Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Що почитати?

  30 українських фестивалів, про які не знає 98% українців. Частина 1

  vote data
  Автор: Юрій Пирч Ігорович Дата публікації: 24.02.2014

  Україна цікава своєю різноманітністю. Природа дарує нам гірські хребти, річкові каньйони, моря, озера, степи і навіть пустелі. Клімат від континентального до субтропічного тішить помірними температурами, вітрами та опадами. Археологія може похвалитися знахідками, старішими за Єгипетські піраміди. Архітектура вражає кількістю замків, фортець, храмів різних релігійних течій, дерев'яними церквами, старовинними будівлями, кварталами та цілими площами міст. Недарма Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні (станом на 2013 рік) налічує 19 об'єктів.


  Давня історія, особливі умови життя, перетин торгових шляхів, різноманітні політичні протистояння спричинили нагромадження потужного культурного шару. Про нього можна годинами читати лекції, писати томи літератури, чи знімати повнометражні багатосерійні фільми. Тільки правильно кажуть: “Краще раз побачити, ніж 100 разів почути”. Як це все побачити? Дуже просто! Потрібно поїхати на тематичний фестиваль, який організовується на території, яка вас найбільше цікавить. Повірте, це — найкращий спосіб відчути різноманіття культури, поспілкуватися з її носіями, поспостерігати за стародавніми традиціями, побачити красу природи та архітектури, яка її оточує. До всієї різноманітності України пропонуємо додати ще й перелік фестивалів, на яких ви сповна дізнаєтеся про її унікальність.

   

  1. Етнографічний фестиваль “Маланка-Фест”

  Місяць та місце проведення: січень, м. Чернівці, Чернівецька обл. 

  Переглянути промо-ролик фестивалю

   

  Традиція святкувати Маланку бере свій початок від середньовічних карнавалів. Вона пов’язана зі старовинними богами, потойбічними силами та духами предків. Люди вірили – в час, коли один рік змінюється на інший, на землю приходять всі сили, які наповнюють життя людства: веселі і сумні, страшні та дивакуваті. Тому люди переодягаються у ці образи і поринають у загальну стихію свята.

  Традиційно в перший день після Старого Нового року (15 січня) столиця Буковини запрошує на фестиваль Маланки. Це унікальне буковинське дійство, на якому представлена  українська, бессарабська, гуцульська, молдавська, румунська маланка, традиції яких ще збережені саме  на Буковині. Окремі колективи демонструють автентичну маланку, вік якої більше ста років.

  Гості фестивалю побачать 13-метрового Дракона, різдвяний вертеп “Єроди”, традиції якого сягають 150-літньої давнини, великий “казковий паровоз Disney”, який запросить глядачів у подорож чарівним світом улюблених героїв з дитинства, Титанік, терористів, “зоопарк на колесах”, хороми шейхів, сучасних політиків, переберії, вертепи, колядки та ще багато іншого. Це своєрідний буковинський карнавал, який збирає довкола себе шанувальників народного мистецтва. І щоб побачити його не потрібно їхати у Ріо чи Венецію. Він зовсім поруч.

   


  2. Гастрономічний фестиваль Галицька дефіляда

  Місяць та місце проведення: січень, квітень, липень, жовтень, м. Тернопіль, Тернопільська обл.

  Переглянути промо-ролик фестивалю

   

  Фестиваль популяризує Тернопільщину, як центр галицької гастрономії та органічної їжі і має на меті зробити Тернопіль центром гастрономічного туризму України та повернути традицію спільного гуляння. На фестивалі готуються страви, які готували ще батьки та бабусі наших батьків. Для страв використовують продукти, які виростили на території краю без шкідливих домішок. Під час приготування не використовують штучних консервантів, майонезів та кетчупів. Тільки здорова органічна екологічно чиста їжа!

