Острозький замок — розташований на вершині 20-метрового пагорба над долиною ріки Вілії, в районному центрі Острог, Рівненської області.Замок був побудований на місці дерев'яного укріплення зруйнованого монголо-татарами в 1241 році. Спочатку це була башта-донжон, яка тепер носить назву «Вежа Мурована». Замок був резиденцією князів Острозьких. Зараз на території Острозького замку розташований Острозький краєзнавчий музей.
Початок роботи:
Не кожне провінційне містечко, а Острог – це райцентр на півдні Рівненської області, може похвалитися такими яскравими туристичними принадами як середньовічний замок, академія та оборонні вежі. Замок , який почав зводитись іще на початку ХІV сторіччя стараннями кількох поколінь родини князів Острозьких, а на початку XVII століття його перебудував Януш Острозький у стилі пізнього ренесансу. Князі Острозькі володіли містом майже без перерв з 14 до 17 ст. і були одними з найбагатших та найвпливовіших українських магнатів. Найзнаменитішим із них був Костянтин-Василь Острозький (1526 – 1608 рр.). Це був успішний правитель та сміливий полководець, який всіляко підтримував православну церкву, розвивав українську культуру та книгодрукування. Він був настільки багатим, що навіть ходив вираз: “багатий, як Острозький”.
Замок розташований на відносно невеликому овальному майданчику на пагорбі. Колись замок був оточений глибоким ровом, наповненим водою. Башти служили оборонною системою для замку. В ансамбль замку входять сьогодні чотири основних будівлі: Мурована вежа, Кругла Вежа, Богоявленська церква-фортеця і Надбрамна башта (з 1905 року — дзвіниця). Найдавнішою серед збережених споруд твердині є Мурована башта, яку звели у XIV столітті. Це досить рідкісний для України тип середньовічної башти-донжона. Донжон – головна житлова і найкраще укріплена башта феодального замку в середньовічній Європі. Донжон вважався символом неприступності замку. В нижньому ярусі споруди зберігалися різноманітні припаси, тут же було зроблено глибокий колодязь. Характерною особливістю цієї вежі є те, що окрім оборонних функцій вона виконувала ще й роль житлового приміщення - саме тут мешкали князі Острозькі. У південно-західному куті замового подвір"я розташовується Кругла башта, яку ще інколи називають Новою. Цю споруду було зведено у XVI столітті, хоча є версії, які кажуть, що дана башта існувала і раніше, а в XVI столітті лише набула ренесансового вигляду.У 1521 році на замковому подвір"ї було зведено Богоявленський собор, який окрім релігійних функцій також виконував роль оборонної споруди, про що яскраво свідчить 3-метрова товщина стін храму з північної сторони.
Який же середньовічний замок без моторошної легенди про нещасливе кохання та білу тінь, що блукає коридорами фортеці?
Із замком пов'язана історія так званої “чорної княгині” Гальшки Острозької. Вона була надзвичайно заможною княгинею, адже стала єдиною спадкоємицею свого батька Іллі Острозького. Нещасну дівчину навіть двічі примушували до заміжжя насильно. Одна із легенд розповідає, що Гальшка, не витримавши гіркої долі, викинулася з високого балкона князівського замку. Подейкують, що привид сумної дівчини і досі бродить Замковою горою у тихі місячні ночі. Загалом постать княжни Гальшки Острозької є однією із найпопулярніших в історії Острога, саме вона була фундаторкою Острозької академії.
Вже після ремонтних робіт в 1913 – 1915 рр. приміщення Вежі мурованої було пристосоване під музей з бібліотекою. Сьогодні в залах музею – досить цікава експозиція Острозького краєзнавчого музею, 1913 року заснування, що робить його одним з найстаріших музейних закладів Рівненщини. Щоб увійти до музею треба спуститися в підземелля, шлях до якого освітлюється електричними смолоскипами. У 9 залах музею розміщені матеріали, які відображають історію Острога й краю від давніх часів і до наших днів. У музеї є цінні археологічні колекції, експонати живопису, народного художнього промислу, кераміки, зброї. В музеї знаходиться Острозька Біблія – перше в світі повне видання книг Старого та Нового Заповіту церковнослов’янською мовою. Перший наклад був усього 1500 примірників, до нашого часу збереглось лише 300, два з них у Острозі. Один у краєзнавчому, інший – у музеї книгодрукування.
Графік роботи Замку князів Острозьких:
з 9:45 до 17:00
П’ятниця з 9:45 до 16:00
Вихідний : понеділок.
Вартість вхідного квитка до замку – 8 грн.
З Києва найзручніше їхати маршруткою до Рівного від залізничного вокзалу (відправлення від Макдональдса). Час у дорозі – близько 5 годин. З Рівного до Острога також на маршрутці, які курсують кожні півгодини. Час в дорозі півгодини. Загальна вартість в одну сторону – 75-85 грн.
Також до Острога можна дістатись залізницею, але тут виникає ряд незручностей. По перше, більшість потягів проходить в незручний для туристів час – ввечері чи вночі. Є можливість скористатись електропоїздами підвищеного комфорту (експреси) Київ-Рівне №847, що також прибуває не в дуже зручний час – 14:33. По-друге, неприємна дрібниця - залізничний вокзал Острога знаходиться в 8 км від самого міста.Час в дорозі на поїзді близько 7 годин.
З Києва чи Львова рухайтесь по трасі М-17 (Київ-Чоп) до Рівного. Звідти по дорозі Р-98 до Острога.