Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Сплануйте маршрут
  Фільтр місць
  Куди поїхати на відпочинок?

  Головний залізничний вокзал Львова

  vote data
  Автор: Катерина Олегівна Дата публікації: 18.05.2013
  Карта
  Сплануйте маршрут

  Головний залізничний вокзал - місце, з якого майже для всіх починається Львів. Він являється найпершим вокзалом в Україні, до якого була збудована залізниця з Європи у ХІХ столітті. Вже багато років перони Львівського вокзалу зустрічають подорожуючих з різних куточків світу. Тут постійно людно: хтось приходить сюди на роботу, хтось в метушні поспішає на свій потяг, а хтось з очікуванням в серці зустрічає рідних та близьких. Проте, окрім транспортного, Головний вокзал має не менш важливе історичне значення, тож перш ніж відвідати це визначне місце варто ознайомитися з його захоплюючим та цікавим минулим.

  фасад головного входу первинна споруда вокзалу Дебаркадер вокзалу вечірній перон

  Особливості місця

  Стіни, перони, та дебаркадер Головного залізничного вокзалу Львова приховують багато інтригуючих історій, як власних, так і для кожного особистих. Вони бачили не мало сліз радощів та печалі, щирих обіймів та поцілунків, чули багато прощальних слів та обіцянок повернутися. Проте перш, ніж постати в сучасності таким, яким ми його знаємо, Львівський залізничний вокзал пройшов не малий шлях історією, і якби стіни могли б говорити - то напевно їм би було багато чого цікавого розповісти.

  Історія Головного залізничного вокзалу Львова почалася ще з далекого 1858 року, чим можна завдячувати Привілейованому товариству Галицьких залізниць імені Карла Людвіга, саме тоді розпочалося будівництво вокзалу. Відкриття залізниці відбулося у 1862 році,коли 4 листопада до перону вокзалу прибув перший потяг з сполученням Львів-Перемишль. Ця подія поклала початок розвитку Української залізниці в цілому. Згодом прокладалися та запускалися нові транспортні маршрути, що сполучали різні куточки Західної України зі Львовом. Та з роками все змінювалося, удосконалювалося, а маршрути розширювалися. Вже у 1866 році у Головного залізничного вокзалу з'явився перший конкурент - Чернівецький вокзал, що згодом був зруйнований.

  Неабияке історичне та архітектурне значення має споруда Головного залізничного вокзалу Львова. Первинна будівля значно відрізнялася від цієї, яку ми знаємо сьогодні. Проте призначення приміщень вокзалу залишилося майже незмінним. В ті роки там функціонували зали очікування для пасажирів, кав'ярня, контори технічних служб і поліції, каса багажного відділення, та поштове відділення. Неподалік приміщення вокзалу розташовувалися будівлі, де мешкали службовці, вагонне депо, та майстерні.

  У зв'язку з тим, що в 1892 році Головний залізничний вокзал Львова було передано у власність держави постало питання про побудову нової споруди вокзалу, адже стара будівля вже виявилася замалою для виконання своїх функцій в зв'язку з ростом популярності залізниці. І вже з 1902 року розпочалося будівництво нової споруди Головного залізничного вокзалу за проектами львівського архітектора Владислава Садловського. У побудові вокзалу біло задіяно найракщих майстрів з України та Польщі, серед яких були такі постаті, як: Альфред Захаревич, Антоні Обмінський, Олександр Лушпинський, Антон Попель, та Петро Війтович. І вже 26 березня 1904 року нова споруда Головного залізничного вокзалу готова була приймати пасажирів та відвідувачів. Неповторність та архітектурна довершеність фасаду головного входу, що виконаний у стилі віденської сецесії, була досягнута та втілена в реальність завдяки іженеру Зеленевському, якому також належало проектування дебаркадеру, що розташований над перонами вокзалу. Кожен елемент декору головного входу вокзалу має своє значення. Фронтон будівлі прикрашений скульптурами Попеля та Войтовича - жінка, що символізує залізницю і торгівлю та чоловік на леві, як символ промислововсті та самого міста Львів. Головний залізничний вокзал на той час став одним із найсучасніших у всій Європі.