  Організатори обіцяють проведення подібних дефіляд щоквартально. Адже кожен період року характеризується своїми стравами. Весняний стіл нашого дому відрізняється від осіннього. А літній не зрівняти з зимовим. Фестиваль, безумовно, має право на життя та заслуговує на рівень міжнародного.

  Тож тримаємо ніс за вітром і, як тільки чуємо запах галицької кухні зі сторони файного міста, вирушаємо на дегустацію таких, на перший погляд, популярних страв, які приховують в собі життя, працю, історію та культуру наших прадідів. Смачного!


   

  3. Гастрономічний фестиваль “Червене вино”

  Місяць та місце проведення: січень, м. Мукачево, Закарпатська обл.

  Переглянути відео про фестиваль

   

  Найстаріший, найбільший, наймасовіший фестиваль вина в Закарпатті, який заснували три Василя (Гонак, Ковбаско та Ільтьо), традиційно відбувається на Свято Василія. У наступному 2015 році фестивалю “Червене вино” вже виповниться 20 років. Не спроста ж він став візитною карткою не тільки Мукачево, а й всього Закарпаття. Сюди з’їжджаються винороби з усіх околиць. І коли прогулюєшся поміж павільйонами, то справді переконуєшся, що потрапив у винний край.

  У Закарпатті є лише 2 підприємства, які мають можливість (ліцензію, яка котує до 1 млн грн) на продаж алкоголю по роздрібних магазинах. А виноробів насправді є набагато більше. Фестивалі вина і є тим містком для зустрічі фахівців винної справи з любителями напитку. І саме тут ви зможете скуштувати їхню продукцію, яку не скуштуєте більше ніде. На святі ви знайдете різні види вина: червене, біле, рожеве, сухе, напівсухе, десертне. Серед назв вам зустрінуться Іршаї-Олівер, Совіньйон Блан, Шардоне, Біанка, Біле Кюве, Кюве Розе, Розалін, Каберне-Совіньйон, Червоний букет, Кадарка, Сапераві, Цвайгелт, Вермут, Кагор.

  Одним словом, кожен шанувальник сонячного напитку неодмінно знайде щось на свій смак. Будьмо!


   

  4. Гастрономічний фестиваль “Конкурс різників свиней - гентешів”

  Місяць та місце проведення: січень, с. Геча, Закарпатська обл.

  Переглянути відео про фестиваль

   

  Гентеші – майстри по заготівлі свинини та приготуванні страв з неї. Виключно угорська традиція прижилася у с. Геча не випадково. Компактне проживання цього етносу на Берегівщині має сильний вплив на місцеву кухню, яка різко відрізняється не лише від української, але і від закарпатської. Якщо закарпатська кухня – це суміш словацької, угорської, російської, української, румунської кухні, то на Берегівщині сильно виражена саме гостра угорська кухня. Паприка і червоний перець – обов’язковий компонент кожної страви.

  Фестиваль традиційно відбувається в останні вихідні січня. Близько 20 команд з України, Сербії та Угорщини демонструють весь процес приготування їжі: від заготівлі свіжого м’яса до готової страви. Традиційний угорський гуляш, гурку, свіжу торошкапусту, пікниці, шовдарь, сало, папрікаш, шкварки та інші копченості приїжджають скуштувати тисячі туристів з усієї Європи. І все це під запальну музику та закарпатське вино.

  Серед півсотні закарпатських фестивалів саме гастрономічний фестиваль у с. Геча у 2010 році визнано найкращим. Не пропустіть!


   

  5. Гастрономічний фестиваль “Біле вино

  Місяць та місце проведення: березень, м. Берегово, Закарпатська обл.

  Переглянути відео про фестиваль

   

  Щовесни, починаючи з 2000-го року, у Берегово відбувається свято молодого вина Біле вино. Члени ордену святого Венцела, який об'єднує кращих місцевих виноробів, є натхненниками фестивалю та всіляко популяризують винну славу Берегівщини.

