це будинок П. Румянцева- Задунайського, відомий він під назвою історико-культуного заповідника «Качанівка», що на Чернігівщині. Це чарівний палацовий ансамбль, оточений розкішним парком, озерами та річкою. У Качанівці ніби оживає справжня казка, адже перед подорожніми відкривається казковий замок 18 століття, де хочеться оселитися назавжди.
Початок роботи:
Архітектурний ансамбль у Качанівці – це яскравий приклад довершеної садибної архітектури світового палацо-паркового мистецтва. Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» знаходиться в Ічнянському районі на Чернігівщині неподалік річки Смош.
Ініціатором створення цього чудового палацу був російський полководець граф П. Румянцев-Задунайський. Це була резиденція президента Малоросійської колегії генерал-губернатора Малоросії. Проект цього палацу створив російський архітектор Карл Бланк. Будівля була виконана у романтичному стилі. У той же час – у 1770-х роках – було насаджено й парк довкола палацу.
Будинок у Качанівці за своє життя мав багато власників. Зокрема ними було й подружжя Почеків – Григорій та Параска – знамениті на той час поміщики. Вони значно розширили територію садиби та перебудували палац у стилі класицизму, додали інші будівлі і розширили та вдосконалили парк.
Качанівка завжди асоціюється з правлінням меценатів і поміщиків Тарновських. Адже за часи життя Тарновських Качанівка перетворилася у культурний осередок краю. Тут, у палаці над Смошем, збиралася інтелігенція з України та Росії. І сьогодні у Качанівці ви можете побачити альбом, у якому залишали автографи відомі люди тих часів. Зокрема тут побували П. Куліш, М. Костомаров, Г. Барвінок, М. Гоголь, Т. Шевченко, відомі художники М. Врубель, Л. Жемчужніков та інші. В альбомі більше 600 автографів. Звичайно, що для відвідин сприяли Тарновські, а також миловидна природа цих країв. Тут бували художники, поети, науковці, композитори, актори.
Нині у Качанівці часто знімають фільми, адже архтектура маєтку рідкісно красива й збережена у доброму стані. Для мандрівників – це чудова можливість не лише побачити історичну пам’ятку, але й відпочити на лоні мальовничої природи.
Звичайно, що першою порадою буде оглянути увесь маєток – це того варте, а також усі будівлі поруч. Цікавим у палаці є й його вишуканий інтер’єр. Частина меблів збереглася з володінь Качанівки, а частина куплена у колекціонерів. На пагорбі біля Майорського ставка є постать М. Глінки – символ українсько-російського єднання. У парку біля матку є «Шевченків дуб» - тут любив проводити час Т. Шевченко.
Біля маєтку є готель, де можна зупинитися на нічліг. Є й кафе, де можна перекусити.
Телефон для довідок (04633) 24-193.
Для мандрівників Сумського напрямку приємна новина: маршрут буде проходити через Сокиринці та Тростянець, де відповідно знаходяться палац Галаганів, сокиринський парк, музей Остапа Вересая та Державний дендрологічний парк "Тростянець". А тому можна побачити й інші цікавинки Чернігвщини, їдучи до Качанівки.
З Києва (автовокзал «Дарниця»)
900 – Київ – Качанівка (щоденно).
1210 – Київ – Талалаївка до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/.
1420 – Київ – Талалаївка до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/.
1440 – Київ – Тростянець до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/.
З Чернігова
1545 – Чернігів – Талалаївка до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/,
1620 – Чернігів – Сокиринці до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/,
1640 – Чернігів – Талалаївка до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/,
1725 – Чернігів – Талалаївка до Парафіївки (5 км. до Качанівки) /щоденно/.
З Ніжина
810 - Ніжин – Іваниця (через Качанівку) /щоденно/,
1010 - Ніжин – Іваниця (через Качанівку) /щоденно/.
У жодному разі не варто скорочувати шлях та їхати через Іваницю. Стан дороги по маршруту Ольшана-Іваниця-Качанівка дуже поганий. Для мандрівників Бахмацького напрямку: ділянка дороги Софіївка-Лугове знаходиться в дуже поганому стані.
1. http://www.castles.com.ua/kaczanowka.html
2. http://www.cult.gov.ua/blog/2007-12-04-58
Фото: http://www.cult.gov.ua/photo/7
http://www.ebftour.ru/articles.htm?id=5680
http://foto.mail.ru/mail/kievletta/443/#photo=/mail/kievletta/443/474