  З роками та перебігами історичних подій на території України, Головний залізничний вокзал Львова декілька раз зазнавав значних ушкоджень. Також неабияк постраждала споруда в роки Другої світової війни. Проте кожен раз піддавався відновленню та реставраціям.

  З Головним залізничним вокзалом Львова пов'язана також одна з так званих залізничних легенд. Ця містична історія розпочалася з відкриттям вокзалу у 1861 році. Через деякий час на коліях залізниці почав з'являтися загадковий та чудернацький потяг-привид, який неможливо було ні наздогнати ні визначити його маршруту. Він не був вписаний у жоден державний реєстр і розклад руху. Ці містичні події почали відлякувати пасажирів і популярність львівської залізниці значно зменшувалася. Потяг-привид постійно із нечуваною швидкісттю несподівано з'являвся на коліях і з сатанинським гуркотом так само несподівано зникав. Та одного вечора, коли на станцію мав прибути потяг зі сполученням Відень-Львів з західного напрямку і тут на острах пасажирам та чекаючим на пероні з'явилася гігантська сіра маса потяга-привида, що мчався назустріч пасажирному. Усіх охопив жах, дехто втратив свідомість - зіткнення було не минути. Люди бачили, як з вагонів сатанинського потяга, регочучи, визирали відомські образи пасажирів. Проте ця історія закінчилася, на щастя, неочікувано для всіх - потяг-привид миттєвим зіткненням лоб в лоб з блискавичним шалом пролетів крізь усі вагони пасажирського потяга з Відня і щез у пітьмі. Неушкоджений пасажирський стояв спокійно на пероні. З тих пір за свідченнями очевидців загадковий привид ще декілька раз з'являвся на коліях львівської залізниці, а потім безслідно зник, так само, як і з'явився.

  Не зважаючи на кількість пережитих подій, Головний залізничний вокзал Львова і надалі продовжує функціонувати для зручності пасажирів. Споруда вокзалу щодня приймає сотні відвідувачів. У стінах Головного залізничного вокзалу прихований дух історії, що роками творила це загадкове та неповторне місце.


  Поради незнайомцю

  У приміщенні Головного залізничного вокзалу Львова міститься: 1 касовий зал, 6 залів очікування різної комфортабельності, VIP-зал, зал офіційних делегацій, 3 бари, ресторан, перукарня, газетні та аптечні кіоски, кімнати відпочинку. Вокзал має 5 перонів, 8 колій (по одній колії біля першого та п'ятого перонів та по дві біля другого, третього, четвертого перонів). Вихід до перонів забезпечують три підземні переходи, а до першого перону, крім них, ще два зовнішні виходи. Над усіма перонами вокзалу знаходиться металево-скляний дебаркадер.


  Головний залізничний вокзал Львова. Як добратися?

  Потягом :)


  Контакти

  Цілодобова довідкова Головного залізничного вокзалу міста Львова працює за телефоном 1505.

  Також залізничний вокзал Львова надає інформацію про розклад руху поїздів Львівської залізниці за номером 226-2068 та 226-1595


  Література

  http://www.zaliznichniy-vokzal.kiev.ua/2013/01/jd-vokzal-lviv.html

  http://www.lvivcenter.org/uk/lia/description/?ci_objectid=339

  частину інформації взято з довідника "Легенди старого Львова" автор Ілько Лемко

  Теги:

  головний залізничний вокзал Львів потяг-привид

  Радимо відвідати

  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895

  Підписуйся на оновлення


  Місця довкола

  Ретро Мото Музей Львів / Retro Moto Museum Lviv Палац Потоцьких у Львові Головний корпус Національного університету "Львівська політехніка" Головний залізничний вокзал Львова Львів- культурна столиця України Високий Замок Личаківський цвинтар Лиса гора у Львові Міжнародний аеропорт Львів Приватний англомовний дитячий садок Львів «АнглоLаnd»