  Окрім найкращих сортів білого вина на фестивалі будуть представлені вина інших видів, закарпатські сири, закуски до вина та найкращі закарпатські страви. Під час фестивалю відбувається посвята нових лицарів і фрейлін (придворних дам) до Винного лицарського ордену св. Венцела. А також концертна програма, виступи ансамблів та розіграш лотереї.

  Відчуйте шляхетний дух винного лицарства на фестивалі “Біле вино”.

  Хочу на фестиваль!   

  6. Гастрономічний фестиваль вина та меду “Сонячний напій

  Місяць та місце проведення: травень, м. Ужгород, Закарпатська обл.

   

  Традиційно на початку травня Ужгород запрошує мешканців та гостей Закарпаття скуштувати натурального вина та меду на фестивалі “Сонячний напій”.

  У фестивалі беруть участь кілька десятків виноробів краю. В старовинних королівських підвалах (відомі під назвою “Совине гніздо”) можна безкоштовно продегустувати понад 50 якісних і “правильних” вин, купажні вина на основі європейських сортів винограду та ексклюзивні  авторські купажі (наприклад “Чорного принца”, “Сонце в бокалі”, “Космічне”, “Жужіка ти солодка”). Олександр Ковач, голова Спілки приватних виноградарів та виноробів Закарпаття, наполегливо радить усім шанувальникам вина отримати в колекцію напої врожаю 2011-го року, адже сезон був навдивовижу вдалий для виготовлення якісних вин з чудовими кондиціями до витримки.

  Фестиваль приділяє велику увагу культурі споживання вина – організатори обіцяють подбати про скляні келихи з атрибутикою свята замість пластикового посуду. Під час фестивалю спеціально створена дегустаційна комісія обиратиме найкращі вина – винороби отримають “золоті”, “срібні” й “бронзові” відзнаки.

  У медових павільйонах, що розташовуються навколо льохів, бджолярі пропонують найпопулярніші медові продукти — квітковий, “майський”, липовий мед, пилок, віск, медові соти і навіть медовуху. Крім того, гості фестивалю матимуть можливість придбати сувеніри, солодощі, молочні делікатеси (вурду, бринзу, домашній сир), продукти закарпатських сироварень,  посмакувати шашликами, печеною рибою, картоплею, бограчем та іншими традиційними стравами Закарпаття.

  Захід супроводжується культурно-розважальною програмою, різноманітними атракціями, виступами художніх колективів та розіграшем цінних призів. Гайда смакувати Закарпаття!

   

   

  7. Історичний фестиваль “Середньовічний Хотин”

   

  Місяць та місце проведення: травень, м. Хотин, Чернівецька обл.

  Не можете повернутися у минуле? Тоді минуле прийде до вас. Під час травневих вихідних Хотинська фортеця на 4 дні перетворюється на середньовічне містечко. Наймасштабніший в Україні історичний фестиваль “Середньовічний Хотин” об'єднує  любителів історичної реконструкції з України, Росії, Білорусії, Молдови і Татарстану. За звання кращого у різних номінаціях змагаються понад 300 учасників.

  Серцем фестивлю є лицарські бої, які проходять під відкритим небом на спеціально підготовленому ристалищі. А надзвичайної видовищності фестивалю додає джостінг (коли два вершники зближаються в галопі і завдають ударів списами по щитам один одного).

  Гості фестивалю мають можливість побачити жінок, вдягнутих у стилі XV ст,  лицарів із справжньою зброєю, середньовічні змагання, бугурти і справжню облогу фортеці. Тут можна пожити в шатрі у справжньому середньовічному таборі, спробувати страв, популярних в XIII-XV століттях, насолодитися грою флейти, гуслей та волинки, сфотографуватися з бійцями в автентичних обладунках, навчитися стріляти з лука, взяти участь в інтерактивних іграх для дітей та дорослих. На історичному ярмарку свої середньовічні витвори пропонуватимуть крамарі, ковалі, ювеліри та ткачі. Ви настільки сильно поринете в атмосферу фестивалю, що з нетерпінням будете чекати наступного.

