Авторизація
loading
 • Місця
 • Події
 • Журнал
 • Екскурсії
 • Мої Стежки
 • Про нас
 • Що почитати?

  Христосуйтесь на здоров’я! або як українці Великдень святкували

  vote data
  Автор: Наталка Павук Дата публікації: 29.04.2016

  Великдень – улюблене свято багатьох українців. Та й не дивно, адже саме у ці дні люди отримують надію на вічне життя, яку дає нам Ісус Христос, вмерши колись заради нас на хресті, а потім – воскреснувши. Священнослужителі кажуть більше, - Христос воскресає в наших душах щодня. Але не будемо заглиблюватися в християнські догмати. Адже Великдень – це свято великої кількості національних звичаїв і традицій. До прикладу, чи знаєте Ви, що наші предки у четвер напередодні Воскресіння кололи кабана та поросятко. Останнє прийнято було святити разом із паскою. Порося запікали та клали йому шматок хріну в зуби. Так і несли до церкви.


  Існує багато легенд, які кристалізувалися віками і дійшли до наших днів. Так, кажуть, якщо прийти на цвинтар перед Великодньою Службою, то з першим «Христос Воскрес!», яке лунатиме в стінах храму, звернувшись такими словами до померлих родичів, з-під землі можна почути відповідь: «Воістину Воскрес!».

  І сьогодні панує звичай христосуватися – обмінюватися писанками з Великоднього кошика, перед тим стукаючись ними. А звичай цей дуже давній. Адже і писанкарство, як доводять безліч досліджень, – сягає ще дохристиянських часів. Тож якщо на Вашій писанці красується геометричний орнамент – вважайте, ви є наслідувачі найперших писанкарів. Саме трикутники, спіралі, кола малювали українці на писанках споконвіків.

  На Полтавщині є легенда, що писанки писала ще Мати Божа, а малий Ісус «дуже тішився тими цяцьками», - розповідають тутешні мешканці.

  Загалом же христосуватися дозволялося лише після Служби Божої, а шкаралупу з посвячених яєць не можна кидати будь-де, адже «за це Бог покарає хворобою». Українці вдало знаходили спосіб, щоб оминути це лихо – товкли шкаралупу на дрібні частинки та підсипали до кормів курям – «щоб краще неслися».

  Після приходу з церкви українська сім’я обов’язково приступає до спільної молитви, а тоді вже – за стіл. І чого тільки там немає! Українці завжди вміли святкувати з розмахом. Захоплено колись писав про це Олександр Терещенко: «В Україні святкують Великдень веселіше і заможніше, ніж на півночі… Під вагою великодніх наїдків та напитків гнуться столи, і все це не здіймається протягом цілого тижня».

  На Великдень усі люди були в гарному настрої, тож віталися з усіма, кого зустрічали на вулиці, навіть якщо це були незнайомці. Бо «гріх не вітатися в цей день навіть з ворогом».

  Церковні дзвони – це те, що робить Великдень ще більш урочистим святом. На Великдень після Служби кожен намагався хоч раз задзвонити в них, адже за віруванням українців, це приносило щастя. Весь день церковний дзвін не змовкає – наче видзвонює: «Христос Воскрес!»

  Традиційними на Великдень є спів гаївок, веснянок, а також різноманітні дитячі та молодіжні забави. І досі ці звичаї зберігаються як у селах, так і в містах.

  Великдень святкують три дні. Другий називають ще обливаним понеділком, адже з давніх-давен хлопці обливали дівчат водою або (!) парфумами. Дівчата ж за це дарували парубкам писанки.

  Зазвичай третього дня проводжали свята, тож музики і веселощів було доволі.

  І сьогодні українці по-особливому урочо святкують Великдень. Це свято радості, світла та любові.

  Тож вітаємо і Вас, дорогий читачу, з цим чудовим святом! Нехай з першими Великодніми дзвонами у Вашому житті прибуде те, чого бракує, - чи то здоров’я, чи оптимізму, чи затишку і миру. Бажаємо достатку та процвітання нашій чудовій країні й вірних синів і доньок, які би шанували та продовжували її традиції.

  Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

  Джерело: Олекса Воропай "Звичаї нашого народу"

  Радимо відвідати

  Їдемо в дельфінарій
  Тривалість: 1 день. Рейтинг: 3.3
  Маршрут екскурсії
  Ціна, грн 150
  Кам’янець-Подільськи..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 4.57
  Маршрут екскурсії
  Кам'янець-Подільський, Дністро..
  Ціна, грн 995
  Сиро-Винний тур Зака..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 5
  Маршрут екскурсії
  Чинадієво, Мукачево Замок Пала..
  Ціна, грн 895
  Гуцульські Карпати +..
  Тривалість: 2 дні. Рейтинг: 3.5
  Маршрут екскурсії
  Яремче, Буковель, Поляниця, Ве..
  Ціна, грн 895

  Цікаво почитати

  Цікаві факти про колізей - хто побудував, де знаходиться/, чому варто відвідати Подорож на довгі відстані: як підготувати автомобіль для комфортної подорожі зі Львова в Київ Вітаємо з Всесвітнім днем туризму! Де відпочити в липні: варіанти для всіх і для кожного

  Підписуйся на оновлення