  Середньовічний Хотин — це чудова можливість відпочити усій родині по “середньовічному”. Вперед у минуле!


   

  8. Історичний фестиваль “Срібний Татош”

  Місяць та місце проведення: травень, смт. Чинадієво, Закарпатська обл.

  Якщо після галасливих травневих вихідних вам захочеться душевно відпочити у дружньому товаристві, поніжитися на сонечку, послухати музику, тоді запрошуємо на єдиний в Закарпатті середньовічний фестиваль “Срібний Татош” - свято краси, шляхетності, лицарства та романтики.

  Щоб відтворити дух старовини до фортеці Сент Міклош, що на Мукачівщині, з'їжджаються лицарі з України, Словаччини та Угорщини. Кожна команда демонструє певну епоху.  На показових виступах бійці відтворюють бойові позиції свого загону. Прикрасою дійства є рицарські поєдинки — повноконтактні бої без жодної театральності чи компромісів. Справжніми є обладунки, зброя  і... травми — лицарі б'ють не жартома, в удар вкладають усю силу. Між боями лицедії розважають публіку танцями, а музиканти діляться у баладах давніми історіями минулих часів.

  На фестивалі готуватимуться смачні страви за старовинними рецептами. Кожен учасник фестивалю зможе відчути побут доби та взяти участь у середньовічному таборі, забавах того періоду, постріляти з лука та арбалета, долучитися до майстер-класів танцю та різних ремесел, придбати оригінальні речі на ярмарку. У вечірній час пітьму розженуть вогні фаєр-шоу та звуки середньовічних музик.

   

  Срібний Татош — закарпатський пегас, символ чистоти, благородства, вірності і честі, запрошує вас поринути у середньовічну містерію, світ легенд та героїв.

   

   

  9. Історичний фестиваль  “Porta Temporis та кубок повітроплавання

  Місяць та місце проведення: травень, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл.

  “Ворота Часу” - саме так перекладається з латини назва молодого фестивалю, що проходить на території справжньої історичної перлини нашої країни – Камянця-Подільського. Не дивлячись на те, що проводився фестиваль всього двічі, він вже має статус міжнародного. В його основі лежать події періоду Литовської доби, а саме розгром татарів українсько-литовськими військами в битві під Синіми Водами (1362 рік).

  Особливість та відмінність цього фестивалю від інших подібних історичних реконструкцій – це безпрецедентна можливість штурму оригінального середньовічного фортифікаційного укріплення: “Руської Брами” (XV–XVIII століття). Окрім цього, на гостей чекають традиційні компоненти історичного фестивалю: показові лицарські турніри, змагання лучників, ремісничі майстер-класи та уроки середньовічного танцю, виступи вуличних театрів, тематичний музичний супровід. У вечірню пору чекайте на лазерно-світлове дійство на середньовічну тематику та на унікальні постановки фаєр-шоу.

  Та не лише давньою історією багатий Кам’янець. Це один з головних у країні центрів повітроплавання. Сприяє цьому статусу щорічне проведення в травні спеціалізованого фестивалю “Кубок Поділля з повітроплавання”. На цьому фестивалі в небо підіймається понад десяток повітряних куль з України та з-за кордону. Пілоти змагають з вітром та один з одним, а глядачі можуть спостерігати за цим неймовірним небесним дійством, а також, за бажанням, безпосередньо відчути ейфорію польоту та на власні очі побачити красу Кам’янця з висоти пташиного польоту!

   

   

  10. Історичний фестиваль “Русь пересопницька”

  Місяць та місце проведення: травень, с. Пересопниця, Рівненська обл.

  Із сучасності у Середньовіччя перенесуть вас організатори історичного фестивалю “Русь Пересопницька”. Саме тут, у центрі Пересопницького князівства, яке контролювало шляхи з Волинського до Київського князівств, в ХVІ ст. була написана найдорожча духовна святиня українського народу – Пересопницьке Євангеліє. Ця унікальна пам’ятка Волинської рукописної школи не має собі рівних серед тогочасних пам’яток і є справжнім скарбом для культури України.

  З тих часів минуло багато чого, проте пам’ять про наших предків залишається з нами. Саме тому організатори фестивалю відроджують побут, культуру, воєнне мистецтво тих часів. Все дійство фестивалю відбувається на території культурно-археологічного центру “Пересопниця”. На фестивалі ви побачите штурм фортеці та показові бої між середньовічними воїнами, почуєте українських пісень та заворожуючу  гру на народних інструментах, візьмете участь у майстер-класах відродження народних традицій, танцю та давньоруських ремесел. Ексклюзивною подією свята є пишна церемонія одруження галицького княжича Ярослава Осьмомисла (Мудрого) з княжною Ольгою з Суздаля. Такого дійства ви більше ніде не побачите.

  “Русь-Пересопницька” привертає увагу до необхідності вивчення історії краю та проведення археологічних пошуків. Тож давайте поринемо у минуле, щоб краще його пізнати!

   

   

  11. Етнографічний фестиваль “Проводи отар на полонину”

  Місяць та місце проведення: травень, cмт. Міжгіря, Закарпатська обл.

  Проводи отар відзначають на Міжгірщині з давніх-давен. Дійство розгортається в одному з наймальовничіших куточків області – на Синевирському перевалі. Тут, на тлі гірських краєвидів, проходять масові народні гуляння.

  Під звуки трембіт вівчарів проводжають на полонину. На святковому майданчику відбуваються виступи найкращих творчих колективів Міжгірського району, майстер-класи ковальського мистецтва, традиційне приготування продуктів вівчарства (сиру, вурди та бринзи), виставки-продаж виробів народних умільців, спортивні змагання, ігри та розваги. Обов'язково запалюють традиційну вівчарську ватру — цей магічний вогонь покликаний відлякувати від отар усіляку звірину і злих духів та додавати ватажникам тепла і затишку.

  Впродовж проводів прийнято привселюдно бажати вівчарям вдалого літа, адже вівці пастимуться на полонинах до початку вересня. І якщо вовну з них отримали ще в травні, то смачну і корисну бринзу (або як її ще називають “Біле золото Карпат”) виготовлятимуть протягом усього сезону. Побажаймо разом вдалого вівчарування гірським сміливцям!

   

   

  12. Гастрономічний “Фестиваль ріплянки”

  Місяць та місце проведення: червень, с. Колочава, Закарпатська обл.

  Традиційна закарпатська страва – ріплянка – споконвіку для верховинців була другим хлібом. Її щодня подавали до столу, брали з собою в далеку дорогу. Ріплянка в кожній закарпатській сім’ї була і є символом єднання.

  Відтак уперше на Закарпатті, у Колочаві, в музеї просто неба започаткували проведення фестивалю ріплянки. Свято ріплянки супроводжується народними гуляннями і театралізованими дійствами, конкурсом на найсмачніше приготовлену ріплянку. Господині готують ріплянку та додають до неї бринзу, грибочки, обмочку зі сметани чи м’яса – у кожної свій секрет.  Завершується свято нагородженням переможця, але найголовніше ситими і задоволеними відвідувачами. Спокусились на ароматне свято? Гайда куштувати ріплянку!

   

   

  13. Історичне арт-шоу Ніч в Луцькому замку”

   

  Місяць та місце проведення: червень, м. Луцьк, Волинська обл.

  Час наче й справді повернув назад: лицарі, князівни, таємничі постаті в давніх підземеллях та безліч коронованих осіб. І галасливий ремісничий ярмарок, де кожен охочий може власноруч змайструвати горня, торбинку з жита і ромашок чи підкову на щастя. Ліпшого уроку історії годі й бажати. Бенкет у замку теж у давньому стилі: запечені в соломі коропи, м’ясо на рожні. Все це можна відчути, побувавши на історичному арт-шоу “Ніч в Луцькому замку“.

  А починається шоу так – у театралізованій формі королівська знать зустрічає гостей дійства. На території замку працюють майданчики ковалів, художників, відбуваються лицарські бої. Давню епоху відтворюють середньовічні музиканти, ремісники та клуби історичної реконструкції.

  Містичності та загадковості заходу додають виступи етно-формації та театру вогню. Велику цікавість у відвідувачів викликають містична феєрія “Нічні янголи“, театралізовані екскурсії “Крізь віки“ та “Легенди замку Любарта“. Сучасне музичне мистецтво представляють відомі гурти України та закордоння.

  Усю ніч в Луцькому замку відбувається ярмарок майстрів народної творчості, середньовічні розваги, презентація напоїв і страв за давніми рецептами. Відвідувачі даного дійства хмеліють не від медовухи, що пропонується, а від веселощів. Тож вирушаймо на це чудове дійство!

   

   

  14. Етнографічний фестиваль гончарства

  Місяць та місце проведення: червень, с. Опішне, Полтавська обл.

  Україна здавна вважається однією з найбільших гончарних держав світу. Національний фестиваль гончарства на Полтавщині – це своєрідний спосіб не лише збереження національної ідентичності українців, а й творчого розвитку і популяризації національних мистецьких традицій. Тут минуле тісно переплітається з теперішнім, і поряд з класичними майстер-класами гончарного мистецтва на гостей чекає фестиваль-конкурс гончарського бодіпейнтингу, що являє собою мистецтво розпису тіла глиною.  

  Всі відвідувачі можуть поласувати стравами національної кухні, проїхатись на кінному возі, послухати виступи фольклорних гуртів. Помилуватися готовими гончарними виробами можна на виставках кераміки, а на мистецькому ярмарку можна собі щось купити. Також можна відчути себе ковалем власного щастя, взявши участь у ковальських майстер-класах.

  Не засумують на фестивалі і найменші відвідувачі – адже, окрім майстер-класів та прогулянок на возах, які цікаві для усіх вікових категорій, на малечу додатково чекають спеціальні дитячі атракціони, конкурси та розваги.

  Відчуйте себе справжнім українським ремісником на фестивалі гончарства в Опішне.

  15. Етнографічний фестиваль Забави у княжому місті”

  Місяць та місце проведення: липень, м. Теребовля, Тернопільська обл.

  Літописне місто Теребовля ласкаво запрошує на щорічний етнографічний фестиваль “Забави у княжому місті“.

  Всі учасники дійства збираються біля єдиного в Україні пам’ятника князю Васильку. Після цього, в супроводі оркестру, маршом відправляються на Замкову гору. Ця хода настільки яскрава і святкова, що відволікає теребовлянців та гостей міста від буденних проблем і турбот. Головне дійство відбувається на Замковій горі. Його розпочинає сам Князь Василько – володар древньої Теребовлі. Далі понад 30 колективів з усієї України представляють автентичну музику, фольклор і танці різних етнічних регіонів. Для гостей фестивалю влаштовують різноманітні ігри та конкурси. В рамках заходу також відбувається виставка майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Всі бажаючі можуть придбати вишиванки, керамічні вироби, випити якісного пива чи медовухи, поласувати українськими стравами.

  Приєднуймося до підтримання українських традицій!

   

  Джерело: Діана НОВИЦЬКА Дарія ВОЙТЕНКО Юрій ПИРЧ<br />

  Інформаційно-туристичний портал “Стежками України!“<br />

  Департамент промоцій та розвитку туризму громадської організації “Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області“


  comments powered by HyperComments

  Радимо відвідати

  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895

  Цікаво почитати

  Вітаємо з Всесвітнім днем туризму! Де відпочити в липні: варіанти для всіх і для кожного Христосуйтесь на здоров’я! або як українці Великдень святкували Де весело і колоритно відсвяткувати Великдень?

  Підписуйся на оновлення